Стероиди во Македонија-негативната страна од употреба врз психофизичкото здравје

Статус
Затворена за нови мислења.

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.372
Поени од реакции
11.729
За жал во Македонија и МК интернет простор ендемски вид се професионалците, новинарите, личните тренери кои го користат своето знаење, искуство и можност за информирање на поголем дел на младите кои се решиле да користат недозволени супстанци.

Поради зголемена нелегална употреба на стероиди во Македонија и намалена возраст на корисниците на истите се отвара оваа тема со цел за информирање за негативните страни од употребата на истите.

Како прво и најважно.

Според Кривичниот законик на РМ стероидите спаѓаат во прекурсори и според членот 215 (Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори), казните се или парични или од една до десет години затвор, во зависност од тежината на делото.

Стероидите според Кривичниот закон се во ист кош со останатите психотропни супстанции и дроги. Поради тоа не може да се знае точната бројка на судски постапки што се водела спрема лица токму за стероиди. Кога бараме податоци, како на пример, колку луѓе се осудени по овој член во период од три години нашиот компјутерски систем ги обработува податоците од целиот член од законот, а тука спаѓаат и останатите дроги. Не се сите предмети поврзани со стероиди“.

Во промет има стероиди со мал ефект или лажна содржина на етикетата

Голем дел од стероидите на црниот пазар се лажни. Овие лекови не се разликуваат од правилните стероиди и претставуваат додатна опасност за корисникот.

„Тие се изработуваат во подземните лаборатории, надвор од сигурните фармацевтски процеси. Никогаш не можете да бидете сигурни што пиете или шприцате во вашето тело, па во подобар случај, можете да платите многу пари на пример за витамини. Така што, многу корисници не се сигурни какви инјекции примаат“, вели фармацевтот Слаѓана Илиева.

Овие две информации треба да бидат доволни за да ве одвратат од користење на стероиди но за да се збогати и зацврсти страната која е против користење на истите подолу ќе следуваат факти и докази за нивните негативни последици.

Здравствените ризици може да се продуцираат со долготрајна употреба или прекумерни дози на стероиди . Овие ефекти се штетни промени во нивото на холестерол (зголемување на липопротеините со ниска густина и намалување на липопротеини со висока густина), акни, висок крвен притисок, оштетување на црниот дроб (главно со повеќето орални стероиди ), и опасни промени во структурата на левата комора на срце. Условите кои се однесуваат на хормоналните дисбаланси како што се гинекомастија и намалување на големината на тестисите.

Winstrol (stanozolol) Станозолол се користи во лекувањето на наследниотангиоедем, кој предизвикува епизоди на отекување на лицето, екстремитетите, гениталиите, ѕидот на дебелото црево и грлото. Станозолол може да ја намали фреквенцијата и тежината на овие напади.

Негативни последици од користење на овај лек.
-Кардиоваскуларни
Кардиоваскуларните ефекти може да се појават кај пациенти кои се засегнати од задржувањето на течности. Едем, со и безконгестивна срцева слабост.

Хепатална
-Живозагрозувачки пелиоза хепатис и хепатални абнормалности, вклучувајќи хепатални неоплазми и хепатоцелуларни карциноми, се случиле по продолжена терапија со високи дози на анаболни стероиди.

Мускулоскелетни
-Андрогената активност поврзана со анаболичните стероиди е вклучена во прекин на линеарен раст на коските со затворање на центрите за епифизален раст. Соодветно следење на коскената возраст се препорачува за време на употребата на станозолол кај пациенти со препубертет.

Онкологија
-Онколошките ефекти по продолжената терапија со големи дози на анаболни стероиди вклучуваат хепатални неоплазми и хепатоцелуларни карциноми.

-Кај адолесцентните и возрасните мажи, несаканите ефекти на Винстрол може да вклучуваат чести или упорни ерекции на пенисот и појава или влошување на акните. Кај жените, несаканите дејства на Винстрол може да вклучуваат засипнатост, акни, промени во менструалниот период или повеќе коса на лицето.

Плус:
 • нови или влошени акни
 • тешкотии при спиењето
 • главоболки
 • гадење
 • повраќање
 • промена на бојата на кожата
 • отекување на глуждовите
Дека-Дураболин (нандролон)
 • Контракции на мочниот меур кои предизвикуваат чести преноќи на урина
 • Продолжена болна ерекција
 • Маскулинизација
 • Зголемени гради
 • Акни
 • Анемија
 • Рак на простатата
 • Зголемена простата
 • Високо количество калциум во крвта
 • Зголемен ризик од крварење
 • Иритација на стомакот или цревата
 • Видлива задршка на вода
 • Проблеми со црниот дроб
 • Грчеви
 • Потекување на абдоменот
 • Дијареја
 • Инсомнија
 • Згрутчување на крвта
 • Вишак масти во крвта
 • Хепатитис
 • Срцев удар
 • Мозочен удар
 • Болести на црниот дроб
Анавар (оксандролон)


Некои од најчестите несакани ефекти вклучуваат главоболка, повраќање, промени во бојата на кожата, губење на косата, промени во сексуален интерес и акни или мрсна кожа. Бидејќи анаболичните стероиди работат слично на тестостеронот, тие често ги создаваат лојните жлезди на кожата за да произведат повеќе масло како што телото повторно минува низ пубертет, а многумина што користат стероиди страдаат од акни и невообичаено мрсна кожа.
Сериозни несакани ефекти вклучуваат промени во расположението, како што се рафали на гнев, анксиозност и депресија и проблеми со спиењето. Веднаш треба да му кажете на вашиот лекар за било кој од овие посериозни психолошки несакани ефекти. Анавралните стероиди, исто така, може да доведат до намалување на бројот на сперматозоидите и да предизвикаат проблеми со плодноста кај мажите. Жените кои земаат таблети Анавар можат да доживеат нередовна менструација, невообичаен раст на косата во телото или во лицето и продлабочување на гласот. Употребата на Anavar стероиди исто така може да предизвика задржување на водата, и ако забележите оток во телото, недостаток на здив и невообичаен замор, важно е да се јавите кај докторот, бидејќи тие може да бидат знаци на срцева слабост.
Кога било кој анаболичен стероид се зема за да се изгради мускулна маса, дозите се поголеми отколку кога тие се препишани од лекари од медицински причини. Тогаш ризикот од несакани ефекти е исто така поголем. Во случај на предозирање, важно е веднаш да се јавите во службите за итни случаи.
Некои пациенти кои се препишани апчиња Anavar може да доживеат алергиски реакции. Анаврарските стероиди, исто така, обично не се препишуваат ако пациентот страда од одредени медицински состојби, како што е рак на простата или рак на дојка. Исто така, важно е да се биде внимателен со таблетите Анавар ако имате историја на срцеви заболувања, проблеми со бубрезите, проблеми со црниот дроб, рак, дијабетес, висок крвен притисок, висок холестерол или проблеми со дишењето. Анаболни стероиди никогаш не треба да се користат во бременоста

Дианабол (Metandienon)

Повторно истите проблеми како на погоре наведените.
Акни, мрсна кожа, опаѓање на кожата, црвенило на кожата, можеби овие се проблеми кои не ви сметаат но треба да ви сметаат проблемите со црниот дроб, зголемување на градите и задршка на вода.

Тестостерон
 • Зголемување на градите
 • Акни
 • Мрсна кожа
 • Продолжена и болна ерекција
 • Паѓање на косата
 • Црвенило на кожата
 • Депресија
 • Лошење
 • Главоболка
 • Срцеви болести
 • Можност за мозочен удар
 • Зголемена можност за дијабетис
Тренболон
 • Инсомнија
 • Еректална дисфункција
 • Кашлица
 • Агресија
 • Срцеви болести
 • Болести на црниот дроб
Нандролон

Mоже да доведе до оштетување на бубрезите, заболување на срцето и црниот дроб, зголемен крвен притисок, промени во расположението на дишењето и импотенција. Задржувањето на водата е исто така огромен проблем, што значи дека дефиницијата за мускулите може да се скрие зад подуеното тело.

Анадрол(Oxymetholone)
 • Дијареа
 • Возбуда
 • Немир
 • Несоница
 • Потекување на градите
 • Акни
 • Нагли промени на расположението
 • Болки во глуждовите
 • Тешкотии при дишењето
 
Последно уредено од модератор:
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom