Стипендии

Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Има некој прашано кога ке почнат со исплата на рати за старите корисници??
Јас. И си молчат. Нели попаметен си кога си молчиш. Два меила им пратив, а од нив како министерство нема никаква реакција.
Нека проба некој друг. Дај повеќе меила да им праќаме, јас ќе продолжам секој ден да им праќам, ако не друго барем досаден да им бидам. Помасовно да им испраќаме меилови на stipendii@mon.gov.mk. Тие можат да доцнат 4 месеци, а ние имаме рок од 13:30-14:00 да им однесеме документи. Таа камата што ја добиваат тие 4 месеци на нашите пари е наша. Идиоти!
 
Член од
20 август 2010
Мислења
149
Поени од реакции
16
Како може ништо во државава да не функционира правилно?!
Делува фрустрирачки:mad:

Оваа стипендија треба да ни ја даваат редовно, месечно. Да ни го олеснат студирањето со истата, а не да ја чекаме со месеци. Сеа и ја ќе прата мејл на таа адреса и на сите што ги знам ќе им ја дадам, што викат Spell Caster барем да им подосаѓаме ако не друго. Idiots(n)
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Јас. И си молчат. Нели попаметен си кога си молчиш. Два меила им пратив, а од нив како министерство нема никаква реакција.
Нека проба некој друг. Дај повеќе меила да им праќаме, јас ќе продолжам секој ден да им праќам, ако не друго барем досаден да им бидам. Помасовно да им испраќаме меилови на stipendii@mon.gov.mk. Тие можат да доцнат 4 месеци, а ние имаме рок од 13:30-14:00 да им однесеме документи. Таа камата што ја добиваат тие 4 месеци на нашите пари е наша. Идиоти!
Немој така бе, си враќаат луѓето. :D
Еве мене што ми вратија у декември:
Zdravo,
Po zavrsuvanje na administrativnite proceduri, vednas ke zapocneme so isplatata na stipendiite.
Pozdrav.

Веднаш...

Сега пак им пратив. Подобро поише луѓе да ги позамараме, можда ќе смениме нешто... вака ако само си чекаме тешко дека нешто ќе смениме.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Немој така бе, си враќаат луѓето. :D
Еве мене што ми вратија у декември:
Zdravo,
Po zavrsuvanje na administrativnite proceduri, vednas ke zapocneme so isplatata na stipendiite.
Pozdrav.

Веднаш...

Сега пак им пратив. Подобро поише луѓе да ги позамараме, можда ќе смениме нешто... вака ако само си чекаме тешко дека нешто ќе смениме.
Пошто си женско. Сигурно маж е одговорен за мејловите (чек ќе отворам лажен меил: vukica_hot) :icon_lol:
Е, баш се брзи у тоа административните процедури, 4 месеци им треба парите во банка да ги однесат :cautious:
И пак си пратив меил, и пак си чекам... (ако некому му пуштат повратен меил, нека извести навака кога ќе ги завршат тоа процедурите...)
 
Член од
20 август 2010
Мислења
149
Поени од реакции
16
Прееска зборев со една другарка, мајка и се јавила во министерство и и рекле дека во фебруари ќе почнеле да ги исплаќаат стипендиите...Господ да чуват и да бранит, ај в година нека ни ги дадат ако не пак .!.
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
428
Поени од реакции
5
Баш поради тоа прашав, јас пратив мејл пред некое време и никаков одговор не добив !!!
не ни преостанува ништо друго туку да досаѓаме и да чекаме
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Минатата година добивме порано дека изборна беше, оваа ќе си чекаме до февруари гарант...
 
Член од
20 август 2010
Мислења
149
Поени од реакции
16
Еве што ми одговорија:
Zdravo,
Isplatata na stipendiite se vrsi vrz osnova na dostavena dokumentacija i vrz osnova na objavena Programa za ostvaruvanje i razvoj na dejnosta vo studentskiot standard za 2012 god.
Po nejzino objavuvanje vo "Sluzben vesnik na RM" ke zapocne isplatata.
Pozdrav,
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.365
Поени од реакции
68.029
Џабе прашувате, во фебруари ќе почне исплатата.
Ако не се лажам тоа им е стандард навика, освен во изборни години. Знам кога во втора година факс, прв пат почнав да земам стипендија, првите три рати ни ги дадоа негде во фебруари-март...
Така ќе биде и годинава...
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.595
А кога рекоа дека ке бидат објавени резултати кој добил стипендија ? 15ти или 20ти беше не се сеќавам ?
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Освен што сме по просек бирани, не’ бираат и по примањата... Тие не сфаќаат дека нас парите ни се потребни дури траат предавањата... плаќаме партиципација, сместување, пат, храна, книги од 2000! За некои е стварно тесно и овие средства имаат големо значење. Ама ај, докажи им.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Освен што сме по просек бирани, не’ бираат и по примањата... Тие не сфаќаат дека нас парите ни се потребни дури траат предавањата... плаќаме партиципација, сместување, пат, храна, книги од 2000! За некои е стварно тесно и овие средства имаат големо значење. Ама ај, докажи им.
Веќе доцнат 5 месеци. До февруари 6. Тоа значи дека за тоа време додека не ни ги даваат парите, тие на нив си добиваат камата. Знаеш што значи камата на тој износ пари што треба да го дадат? Оди некако земи им ги. :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom