Стапување во брак за државјанство

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од ДЏД, 17 април 2017.

 1. ДЏД

  ДЏД

  Член од:
  18 мај 2015
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  2
  Не бев сигурна каде да ја поставам темава се надевам не згрешив.
  Моментално сум во Шпанија и бидејќи нема полесен начин како да останам тука легално освен со стапување во брак со граѓанин од Шпанија сакав да прашам какви мислења имате да споделите искуства информации и слично.
  Имам можност да потпишам брак со граѓанин од тука кој сака да ми помогне да останам да живеам и работам тука и после одредено време(е тука не знам колку време)ќе се разведеме и секој по својот пат.
  Знам дека можам да појдам тука во центарот за странки и да се информирам детално но би ми било од огромна помош ако споделите што и да имате во врска со темава.
   
  На wot му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DonRistovski

  DonRistovski Peace Disturber

  Член од:
  1 септември 2009
  Мислења:
  2.754
  Допаѓања:
  2.590
  Aj moze ke se zasakate
   
  На Ska Maniac, бутЕ, artweb и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. Довичински -

  Довичински - Довичински П.

  Член од:
  26 ноември 2009
  Мислења:
  1.205
  Допаѓања:
  670
  За да всклучиш брак во друга држава потребни ти се документи, 1. пасош преведен и легализиран на германски, 2 потврда дека не си осудуван и дека моментално нема обвинителен акт против тебе, исто така и тој документ треба да ти е легализиран и преведен, 2 - лекарско уверение кое мораш да го извадиш во државата кај што сакаш да всклучиш брак, за лекарското увереније треба да посетиш психијатар да направиш тест за сида/сифилис и да дадеш крв за да ти ја проверат крвта, од секој доктор треба да има печат зошто ќе ве вратат кога ќе отидете во матично, ќе ви кажат дека документот не е валиден. Веднаш по вклучувањето на бракот можеш веднаш да аплицираш за работна виза за која ќе ти требаат и други документи ако сакаш можам да ти кажам кои, визата ќе ја добиеш за 2 месеци највеќе и после слободо можеш да вриеш у германија. Да добиеш германски документи ќе треба да сте во брак најмалце 3 години, или 5 ако не се лажам.
   
 4. L00d10

  L00d10

  Член од:
  24 октомври 2014
  Мислења:
  1.267
  Допаѓања:
  557
  за Шпанија прашува
   
 5. ДЏД

  ДЏД

  Член од:
  18 мај 2015
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  2
  вака сега уште нешто поради кое се колебам дали да го правам ова или не, јас тука сум кај мои роднини со нив живеам,
  ако би потпишала брак со ова лице јас не морам да живеам со него нели?
  Можи малку ми е глупо прашањево ама....
   
 6. Intra

  Intra

  Член од:
  12 август 2014
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  169
  Зависи од државата. Во држави каде што степенот на миграција е голем и има различни расни и верски бракови има служби кои ја посетуваат адресата за да проверат дали тој брак функционира и дали двојката живее заедно на иста адреса.
   
 7. Krstev

  Krstev

  Член од:
  12 март 2015
  Мислења:
  663
  Допаѓања:
  1.099
  скоро секаде е така, има проверки... инаку кој ќе му текни и кој ќе стигни ќе зема државјанство од ЕУ земји...

  не само што има проверки него те прашуваат како се запозна, одат до таму која паста за заби ја користи партнерот и ред други „банални“ за нас работи. а тоа дека нема да живеат заедно и ќе пројде тек така, многу тешко, скоро невероватно...
   
 8. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.778
  Допаѓања:
  12.538
  Не секаде. Јас во Шведска не познавам никој да бил проверуван, а сум ги слушала истиве муабети.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Krstev

  Krstev

  Член од:
  12 март 2015
  Мислења:
  663
  Допаѓања:
  1.099
  Во секој случај со среќа на секој што се обидува некако да ја кидни од тука и да добие ЕУ пасош :)
   

Сподели преку: