Стан Под Кирију (Скопје)

A

Adrijan_1990

Гостин
Дечки, помагајте пошто не можу да се доведу да донесу информирану одлуку за:

- живење у Скопје у стан под кирију.

Еве отприлике како иде логика:

- Буџет: до 200 евра месечно без сметке (може да иде до 220 ама стан треба да е чунга лунга)
- Уредување: наместен стан сс средњно понов или скрос нов мебел, значи да не е ебан мавзолеум
- Елементи: шпорет, бојлер, и посебно машина за прање аљишта, сс интернет или могуќност да се стави брз интернет (не испод 10/5, 50/50 up/down е идеално)
- Греење: идеално би било да има парно, ама не е обавезно
- Кат: не е толко битно, само да не е испод или одма карши кафиќ или недајбоже кафану
- Локација: не знам. Знам само да не е ептен далеко од Центар (Ѓорче, Ново Лисиче, или Аеродром). Кисела Вода не ми се свиѓа пошто исто како да сам отишја у Куманово на квадрат
- Договор: идеално би било на 6 месеца, ама пошто тој не е реално, 1 година е довољно

Друго не ми текнуе, ако некој се разбира у недвижности, слободно нека додаде (или одземе). Поздрав
 
L

Löwe

Гостин
Дечки, помагајте пошто не можу да се доведу да донесу информирану одлуку за:

- живење у Скопје у стан под кирију.

Еве отприлике како иде логика:

- Буџет: до 200 евра месечно без сметке (може да иде до 220 ама стан треба да е чунга лунга)
- Уредување: наместен стан сс средњно понов или скрос нов мебел, значи да не е ебан мавзолеум
- Елементи: шпорет, бојлер, и посебно машина за прање аљишта, сс интернет или могуќност да се стави брз интернет (не испод 10/5, 50/50 up/down е идеално)
- Греење: идеално би било да има парно, ама не е обавезно
- Кат: не е толко битно, само да не е испод или одма карши кафиќ или недајбоже кафану
- Локација: не знам. Знам само да не е ептен далеко од Центар (Ѓорче, Ново Лисиче, или Аеродром). Кисела Вода не ми се свиѓа пошто исто како да сам отишја у Куманово на квадрат
- Договор: идеално би било на 6 месеца, ама пошто тој не е реално, 1 година е довољно

Друго не ми текнуе, ако некој се разбира у недвижности, слободно нека додаде (или одземе). Поздрав
Ако ти одговара Аеродром за овие пари можеш бонбона станче да најдеш. Карпош1 или Дебармаало до оваа сума само некоја дупка од мртва баба наследство, а натака Карпош3 се наоѓа.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Дечки, помагајте пошто не можу да се доведу да донесу информирану одлуку за:

- живење у Скопје у стан под кирију.

Еве отприлике како иде логика:

- Буџет: до 200 евра месечно без сметке (може да иде до 220 ама стан треба да е чунга лунга)
- Уредување: наместен стан сс средњно понов или скрос нов мебел, значи да не е ебан мавзолеум
- Елементи: шпорет, бојлер, и посебно машина за прање аљишта, сс интернет или могуќност да се стави брз интернет (не испод 10/5, 50/50 up/down е идеално)
- Греење: идеално би било да има парно, ама не е обавезно
- Кат: не е толко битно, само да не е испод или одма карши кафиќ или недајбоже кафану
- Локација: не знам. Знам само да не е ептен далеко од Центар (Ѓорче, Ново Лисиче, или Аеродром). Кисела Вода не ми се свиѓа пошто исто како да сам отишја у Куманово на квадрат
- Договор: идеално би било на 6 месеца, ама пошто тој не е реално, 1 година е довољно

Друго не ми текнуе, ако некој се разбира у недвижности, слободно нека додаде (или одземе). Поздрав
Седиси дома,нај убаво.Скопје се гуши,ќе поцрка ме!
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Се е во ред, ама човеков се зафркава со јазиков или стварно се толку утепани и прости по источниве градови. Абе дај научете убаво да зборите. Срамота е. Како сакаме надвор да не почитуваат кога вака се делиме. КУманово е на само 30км од Скопје и народ збори различно и сосема погрешен јазик.

Почна да ми се лоши од кумановци и нивното У. Незнам дали е инает или глупоќа, ама навистина треба промени. Не сакам да навредам никого, но навистина треба некој да се промени. Научете да зборите. Исто кога ќе одите во странство на подолго и ќе си вежбате.
Како се вика ќе одам, Дајте ми леб, и такви некои зборчиња
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
стварно
утепани
зборите
збори
незнам
глупоќа
зборите в2
(и други правописни грешки)

И ми зборува за јазикот од некого...

(се извинувам за оффтопик)
 
A

Adrijan_1990

Гостин
Се е во ред, ама човеков се зафркава со јазиков или стварно се толку утепани и прости по источниве градови. Абе дај научете убаво да зборите. Срамота е. Како сакаме надвор да не почитуваат кога вака се делиме. КУманово е на само 30км од Скопје и народ збори различно и сосема погрешен јазик.

Почна да ми се лоши од кумановци и нивното У. Незнам дали е инает или глупоќа, ама навистина треба промени. Не сакам да навредам никого, но навистина треба некој да се промени. Научете да зборите. Исто кога ќе одите во странство на подолго и ќе си вежбате.
Како се вика ќе одам, Дајте ми леб, и такви некои зборчиња
Друже:

1. Зашто ме мрзиш још пред да ме упознаеш. Не кул.
2. Дали си чуја за дијалекти? Кумановски е легитиман дијалект.
3. Ако се препрочиташ, ќе видиш дека мој текст е повише граматички исправан него твој. "Не знам" се пишуе одделно на пр.
4. Да га преточиш дијалект на хартију е уствари потешко него да пишуеш на нормативан мк. јаз. Според овуј логику, скромно ќе се прогласу за повише писмен од тебе (али давам ти шансу да се докажеш).
5. Сс кумановски дијалект успеа да се разберу ~85% сс Словенца на аеродром у Љубљану. Ако он може да ме разбере, не знам зашто ти (или било кој друг у Мк) не би могаја.
6. Тема е за стан у Ск, такој да све до сг е ирелевантно.

Поздрав
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ајде прекинете со дискусијава, ако може некој да му помогне нека пише, ако не, нека ја прекокне темава. Јас само би му пишала дека како што му кажаа за 200 евра во Центар и околината само шпајз од стан може да најде, ништо друго.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Карпош 2,





...спроти факултетите 52m2 со три простории 4/4 кат без лифт и парно со цена - 200 евра, 078/403-326 !
 
Последно уредено:
L

Löwe

Гостин
Се е во ред, ама човеков се зафркава со јазиков или стварно се толку утепани и прости по источниве градови. Абе дај научете убаво да зборите. Срамота е. Како сакаме надвор да не почитуваат кога вака се делиме. КУманово е на само 30км од Скопје и народ збори различно и сосема погрешен јазик.

Почна да ми се лоши од кумановци и нивното У. Незнам дали е инает или глупоќа, ама навистина треба промени. Не сакам да навредам никого, но навистина треба некој да се промени. Научете да зборите. Исто кога ќе одите во странство на подолго и ќе си вежбате.
Како се вика ќе одам, Дајте ми леб, и такви некои зборчиња
Aјде прво ти научи да зборуваш како што треба па потоа кажувај за други.
Дотогаш ЛИНК
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Гарсонјера во Центар


Гарсоњерата е 25м2, се наоѓа на втор спрат (нема лифт),



Има голем балкон кој е заграден со нови прозори и е прилагоден во кујна. Има нов фрижидер и нова машина за перење. Во гарсоњерата има ТВ со основните мкд канали (нема кабловска) има приклучок за кабловска од Телекабел доколку се одлучите да поврзете, во станот има градско парно- сметката за парно е вклучена во цената на киријата.



Значи плаќате само вода и струја. Имате бесплатен Ви-Фи интернет кој е доволен за основни потреби. За поголем трансфер ќе треба да се приклучите на некој оператор.



располага со Г-гарнитура која се пушта во кревет за спиење.



Има реновиран тоалет кој е прилагоден со туш.
Цена на изнајмување: 170 ЕУР / месечно 075 246 376 Благоја
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Можеш и во Кисела вода, само гледај да биде во Северниот дел на општината блиску до границата со општина центар, да речеме бул. 11 Октомври/Борис Трајковски, Сивус, Тутунски комбинат, полициска станица КВ или нз можеш и во Капиштец.
 
A

Adrijan_1990

Гостин
Фала @bijons, ќе ги разгледам овија (мислу дека ги имам гледано претходно).

Иначе @dace@mkd у тафталиџе има добри понуде, само не знам дали парно е толко битно. Некако парно ми грее поприродно, за разлику од греалице на струју што ти гу печев фацу а ноге остануев ладни.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Фала @bijons, ќе ги разгледам овија (мислу дека ги имам гледано претходно).

Иначе @dace@mkd у тафталиџе има добри понуде, само не знам дали парно е толко битно. Некако парно ми грее поприродно, за разлику од греалице на струју што ти гу печев фацу а ноге остануев ладни.
Тафталиџе е малку подалеку, според мене вреди и да дадеш малку повеќе пари за кирија за да бидеш во walking distance од Центар, за да не се ебаваш со превози и слично, секако кога ќе видиш на крајот истите пари си ги дал за гориво/автобус. Ако веќе се решиш за Тефталиџе, можеш да одиш и во Влае, има доста добри нови куќи направено таму. За греење не му ја мисли толку секако мине сезоната, а и нема цел ден да бидеш таму, колку да се стоплиш малку.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
Дај бе не го гњавете човекот за дијалектот.
Кумановски дијалект рулз!
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Мислам дека темата не е дијалектот, јас лично ги почитувам сите дијалекти, иако не сакам да ги слушам, но секој има право да си зборува како сака, поради недоволно грижа во училишниот систем. Не гледам зошто некоја будала која пред 100 години одлучила да биде стандарден прилепско-велешки, да наметнува свој говор наместо скопскиот кадешто живее половина од населението и го присвојува како свој говор и е историски и културен центар на регионот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom