Стан под кирија или цел живот кредити.

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Он ја купи од приватни сопственици ама нз освен локација ништо друго не е добро.
Токму поради локацијата и прашувам, но само под услов да е приватизирано земјиштето под бараката.
Знам дека за тој дел имаше јавна расправа за Деталниот урбанистички план, но не знам во моментов што е планирано таму.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Токму поради локацијата и прашувам, но само под услов да е приватизирано земјиштето под бараката.
Знам дека за тој дел имаше јавна расправа за Деталниот урбанистички план, но не знам во моментов што е планирано таму.
Па види ако ти дадат имотен лист ти си сопственик на парцелата затоа што легализацијата на објектите сеуште не е завршена , а он има имотен лист така што земјиштето е твое.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Mamu da im ebam na vlasta, 90% od lisice, pintija, usje itn se izgradeni na crno, platile po 1 evro za legalizacija i tie so mali kukicki i gombite so haciendi po 500m2. A sega trazat po 100e za kvadrat za komunalii. Ebate lopovskata drzava.
Kupues plac 300-400m2 vo pintija npr za 10tina iljadi evra, si gradis na crno edno 150tina kvadrati kukice za 15tina iljadi evra i zavrsena rabota.
 
Последно уредено:

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Имаш некаде гледано за 80 евра по огласиве?
Да провери на реклама5 пазар3 ќе најдеш али ги нема многу пошто се повеќето што продаваат се куќи + плац нема само плац толку многу огласи.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Да провери на реклама5 пазар3 ќе најдеш али ги нема многу пошто се повеќето што продаваат се куќи + плац нема само плац толку многу огласи.
Vo naselbata placovite odat i po 200 evra, kako na menhetn da kupues. Imase pozadi makpetrol na javna licitacija preku internet i dostignaa ceni od 7000 denari za kvadrat. I na site tie placovi izgradija ili se gradat mini zgradicki so po 6-8 stanovi. Zarabotkata na prodaden stan e nenormalna i e preku 100%.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Mamu da im ebam na vlasta, 90% od lisice, pintija, usje itn se izgradeni na crno, platile po 1 evro za legalizacija i tie so mali kukicki i gombite so haciendi po 500m2. A sega trazat po 100e za kvadrat za komunalii. Ebate lopovskata drzava.
Kupues plac 300-400m2 vo pintija npr za 10tina iljadi evra, si gradis na crno edno 150tina kvadrati kukice za 15tina iljadi evra i zavrsena rabota.
Комуналите ги одредува и наложува општината и баш ме интересира по кое законско решение ти барат толку комунали по метар квадратен?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Комуналите ги одредува и наложува општината и баш ме интересира по кое законско решение ти барат толку комунали по метар квадратен?
Se spagja pod opstina kisela voda, duri i vo dolno lisice bile 90 evra komunaliite. Ne se normalni. Razbiram da se dokaj 10tina evra za m2, posebno koga ke se zeme vo obzir standardot. Ova ti e cista pljacka.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Se spagja pod opstina kisela voda, duri i vo dolno lisice bile 90 evra komunaliite. Ne se normalni. Razbiram da se dokaj 10tina evra za m2, posebno koga ke se zeme vo obzir standardot. Ova ti e cista pljacka.
Баш затоа те праша како и по кој закон тио кажа толку комуналии ? Да не си стаил службеникот пола пари у џеб за него?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Баш затоа те праша како и по кој закон тио кажа толку комуналии ? Да не си стаил службеникот пола пари у џеб за него?
Tie se uplakjaat vo bugetot na RM to est opstinata. Kojznae koj si izmislil kolku i zasto. Uglavnom kriminal bez granici.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Tie se uplakjaat vo bugetot na RM to est opstinata. Kojznae koj si izmislil kolku i zasto. Uglavnom kriminal bez granici.
Појаснување трезорска сметка всушност незначи дека одат за државата туку кон одреден буџетски корисник конкретно кон општината е сеа што некој у општина може да го смисли и да го направи влегува во оффтопик.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Стварно е толку скап м3 во Скопје :eek:
Не сум знаела, додуша не сум се ни распрашувала, налетав на темава и се запрепастив.
Овде каде сум јас исто е м3 од 1000 евра ретко да најдеш, 1300 па нагоре, ама отприлика тука некаде. Еве знам за една зграда, толку е нова што уште не се вселени луѓето, на екстра локација прва линија од море, значи од кровот да плукнеш плунката во море ќе заврши, е 1650е м. Зошто е во Скопје толку, кога не нуди ништо особено,освен што е главен град на една држава?
Јас сум овде потстанар, околностите се такви што несакам уште сега да скокнам да вложувам во недвижнини, од проста причина што незнам дали сакам овде да останам и дали во иднина ќе ми биде исплатливо да живеам овде.Сеуште сме млади да одлучиме дали е тоа тоа, или можеби ќе ни се пружи некоја друга шанса во животот, можеби да живееме на некое поубаво место.
А каде живееш? За таа цена што ја кажуваш јас одма се селам на море:D

Искрено и во Тетово се ужасно скапи становите а камо ли во Скопје. Јас лани купив стан во Тетово за цена слична на онаа што ја плативме со моите пред 5- 6 години за стан во Скопје во карпош1.
 
M

Moon Child

Гостин
А каде живееш? За таа цена што ја кажуваш јас одма се селам на море:D

Искрено и во Тетово се ужасно скапи становите а камо ли во Скопје. Јас лани купив стан во Тетово за цена слична на онаа што ја плативме со моите пред 5- 6 години за стан во Скопје во карпош1.
Vo Crna Gora/ Bar.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Vo naselbata placovite odat i po 200 evra, kako na menhetn da kupues. Imase pozadi makpetrol na javna licitacija preku internet i dostignaa ceni od 7000 denari za kvadrat. I na site tie placovi izgradija ili se gradat mini zgradicki so po 6-8 stanovi. Zarabotkata na prodaden stan e nenormalna i e preku 100%.
Претпоставувам дека се однесува ова за тие зградички што ги градат на Блажо Орландиќ, ја следев таа лецитација и ја претераа искрено. Џевахир уште поатрактивни ги направи тие плацови, но и урбанистичкиот го гледав беа културно планирани како блок. Училиште, градинка имаш плус на 50 метри :)[DOUBLEPOST=1435514872][/DOUBLEPOST]
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/2127352-KUKA-VO-DRACEVO-OD-230M2-ITNO
Malce kako intermezo, ovaa kuka se sitna pred nekolku dena za 37-8 iljadi evra. Top stala za tie pari. Ovakvo neso slicno u naselba lisice ili 11 oktomvri ke ima cena 150.000 evra.
Многу скоро треба да започни проширувањето на булевар Борис Трајковски се од мостот пред Драчево, таму ќе се гради кружен тек. Тогаш ќе рипнат многу цените на овие куќи на целиот дел.
Кога може во Батинци од 20-50 евра од квадрат да се продаваат тогаш...
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Па не мора да трчате сите станови во Скопје да купувате.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom