Стареење

Член од
17 септември 2022
Мислења
617
Поени од реакции
1.315
Сите се глупи кога се млади, посебно во периодот од 18 до 22 години. Кога ќе ги удрат нагоните, разумот лета низ прозорец. Кога ќе се сетам за што сум се грижел и нервирал на тие години, и пред се кога ќе се сетам како сум си го губел времето, ми доаѓа клоца да си удрам. А најинтересно од се е што не можеш да ги подучиш младите да не ги повторуваат твоите грешки, како да се сите осудени да поминат низ фазата на епската глупост.
Ma kakvi do 22 godini... eve go komshijata profesor na faks otide u penzija i mi se zali deka go vratile da predava demek nemalo koj i deka bilo shteta sho propagjal fakultetot... ja mu vikam da sum on bi se molel sho pobrzo da propadne da moz da uzivam u penzija... on 60 i neshto i ushte e glup....
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.700
Поени од реакции
9.538
. ja mu vikam da sum on bi se molel sho pobrzo da propadne da moz da uzivam u penzija... on 60 i neshto i ushte e glup....
Морав да ти пишам оти воопшто не ме бендиса ова твоево мислење...е зашто де да пропадне факултетот??? Многу глупаво резонирање од твоја страна, а и зарем пензија треба да чека човек па да ужива??
Цел живот треба да си направиме по некое уживање, а не да чекаш пишлива пензија која не ти стига за пет дена, а камоли па некаде да прошеташ....а најмалку е да посакувам да пропаднел факултетот.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
617
Поени од реакции
1.315
Морав да ти пишам оти воопшто не ме бендиса ова твоево мислење...е зашто де да пропадне факултетот??? Многу глупаво резонирање од твоја страна, а и зарем пензија треба да чека човек па да ужива??
Цел живот треба да си направиме по некое уживање, а не да чекаш пишлива пензија која не ти стига за пет дена, а камоли па некаде да прошеташ....а најмалку е да посакувам да пропаднел факултетот.
Topol.. negoviot faks prirodno kje propadne oti nikoj nema vekje da go uci toa za nekoj 7 do 10 godini... on vika oti saka da si uziva so vnucinjata, da si sheta ama kao ne moze oti samo on na planetava moze da predava tamu... a ustvari saka da si dade na vaznost oti u zivotu nikoj ne go ebe 2%... oti e glup i ushte mu se dokazuva na svetot i uopshte ne e cudno zashto ima problemi cel zivot so zena mu... oti e glup.... ne znam zashto ne se razbirame...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.700
Поени од реакции
9.538
Topol.. negoviot faks prirodno kje propadne oti nikoj nema vekje da go uci toa za nekoj 7 do 10 godini... on vika oti saka da si uziva so vnucinjata, da si sheta ama kao ne moze oti samo on na planetava moze da predava tamu... a ustvari saka da si dade na vaznost oti u zivotu nikoj ne go ebe 2%... oti e glup i ushte mu se dokazuva na svetot i uopshte ne e cudno zashto ima problemi cel zivot so zena mu... oti e glup.... ne znam zashto ne se razbirame...
Не се разбираме затоа што јас не го познавам тој човек, незнам дали е глуп или паметен...а тоа дека сака да си даде малку на важност немора да значи дека е глуп.Професори фалат, можеби е во право...ај не е битно, каде ја забегавме:)
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Fileri i sminka se nesto sho se primetuva.
Cope and seethe
Дамите првин. Првин ти. Кога ќе те фукне климактериумот, you cope and seeth :kuracc:
Автоматски споено мислење:

Треба да трпат и пун курац лудаци кои што не знаат што со себе. +1 kudos за жените
Ти си еден од нив змејче, не се курчи :kuracc:
 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
73
Поени од реакции
81
Многу фактори се земаат во предвид, пред се генетика, одржување со спорт и генерално здрав начин на живот. Козметиката е минорен процент што придонесува за помлад изглед.

Естетската хирургија воопшто не ја вбројувам пре би рекла дека е неестетска.

Од друга страна различни општества различно гледаат на стареењето.

Кај нас и во регионов премногу се става акцент на младоста и физичката убавина па се раѓаат комплекси и се извртува перцепцијата за тоа што е нормално и дека процесот на стареење е нормален тек.
А се менуваат и ставовите не може на 20 и на 50 исто да размислувам и да имам исти приоритети, да сакам да ме гледаат како атрактивна или слично.
Такви мажи и жени според мене се скроз delusional
Постар/а маж/жена да биде привлечен/а, е екстремно ретко.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom