Старечки домови во Македонија (искуства и препораки)

Член од
5 март 2023
Мислења
410
Поени од реакции
1.591
Јас мислам дека најмизерно нешто за еден човек е тоа во последните години од своите животи да ги фрли своите родители во такви мизерни старечки домови какви што се нашиве. Родителите те создале, те одгледале,те воспитале, двоеле од својата порција за да има за тебе, последното денарче што го имале ти го давале тебе за да идеш да се изглупираш да се испијанчиш или да купиш нов телефон со кој ќе се фалиш пред друштво, башка родителите ти се ЕДИНСТВЕНИТЕ ПРИЈАТЕЛИ во твојот живот и се единствените кои посакуваат искрено да успееш во животот, без скриени намери, спремни се животот да го жртвуваат за тебе и сега на крај кога треба да им се помогне да имаат што подостоинствено и побезболно заминување од овој свет, ти да ги фрлиш како непотребен мебел. Според мене тоа е огромен грев. Не заборавајте дека и вие еден ден ќе остарете, истото ќе ви се случи и вас.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Starosta e grda ako chovek nema zdravje.
Grizenjeto za star chovek ako e nepokreten,so alchajmer Ili demencija bara posvetenost 24 casa.Toa retko koj moze da go prizi osven Ako ne odi na rabota,nema drugo semejstvo, nema privaten zivot.
Ubavo e da se kazuva deka grev e da se stavi roditelot vo dom se dodeka ne iskusis na svoja koza sto znachi griza za star I nemoken roditel.
Imav prilika 3 meseci da se grizam za nepokreten roditel zaedno so sestra mi. Prvite dve nedeli si gi podeluvavme zadachite,posle taa imase svoi obvrski koi normalno I bea povazni, teatar,rodendeni, druzbi,pa ne mozela da stasam,pa ne ja pustaat od rabota,muzot se lutel, so decata pismeni... Taka jas morav da prevzemam pogolemiot Ili cel teret.
Ne lichev na sebe, toj napor kolku I da ,na dolgorochna staza ne se izdrzuva. Dobrite domovi pruzaat soodvetna griza I profesionalna za eden dostoen zivot I dostojno umiranje.
No koj moze da si gi dozvoli?
Jas od sega im kazav doma,ako ne mozam da se grizam za sebe sakam I insistiram da bidam smestena vo dom.Moite deca ne se dolzni da mi brisat dupe, da me banjaat I dr. Sakam da imaat svoj zivot vo koj ke uzivaat bez chuvstvo na vina.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
се што е овде напишано за и против старечките домови е во ред но има едно големо НО,
ако се грижи некој за родителите треба да се посвети 100% таму а што со сопствените деца и брачен партнер, работни и семејни обврски...
од друга страна пак ако се дадат родителите во дом имаш пак проблеми те осудува околината ама и од каде и како да се плати ако се земе во предвид просечната пензија на родителот која најчесто е околу 15К од каде пари да се доплати до полната цена на чинење на домот, се на се тешка тема и ситуација особено ако потрае подолго тешко и на стари и на млади
 

Kajgana Shop

На врв Bottom