Стипендии

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.191
Поени од реакции
5.703
нема објавено ништо. ќе си објават на веб страната ко ќе има.....
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Некој што у прва година имал просек а не земал, и што сега пак ќе конкурира нека ми се јави на ПП!
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.523
Поени од реакции
5.761
Со јавување на едноставен телефонски број во Министерството ќе ви објаснат се... И до кога се документите за продлжување и сето тоа... Јас се јавив, прашав, бев љубезно услужен и сето тоа... Мрднете малце со газот и побарајте и вие...

Телефонскиот број се наога на самиот сајт...

И не туку се возбудувајте пред време... Во договорот ви пишува дека за продолжување е до 20 ноември во наредната година... Читајте малце, а не само да пишувате глупави постови... И да, треба уверение, кое ако се издава по втор, или трет пат е БЕСППЛАТНО на сите факултети, а не 300 денари и потврда за заверен семестар.... И друго ти треба Индекс и Лична карта и то е то.... До таа дата одиш во Министерство и то е то... За се друго постои мастеркард...
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Со јавување на едноставен телефонски број во Министерството ќе ви објаснат се... И до кога се документите за продлжување и сето тоа... Јас се јавив, прашав, бев љубезно услужен и сето тоа... Мрднете малце со газот и побарајте и вие...

Телефонскиот број се наога на самиот сајт...

И не туку се возбудувајте пред време... Во договорот ви пишува дека за продолжување е до 20 ноември во наредната година... Читајте малце, а не само да пишувате глупави постови... И да, треба уверение, кое ако се издава по втор, или трет пат е БЕСППЛАТНО на сите факултети, а не 300 денари и потврда за заверен семестар.... И друго ти треба Индекс и Лична карта и то е то.... До таа дата одиш во Министерство и то е то... За се друго постои мастеркард...
Тренеру не се возбудувај толку...може прва работа некој нема фиксе :P втора работа ако сите бевме ко тебе...нзм зашто постои форумов...а видиш дека ти знаеш се...најубаво ке биде да ни кажеш све по ред...културно како таа на телефон...ке си почнеш вака

Драги кајганџии...

1..........
2.........

:toe:
 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
Decki ne se karajte tuku da vi kazam jas nesto:)Brv vo miisterstvo gi zemav ovie dokumenti: uverenie,potvrda za redoven student,indeks i licna karta na uvid.Taa ljubezno mi gi zema dokumentite i mi rece prijatno :)taka da koj treba da prodolzuva stipendija neka odi dodeka na ostanatite ne im tekne posleden den pa da se utepa cekajki pozz
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Decki ne se karajte tuku da vi kazam jas nesto:)Brv vo miisterstvo gi zemav ovie dokumenti: uverenie,potvrda za redoven student,indeks i licna karta na uvid.Taa ljubezno mi gi zema dokumentite i mi rece prijatno :)taka da koj treba da prodolzuva stipendija neka odi dodeka na ostanatite ne im tekne posleden den pa da se utepa cekajki pozz
Ти преку врси си нешто?Затоа што колку што знам, од моето манијачење на конкурси.гов.мон.мк или како и да беше се уште немаат објавено конкурс.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
771
Oпааааааааааа, си најде тема!!!Некогаш потруди се да ја запознаеш јавноста со нешто што позитивно вибрира.Ако се потрудиш ќе најдеш!

Он топик - дали стипендии се зема до 3та година, а мастер 4та и 5та не земаат? Како оди тоа?


--- надополнето ---

Јавноста ИМА право да знае. Во времето на моите родители, постоеле стипендии за талентирани ученици, за спортисти. Сега - кај што не` ставаат во ист кош, таму и кошот не е за сите баш ист... Како може да се поднесуваат документи за стипендија, без објавен конкурс? Што држава ќе беше оваа, да се партизираат и манипулираат и оние останати филтри низ кои може да земеме заслужени пари?
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
:) Јавноста има право да знае. Агендата на тоа што ќе знае - ја одредува тој што му е работа тоа, т.е. јас и другите што учеле школо за тоа. Мене лично, а и на сите студенти воопшто, не им одговара иљачење кога се работи за стипендија. Во времето на мајка ми и татко ми, постоела стипендија за посебно талентирани ученици, стипендија за талентирани спортисти... Сега - кај што не` ставаат во ист кош, таму и кошот не е за сите баш ист. Греота е да се калкулира со стипендии, што некој макотрпно ги одработувал цела година. Ќе видам дали ќе добијам стипендија, па ќе ти кажам дали е ко што треба.
Баш ме интересира ако ти дадат стипендија за која макотрпно си се мачела, и тоа љубезно и без проблеми, ќе напишеш позитивна статија:) Во спротивно знам што ќе биде.
Додека не се објави јавно конкурс не ми се верува дека ќе биде нешто. Инаку, кога јас бев студент, немаше ништо на интернет, пред 5 години, па секој ден одев пешки до минстерството, 3 недели по ред. Јас си знам. Трансперентност - ако пишува кај нив на врата- има. Ако е скинато-требало порано да си дојдеш. Убаво ви кажа погоре дечкото - јавете се бееееееееееее. Телефонот како средство преку кое се комуницира одамна постои. Ќе ви кажат се.
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185


--- надополнето ---

Јавноста ИМА право да знае. Во времето на моите родители, постоеле стипендии за талентирани ученици, за спортисти. Сега - кај што не` ставаат во ист кош, таму и кошот не е за сите баш ист... Како може да се поднесуваат документи за стипендија, без објавен конкурс? Што држава ќе беше оваа, да се партизираат и манипулираат и оние останати филтри низ кои може да земеме заслужени пари?
туууу главна си еј...добри статии ставаш дефинитивно...удри малце по луѓево нека се свестат нека рипнат малце...не само класиката...Здраво јас сум Б.Ц. овчарот и ке почнам да си ги стрижам после избори овцичкиве....Здwаво јас сум Гујо и wешив после избоwи да ги стwижам и јас малку овцичкиве...баwем тоа што пwеживеа од овчаwството на Б.Ц.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
771
Нема што да ти се верува или да не ти се верува, кога конкурс нема, а луѓето се фалат дека биле да поднесат документи. Процедурата е - за еден мајка за друг маќеа. И стипендија, треба да добијат повеќе луѓе годинава, за сметка на студентските кредити, така што верувам во квантитативен раст, но сепак - битно е и тие луѓе да се вистинските. Не може да биде РЕПЕР, тоа дали ќе одиш 3 недели по ред во Министерство. Зашто тоа, не глеадам дека е наведено како услов во ниеден минатогодишен конкурс.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Нема што да ти се верува или да не ти се верува, кога конкурс нема, а луѓето се фалат дека биле да поднесат документи. Процедурата е - за еден мајка за друг маќеа. И стипендија, треба да добијат повеќе луѓе годинава, за сметка на студентските кредити, така што верувам во квантитативен раст, но сепак - битно е и тие луѓе да се вистинските. Не може да биде РЕПЕР, тоа дали ќе одиш 3 недели по ред во Министерство. Зашто тоа, не глеадам дека е наведено како услов во ниеден минатогодишен конкурс.


Епа порано беше услов. Одговор од тетките беше - дојди види си на врата кога ќе има. Им кажуваш дека си од друг град, викаат па не те родив јас таму па да ти кажуам!!И ти трошиш 500 денари по патиштата за да видиш дека нема ништо залепено.
Е сега па се лутиме дали имало на интернет.....Море.....(како баба ми сум станала) секој ден да одите да видите....не да ми се жалите....
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
прва работа убаво рече новинаркава...треба да биде транспарентно...а како што ти викаш дека има телефон како средство за комуникација би требало да знаеш дека државата има медиуми преку кој може да искочи и каже вака и вака...дали ке се зголеми квантитативно или квалитативно...кога е конкурсот...и све по ред...а не тетка да прашувам во министерство која едвај чека да дојде 15-00 и да се спаси од решавање крстословки....
 
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
Вака сега. Лани чекав конкурсон да излезе на raspredelba.gov.mk пошто годините пред тоа излегуваше на таа страна па баш лани Конкурсот го преселија na mon.gov.mk . Сега сеуште нема никаков конкурс, а некои колеги веќе бркаат работа за продолжување на стипендиите бидејќи од некаде слушнале дека рокот е до крајот на овој месец. Јас оваа година планирам за прв пат да аплицирам.

Дали некој има релевантни информации во врска со ова? Дали да се чека конкурс или да почнам да си ги прибирам документите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom