Сте биле ли на прослава кај Македонците во Германија?

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
ako ne ste bile eve sto ve ceka:

proslavite pretezno se odrzuvaat vo ucilisni sali (nekoe lokalno uciliste). Ako se raboti za religiozen praznik pred binata e oltarot i sveknicite a na binata instrumentite od narodnjacite.

koga popot propoveda site stojat kako sveki. Stolicite i masite se postaveni vo dolzina na masite pa seto toa izgleda kako edna menza...vi se cini popot e daritelot na rucekot, da nerecam sluzbenik od crven krst...pa site stojat kako blagodarnost za supata sto ke ja dava. Supa nema...

vo slucaj da ste neozbilni kako mene ne vi prporacuvam da prisustvuvate vo prviot del...crkveniot.
sekoj mora da molci, se razbira popot zboruva i pee...

aj za molcenjeto ama kako..kaj da se svrtis mora da se smees..posto ja gledas poslednata moda..(samo minus 25 god inace gore dolu ist datum)

zenite nosat kostumcinja ama posto zemjinata teza dejstvuvala veke 25 god na niv formata na kostumceto e kako bure za vino na dve trupcinja so mov...

maskite nosat pretezno temni sini odela koi se izraboteni od nekoj poliester pa taka figurata im e kako od pred 25 godini (poliesterot ne se vitka)...masnite se najdobriot del od oblekata i kondurcinjata...masnite (vratovrskite) jas gi vikam konzulski, posto takva forma nosele konzulite za vreme na ilindensko. Bidejki kaj nekoi zemjinata teza po predelot na stomakot dejstvuvala malku poveke, masnata e pogore od papukot i kako triagolnik, cinis maramce za na trpeza :)

za vreme na molitvata totalna tisina, kakva tisina koga ti se moca od smeenje:) gledas kesa so reklama od posledniot parfem na nea, od onie kniznite lakiranite. Sodrzinata na kesata e pretezno slicna, ili peceno pile ili nekoja pita, zavitkana vo aluminiumska folija...

zamislete si koga stoite na vlez i zenite vleguvaat so tie kesi...ako e veligden ima i po nekoe jajce...

ne deka lugevo vnimavaat sto meli popot napred..skeniraat so pogledot koj e so kogo e..bidejki mnogu so niv se iskarani, pa da ne go vidat slucajno ovaj so onaj...znaci skeniraat i so toa gi otvoraat temite za ostatokot od denot...

nekoi i nemozat da se vozdrzat pa so rakata na usta sepotat do komsijata kogo go videle...

za facite i da ne zboruvam...na rabota sum, ke mora da se smeam:)

na vlezot od ucilisteto kade pretezno deca so torbici od fiskulturno izleguvaat se parkiraat dvajca trojca so beli (da receme beli) skutnici i pecat kebapi...vo edna kofa ima rendan kromid...

eeej toa ti e balkan...

prodolzenie ako sakate:)
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
naprotiv , nisto ne prepoznav zatoa i te prasuvam ??? do dusa do sea ne sum ni slusnala za takvi proslavi :icon_conf
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
da be man....i mene me interesira kade gi imas videno ili kade bese ti prisuten na takva teska makedonska zurka.......
ja bev nekolku pati na takvi "zurki" ili "proslavi" deka imavme clen od famalijata koj bese pretsedatel na juznite makedonski klubovi vo germanija...i sekoj pat bese ekstra......mladi,stari,mali site se veselat ubao i so mene naj mi se svigjase ponekoj pat imase i nekolku svabi na proslavite.....toa defenitivno rocks........
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
јас бев на една или две македонски собири, не дека беа прослави, немаше шо многу да се слави тогаш... 2001 беше...

ама интересен филм...
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
bavarija.....bmw.....cekajte me za 15 min sum tamo...nemora zurka samo na tura niz BMW fabrikata. Aj neka prasa nekoj kolku kosta taa tura!

Ej i uste edna rabota...aj neka mi prati nekoj garantno pismo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom