Стар блиц на NIKON D50?

DzULA

Nikonian
Член од
31 мај 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Dali DA ili da NE probuvam da povrzam star BLIC koristen na FED 3 koj e so ZICEN kontakt so aparatot, posto NIKON-ot nema takov kontakt si zemav KOCKA so takov konektor koj se stava na HOT SHUE na NIKON-ot, pa po forumi citav deka moze da bide OPASNO pa mislev i ovde da prasam, ako ima nekoj koj se razbira neka mi pise, ili ako nekoj znae kako da ja izmeram VOLTAZATA na BLICOT koja ja razviva koga se polni i OPALUVA.

Pozdrav
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Dali DA ili da NE probuvam da povrzam star BLIC koristen na FED 3 koj e so ZICEN kontakt so aparatot, posto NIKON-ot nema takov kontakt si zemav KOCKA so takov konektor koj se stava na HOT SHUE na NIKON-ot, pa po forumi citav deka moze da bide OPASNO pa mislev i ovde da prasam, ako ima nekoj koj se razbira neka mi pise, ili ako nekoj znae kako da ja izmeram VOLTAZATA na BLICOT koja ja razviva koga se polni i OPALUVA.

Pozdrav
Зборев сега со еден бачко шо се разбира од вакви работи и ми рече да не си играш:) Пред се ќе го сјебеш влезот за блиц и после тоа треба да се збогуваш од екстерен блиц. А ако си прочитал дека е могуче шо знам...ја не би си играл најискрено
 

DzULA

Nikonian
Член од
31 мај 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Epa TOCKEST koga vekje poznavas takov TIP koj se razbira vo ovie raboti, prasaj go do kolku VOLTI napon moze da izdrzi NIKON DSLR, posto go izmeriv blicot i pokazuva 40Volti, dali e premnogu???
 

DzULA

Nikonian
Член од
31 мај 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Znaci nisto rabota od pomosta, si najdov drug BLIC, Minolta AUTO 118x, i raboti sovrseno, duri raboti i iTTL, super e
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Aко не е предвиден за дигитални апарати, таков блиц ќе ти го изгори апаратот !!

Многу е ризично да се користи блиц за аналоген апарат на дигитален. Волтажата која ја користат блицевите наменети за дигиталните апарати се во ранг на 6-12 волти, тие за аналогните одат и над 100 волти.

Различните модели на блицеви имаат различни конектори, но пробај со волтметар да измериш напон помеѓу средниот конектор на блицот и еден од крајните (обично средниот е позитивниот напон но не знам кај минолта како е распоредот)
Или дооообро пребарај по интернет за тој модел на блиц и дали одговара на дигитални апарати да не испадни да уништиш 500 евра апарат зарад 30 долари блиц.
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
Aко не е предвиден за дигитални апарати, таков блиц ќе ти го изгори апаратот !!

Многу е ризично да се користи блиц за аналоген апарат на дигитален. Волтажата која ја користат блицевите наменети за дигиталните апарати се во ранг на 6-12 волти, тие за аналогните одат и над 100 волти.

Различните модели на блицеви имаат различни конектори, но пробај со волтметар да измериш напон помеѓу средниот конектор на блицот и еден од крајните (обично средниот е позитивниот напон но не знам кај минолта како е распоредот)
Или дооообро пребарај по интернет за тој модел на блиц и дали одговара на дигитални апарати да не испадни да уништиш 500 евра апарат зарад 30 долари блиц.
Пробавме со Џула дали работи тој блиц..... мислам дека не работеше ... ама за среќа апаратот и hot-shoe-то уште му се живи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom