Стипендии

Член од
26 јуни 2009
Мислења
79
Поени од реакции
0
а за тие што продолжиле стипендија, знае некој кога прва рата? очај ме пука :)
 
Член од
23 септември 2008
Мислења
43
Поени од реакции
1
Ако можи некој да ми објасни кај материјална состојба на студентот кои суми треба да се пишат на пример мајка ми е вработена а татко ми не е ама во извештаите
од УЈП има некоја сума според член 14 и 14 а. Сега веројатно во второто треба да се наведи просечната плата од мајка ми а за другите полиња појма немам шо треба да се напиши.
Плата, пензија, социјална помош или надоместок по основ на технолошки вишок од татко:
Плата, пензија, социјална помош или надоместок по основ на технолошки вишок од мајка:
Примања од останати членови на потесното семејството (брат, сестра):
Приход од имот и имотни права:
Приход од вршење стопанска и професионална дејност:
Приходи по основ на вршење земјоделска дејност:
Приходи по други основи:
 
Член од
3 април 2010
Мислења
260
Поени од реакции
41
^^
Vo prvite polinja ubavo e citirano plata, penzija, soc. pomos i sl. za tatko pa za majka.
Podolu kaj prihodite od imot, zemjodelie, stopanstvo i drugi prihodi, se vnesuvaat prihodite od 2009 godina za tatko, majka i vas soglasno izvadenite potvrdi od UJP.


Te овоа го добив како одговор на истото прашање од страна на министерството.
 
Член од
23 септември 2008
Мислења
43
Поени од реакции
1
^^
Vo prvite polinja ubavo e citirano plata, penzija, soc. pomos i sl. za tatko pa za majka.
Podolu kaj prihodite od imot, zemjodelie, stopanstvo i drugi prihodi, se vnesuvaat prihodite od 2009 godina za tatko, majka i vas soglasno izvadenite potvrdi od UJP.


Te овоа го добив како одговор на истото прашање од страна на министерството.
Ти благодарам за одговорот значи за невработено лице кај плата пензија, соц помош треба да стои нула а од овие уверенијата од ујп ако има само лични примања според член 14 и 14-а од ЗППД тие примања треба да се внесат кај приходи од стопанска и професионална дејност или кај приходи по други основи?
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Ова ми стигна на мејл:
Почитувани,
Поради несакани грешки направен е превид во внесот на податоци во делот за материјална состојба на студентот, во полето за Приход по други основи.

Затоа ве молиме сите што имате приход по други основи, поднесете ја пријавата уште еднаш или испратете маил на оваа адреса со вашиот идентификационен број и со сумата на приходот па ние ќе го сменеме во базата .

Извинете уште еднаш за нашата грешка,
Министерство за образование и наука


Спам?
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Дали овој образец што се бара од нас - УППИ треба додатно да го земеме од факултет или тоа е само друго име за уверението за положени испити што ни го издадоа од студентски?

Од аспект на просекот, на колку децимали се заокружува истиот.
кај мене е (10+9+9+10+10+9+10)/7=9,5714
Тоа се впишува како 9.6 или 9,57?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
771
И мене не ми е јасно за тој образец УППИ, затоа што истиот не е поставен на линкот на Министерство за образование, а се бара од нас да го пополниме. Да го нацртам?
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
И мене не ми е јасно за тој образец УППИ, затоа што истиот не е поставен на линкот на Министерство за образование, а се бара од нас да го пополниме. Да го нацртам?
Поставен е!Јас на stipendii.mon.gov.mk во потребни документи (лево горе) сите ги симнав вклучувајќи го и овој:)
 
Член од
17 август 2008
Мислења
98
Поени од реакции
10
а за средношколците уште нема ништо кај и да е здравје боже у март ќе пуштат пари по се изгледа
 
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
Некој да не знае да ми каже што се подразбира под приходи по други основи? Бидејќи документите од УЈП треба да ги добијам можеби после 12-ти не можам да видам во документите.
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали Личните примања од чл.14 и 14а треба да се внесат некаде во делот за материјална состојба на студентот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom