Стипендии

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
прибери ти се со време...и иди види си на лице место...дека земјава е дива лига...така да мора и ти да мораш да си луд за да се уклопиш...а новинаркава ке среди валда тоа сите да знаат
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
369
Поени од реакции
700
Дали некој има релевантни информации во врска со ова? Дали да се чека конкурс или да почнам да си ги прибирам документите?
Никогаш не прашувај за релевантни информации кога станува збор за нашето министерство. Собирај си документи, не чекај последен ден за тоа.

Нека ме поправи некој ако грешам, но мислам дека години наназад нема конкурс на сајтот за продолжување на стипендии. Па затоа мислам дека шерлоците на темава, џабе скакате. Не откривте некоја си дупка. Да дека ги има многу дупки, но оваа е стандардна, на која сите се навикнавме.
 
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
Сите се навикнаа ама не треба. Треба да има одреден ред на работите. Како што е секаде. И мислам дека пред две години имаше конкурси.

Ако нема сега конкурс како ќе знам кои документи да почнам да ги прибирам. Нели треба да има прелиминарна листа. Прво да се аплицира па ако те има на листа да знаеш сигурно дали да собираш документи или да поднесуваш жалби. Некои од документите чинам коштаат и пари.. така да....

Дали пак случајно знае кои се документи треба да се спремат?
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
428
Поени од реакции
5
Со јавување на едноставен телефонски број во Министерството ќе ви објаснат се... И до кога се документите за продлжување и сето тоа... Јас се јавив, прашав, бев љубезно услужен и сето тоа... Мрднете малце со газот и побарајте и вие...

Телефонскиот број се наога на самиот сајт...

И не туку се возбудувајте пред време... Во договорот ви пишува дека за продолжување е до 20 ноември во наредната година... Читајте малце, а не само да пишувате глупави постови... И да, треба уверение, кое ако се издава по втор, или трет пат е БЕСППЛАТНО на сите факултети, а не 300 денари и потврда за заверен семестар.... И друго ти треба Индекс и Лична карта и то е то.... До таа дата одиш во Министерство и то е то... За се друго постои мастеркард...
Мислам дека за ова не си баш во право....бев да го земам пред некој ден(а ја продолжувам стипендијата,значи не ми е прв пат) и таа на студентски ми рече да уплатам 300ден,и 100ден за потврда за редовен студент !!! (иначе се работи за Економски факултет,сигурно претпоставуваш)
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.535
Поени од реакции
5.767
Мислам дека за ова не си баш во право....бев да го земам пред некој ден(а ја продолжувам стипендијата,значи не ми е прв пат) и таа на студентски ми рече да уплатам 300ден,и 100ден за потврда за редовен студент !!! (иначе се работи за Економски факултет,сигурно претпоставуваш)
Намерно, го напишав тоа.... Законски, ако се вади втор или трет пат, тоа истото, не се плаќа ништо... Кај мене(на факултет за Биотехнички Науки, Битола) е така... И човекот, одговорен за тоа, секретар, ми го одговори, фино лепо.. Е сеа, не можиш против законот !

--- надополнето ---

прибери ти се со време...и иди види си на лице место...дека земјава е дива лига...така да мора и ти да мораш да си луд за да се уклопиш...а новинаркава ке среди валда тоа сите да знаат
Професоре, хаха, за продолжување е до 30 октомври... Се после тоа, нема да се прифаќало... Официјално !! :)
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
428
Поени од реакции
5
Друже,чим ми бараат 100ден за потврда за редовен студент...све ти е јасно

иначе фала што пиша до кога е рокот за продолжување на стипендијата :salut:
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
И сеа?Кои се потребни документи за аплицирање ќе ми каже некој?Нова сум во ова и рпв пат годинава ќе аплицирам.Значи немојте да ми зборите имаш ова она.Сакам детално и јасно напишано:DА тој што ќе напише го частам пиво хаха:)
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
И сеа?Кои се потребни документи за аплицирање ќе ми каже некој?Нова сум во ова и рпв пат годинава ќе аплицирам.Значи немојте да ми зборите имаш ова она.Сакам детално и јасно напишано:DА тој што ќе напише го частам пиво хаха:)
прво ке кажам дека денес бев...зборев со најдебелата...и она ми рече дека рокот за продолжување на стипендијата е до 30 окт...треба да однесам (ми кажа али везе неам дека неможев да ја слушам на нос си збореше).

иначе за тебе девојко мој совет е да си отидеш кај дебелата и да ја напнеш да ти каже што како...лани знам ни бараат заверка на семестар...од ујп документи...државјанство заверно на нотар...оценки и слично...али аплицирањето беше на интернет и све си пишуваше како што треба...што не е случај оваа година...така да иди си прашај си...иначе дива лига се...
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
прво ке кажам дека денес бев...зборев со најдебелата...и она ми рече дека рокот за продолжување на стипендијата е до 30 окт...треба да однесам (ми кажа али везе неам дека неможев да ја слушам на нос си збореше).

иначе за тебе девојко мој совет е да си отидеш кај дебелата и да ја напнеш да ти каже што како...лани знам ни бараат заверка на семестар...од ујп документи...државјанство заверно на нотар...оценки и слично...али аплицирањето беше на интернет и све си пишуваше како што треба...што не е случај оваа година...така да иди си прашај си...иначе дива лига се...
Во министерство си бил?П.С.уште е на рекорд, така?
 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
Ти преку врси си нешто?Затоа што колку што знам, од моето манијачење на конкурси.гов.мон.мк или како и да беше се уште немаат објавено конкурс.
heheheheheheehhehe,ne mra da znaci deka sum so vrski site bile sto mi se od grupa i site eden preku dr doznavme,nema konkurs za ova ke ima za tie sto prv pat ke konkuriraat,a inace dokumentite mozes d gi nosis do krajot na ovoj mesec bar taka im kazale na nekoj koleski,ne znam tocno ama znam deka posle ke pustele konkurs i da e ims e stvara guzva:)
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.535
Поени од реакции
5.767
И сеа?Кои се потребни документи за аплицирање ќе ми каже некој?Нова сум во ова и рпв пат годинава ќе аплицирам.Значи немојте да ми зборите имаш ова она.Сакам детално и јасно напишано:DА тој што ќе напише го частам пиво хаха:)
Ќе си пратиш страна на Министерството.... Отварај си секој ден, и ако си кандидат за стипендија, кога таму ќе прочиташ се шо треба, ќе сватиш... Така ?!


Поздрав
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
алооо луѓе ви кажав сите за продолжување идете сеа продолжете си ја...можете секој работен ден...

тие што ке конкурираат по прв пат...идете видете што е како е...знам само лани дека јас коа конкурирав исто тогаш и другарки даваа документи за продолжување на стипендиите...така да...иначе страната може да не работи до нареден четврток а во петок да ви пише последен ден е денес :D не дремете дома идете прајте нешто околку тоа...
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Од оние што за прв пат ке конкурираат беше некој да провери што како? немој да не зезнат, а ние да си чекаме на страната :Ѕ
 

dummy

AaaaaaAaaaaaA
Член од
16 јуни 2009
Мислења
43
Поени од реакции
8
алооо луѓе ви кажав сите за продолжување идете сеа продолжете си ја...можете секој работен ден...

тие што ке конкурираат по прв пат...идете видете што е како е...знам само лани дека јас коа конкурирав исто тогаш и другарки даваа документи за продолжување на стипендиите...така да...иначе страната може да не работи до нареден четврток а во петок да ви пише последен ден е денес :D не дремете дома идете прајте нешто околку тоа...
Мене па ме интересира дали мора да ги имаш сите оцени у индекс, или доволна е потврдата од студентски прашања ?? т.е дали мора да ги бркам професориве за оцени?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom