Стари фотографии од кучиња

Член од
24 мај 2014
Мислења
4.614
Поени од реакции
4.595
Стари или по англиски винтејџ фотографии од кучиња ми е многу интересна тема за разговор со кучкари. Приметив дека нема ваква тема а дискусија околу неа сигурно ке има па еве ја. Значи целта на темава е да се споделуваат, прикачуваат, коментираат слики од расни кучиња во минатото исто така убави се тие ретроспективи како еволуирала расата од првите примероци па се до денес низ годините.

Еве што најдов низ Гугл-ов.

Боксер (приметете колку стариот немодифициран Боксер бил молосоиден, мастифоиден)
dog-breeds-now-and-then_fe.jpg

Бостонски Териер
boston2.jpg
h27-3b.gif

Пит Бул (интересно ретро)
NannyDog6_zps494871fd.jpg
Roscoe-and-Luke.jpg
vintage-pit-bull-photo-5.jpg

Наскоро кога ке исчепкам некои добри од Ротвајлер и Доберман ке објавам. П.С. немојте да мислите дека темава е само за ваквите раси слободно за сите раси стари фотографии.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
793

Германска дога.

Кога би земала Германска дога, ќе гледам ваква да биде:


Ова е веќе жалосно:
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.614
Поени од реакции
4.595

Германска дога.

Кога би земала Германска дога, ќе гледам ваква да биде:


Ова е веќе жалосно:
Зошто е огромна разликата помеѓу првава и вторава дога ? И двете се германски... Веројатно генетика или пак начин на одгледување ?
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
793
Зошто е огромна разликата помеѓу првава и вторава дога ? И двете се германски... Веројатно генетика или пак начин на одгледување ?
Градбата е различна. Прво усните што буквално ВИСАТ, па нозете подебели, муцката пократка. Генетиката, да, ама германските доги со усни што висат се' повеќе победуваат на изложби, додека овие германски доги ги има се' помалку во ринговите.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
793
Изложба во Мелбурн 1948


Crufts 1951. Судијата ги објаснува разликите помеѓу одличен и обичен ердел (од страна можете да го забележите и бул териерот)


Победниците во изложба во Даблин (1864)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.614
Поени од реакции
4.595

Kajgana Shop

На врв Bottom