Стан под кирија или цел живот кредити.

Дискусија во форумот 'Брак' започната од bucio, 24 септември 2010.

 1. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.804
  Допаѓања:
  1.192
  Цената паѓа во последните години точно но предходно благо растеше па земам во просек дека е рамна. Инаку ако паѓа после треба да раст или барем да е стабилна долгорочен пад е помалку веројатен од рамна или раст.
  Колку и дали има празни станови кои се на продажнба незнам...броеви нема. За празни може не се вселени не средиле или живеат од време на време плус и за тоа се зборува со години така да ефектот или е завршен или целосно или делумно цената зборува.
  Цената на станбени кредити опаѓа...
  Има миграција надвор од МК ама грубо иста е од пред години...број нема...
  Скопје вака грубо расте на прв поглед сообрајќај итн...попис нема...
  Малку на бафтана се работиве да се каже точно...
  Но од многу груба логика не ми изгледа дека може премногу долго цена да паѓа повеќе од 5-10 години е мнооогу ретко барем што сум гледал криви и што одприлика знам за Ск и економијата.
   
 2. Nekojx

  Nekojx

  Член од:
  22 јули 2016
  Мислења:
  1.749
  Допаѓања:
  744
  Цената на становите не е соодветна со примањата тука. Нереално високи се почетните цени на становите.
  Пример ако на запад со 2000 евра плата, стан е 150 000 евра, тоа се 75 месечни примања.
  Кај нас со 400 евра плата стан од 80 000 евра тоа се 200 месечни примања.
  несразмерно високи се тука.
   
  На dastan му/ѝ се допаѓа ова.
 3. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.804
  Допаѓања:
  1.192
  Јас што сум гледал во зградата во мое мало и зборел со инвеститорот за купување на деловен простор и стан...50-60% му беа продадени во карабина фаза а 90% пред да почне столарија...инаку 50% не се вселени иако зградата е готова година дена. Јас не купував и не планирам...еден родина купуваше па му помагав и онака следев ме интересираше инаку купи дуќан и уште не е почнат со работа заглави со пари на внатрешно уредување а помина година ден откако го купи имотот.
  --- Споено дупло мислење, 23 октомври 2017 ---
  Уште беше полош случајот во 90ти и почеток на 2000ти па растеше цената...фактор е ова како што пишав ама еден во море...
  Инаку што се одесува на млади речиси сите сакаат одвоено да живеат и да имаат повеќе м2 по глава тоа е тенденцијата и ќе продолжи како што тргнало. Иако наталитет опаѓа...а има миграција кон Ск.
   
  Последно уредено: 23 октомври 2017
 4. Incule

  Incule

  Член од:
  4 јануари 2015
  Мислења:
  994
  Допаѓања:
  314
  Најдобро е под кирија,додека не се соберат пари за куќа
   
 5. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.804
  Допаѓања:
  1.192
  Тешко со под 1% камата на депозити...
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Incule

  Incule

  Член од:
  4 јануари 2015
  Мислења:
  994
  Допаѓања:
  314
  Па ако немаат пари како да живеат со сопствена куќа,за да се купи нешто треба да се соберат пари а кредитот е опасен и никој не видел добро од него и само ти идат парите дека си земал кредит,затоа сум против кредитот
   
 7. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.804
  Допаѓања:
  1.192
  Зависи од камата, рок на живеење, однос кирија/цена итн треба да се пресмета тешко со една реченица да се каже...има калкулатори за тоа. Убавото кај кредитот е тоа што имаш слободни пари...инаку ти се сите врзани се во недвижност. Зависи од многу работи.
   
 8. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.804
  Допаѓања:
  1.192
  Според мои математики, принос на стан со 50% учество и 15 години рок на кредит во последните 15 години има поврат окулу 1.5%. За следните години очекувам од 3% до 9% со истиот кредит. Со сегашни услови за депозити стан во Ск со 95% шанси го победува депозитот во следните 15 години.
  Инаку најдобра долгорочна инвестиција ви се македонски акции...можеби и сребро.
   
 9. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.674
  Допаѓања:
  10.068
  Што 3-9% , годишен принос или?
   
 10. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.804
  Допаѓања:
  1.192
  Да, Просечен годишен принос.
   
 11. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.674
  Допаѓања:
  10.068
  Стеф, друже, пола држава се исели, има хипер-инфлација на изградба на станови, цените на квадратот постепено ама постојано иде надоле и ти очекуваш 3-9% просечен годишен принос.
  Да не ти се изабиле батериите на дигитронот?
   
  На stratUs и Bafra им се допаѓа ова.
 12. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.804
  Допаѓања:
  1.192
  7.1% има принос од кирија(2*3,5% поради левериџ 100%), или 4.1 % капитал инфлоу по плаќање на рата за кирија 4% капитална априцијација со 2% раст (ова е релативно мозе и 0% да е јас мислам дека 2% на 15 годишен рок е реално) на што имаш -2%(Х2 левериџ) на одрзување и седење празно или со овие бројки имаш зголемување на капитал од 6.1% годишно со учество од 50% камата 6% (за целиот рок) и рок од 15 години. Тоа ми е просечна проценка.
  Според мене песимстичко сценарио е 2.2 %(0 % априцијација) а оптимистичко окулу 10( 4% априцијација) годишен принос.
  100% сум убеден дека недвизност е подобра од депозити во МКД и ЕУР.
  Јас лично планирам да земам недвизност во скоро време.Потребна ми е нискоризична долгорочна инвестиција. И изброт е меѓу депозити, осигурување и обрвзици и недвизност. Мислам дека од ова се недвизност е најдобра опција. За повисоко ризична инвестиција има други опции.
   
  Последно уредено: 17 јануари 2019
 13. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.674
  Допаѓања:
  10.068
  Проблемот е што имаш капитална депрецијација, по слободна проценка од 2% годишно, помножи по 2 ради левериџ и едвај си над нула.
   
 14. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.804
  Допаѓања:
  1.192
  Да, со -2% е 0% ама тоа е хипер песимистичко, реално негативен раст значи за овој од -2% пад од 26% на цена за 15 години, мислам дека тоа е нереално. Растот сигурно на долг рок ќе биде позитивен. Моја проценка окулу +2%. Со твојава проценка ако имаш стан или било каква недвизност ти се испалти или барем се исто е да ја продадеш па да ги ставиш парите во депозит и живееш под кирија.
   
  Последно уредено: 17 јануари 2019
 15. madmax-_-

  madmax-_-

  Член од:
  22 јануари 2016
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  1
  zdravo nabrzo imam kupeno baraka 70m2 vo naselba dracevo isto taka imam dadeno dokumenti za otkup na dvornoto zemjiste prasanjeto mi bese dali moze da napravam dogradba plus 30m2 lepenka so barakata i kolku bi me kostalo dozvola i komunalii blagodaram
   

Сподели преку: