Стари македонски имиња

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Рајна,
Перса
Трендафил,Трендафилка
Благуња
 
Член од
4 август 2017
Мислења
40
Поени од реакции
22
Интересна дикусиа.

Мислам дека един човек има две имена. Првото му го давал таткото, кога го запишувал при попот и кметот. Второто, му го викале дома, родители и пријатели. Тоа е умалително име.

Првото е като новите дрехи. Второто е като домашните дрехи.
Така например, татковците на овие личности са ги пишувале така, а са ги викале така:
Георги Делчев(Гоце), Дамиан Груев(Даме), Петар Тошев(Пере), Георги Петров(Гьорче),
Благои(Блаже), Никола(Коле), Христо (Ристе).
 
Член од
2 април 2007
Мислења
24
Поени од реакции
45
Захарија (женско)
каде може да се ископа што како означува имево, ќе да е влашко...
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Захарија (женско)
каде може да се ископа што како означува имево, ќе да е влашко...
Се среќава кај Власите, но не мислам дека е ексклузивно влашко име.
Инаку, захари на влашки е шеќер, а колку тоа има врска со името е друга работа.
А како машко име Захарија се среќава во Библијата колку што се сеќавам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.366
Ѓурѓа како малце рурално и Евдокија малце поградско.
Споменка , Венера , Ѕвезда, Флоринка итн итн.
Додуша во рурланите средини честа појава е жената да ја именуваат по мажот.
Томејца, Иљојца, Гоцејца, Ацејца, Трајаница итн итн да се знае чија соопственост е робата.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.430
Поени од реакции
575
Името е еврејско (древноеврејско) и значи "Бог се сеќава" или "сеќавање на Бог". Во Бугарија машката варијанта е Захари.

Захарија (женско)
каде може да се ископа што како означува имево, ќе да е влашко...
Женско име е Захаринка,а машко Захариа-е:)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.861
Поени од реакции
15.812
постои не само презиме туку и име Нестор , а имав колега на рабора Филота, има и во Србија... имиња кој не се среќаваат во Грција бидејќи не се во ќатипот на попот што крсти..
 
Член од
7 февруари 2016
Мислења
12
Поени од реакции
3
Дали во бугарија го има името Македонка?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom