Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
22 декември 2018
Мислења
344
Поени од реакции
443
Скопје не е уназадено демографски. Во мојата населба има повеќе деца него ја кога бев основно. Како, зашто не знам ама тие се бројките.
Во внатрешноста е вајда друг муабет. А и не може да се види ефектов од ислениве, кога пак доаѓаат тука често, и они купуваат станови тука наместо таму. Бар овие во европа што се.
Отвори државен завод за статистика - демографија и отвори ги табелите освен во Арачиново, Желино, Чаир, Сарај мислам беше и една наша општина во Истокот нема наталитет, све е -300 до 500 по град на годишно ниво. Тоа се све доселеници од помалите градови каде што викаш дека има деца.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
tie se svetlosni godini pred nas... za nas i kinezite se svetlosni godini daleku ali eve nivnoto iskustvo e porelevantno pogotovo so toa sto u mk nit se prska protiv komarci kako treba nitu pak se obrnuva vnimanie sto i kako se gradi ili sadi.



https://archive.curbed.com/2020/9/18/21445069/qiyi-city-forest-garden-mosquitoes-chengdu
Добро ова е неодржливо кај нас. Ние имавме цвеќиња во ходник од зграда. На некои им пречеле бидејќи правеле ѓубре.
Една ден ги најдовме овенати до земја. Им потруил некој киселина или што ти ја знам.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Што мислите за новите станови спроти Шарлота. Дали е се во ред со нив бидејќи мн ефтино ги даваат 820 еур. https://capitalgroup.mk/nedzviznosti/stan/skopje/za-prodazba/vleznaskopje/
Живеење покрај автопат. Ова е најверојатно една од најпрометните точки во Македонија, ако не и најпрометната. Звукот на автомобили и камиони ќе те прати цел живот и ќе го сонуваш, практично како да живееш на патарина. Би било прилично загадено од сообраќајот.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Што мислите за новите станови спроти Шарлота. Дали е се во ред со нив бидејќи мн ефтино ги даваат 820 еур. https://capitalgroup.mk/nedzviznosti/stan/skopje/za-prodazba/vleznaskopje/
Ако се овие од сликата, јас не би купил од две причини:
1.Далновод
2.Преблиску до прометна улица
Не можам да сфатам зошто редовно исправаат тераси над прометна улица. Кој ќе седи тука и на раат ќе пие кафе?
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Како при купување стан да се заштитам од измами ?

Знам за измами каде што еден стан бил продаван на повеќе лица. Како да се заштитам од тој тип на злоупотреби?
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Што мислите за новите станови спроти Шарлота. Дали е се во ред со нив бидејќи мн ефтино ги даваат 820 еур. https://capitalgroup.mk/nedzviznosti/stan/skopje/za-prodazba/vleznaskopje/

Не знам што мислат луѓево кога викаат у курац има 6км до Холидеј Ин од таму не е дебар маало јбга. Цената е таа бидејќи зградата се градеше со години имаа проблем со премостување на далноводот подземно и примарно е влезот не можеа да го договорат од кај да биде сега е средено ама не е нешто прешироко пак. Второ моментално зградава нема никакво греење односно има парно но не е пуштено бидејќи се бара согласност од 51 % од станарите да се пушти подстаницата за парно греење. Односно кога ќе се продадат 80% од становите мора да се согласат 51% да се вклучи. Зградата е изградена доста квалитетно иако изгледот не е модерен. Нема гипс употребено нигде, фасада 10цм прозори исто има океј. Бев гледав станови таму јас затоа знам како е точно сит. Све се македонци во тој реон на Ченто, негативното е автопатот ама ако земеш стан кој гледа кон Ченто и Камник не верувам да е толкав проблем бучава иако е негативност во цела слика. Ако те интересира дополнително пиши ми пп ќе ти објаснам. Зграда е градена од Гранит.

Моменталната цена за Ченто / Маџари под 950 нема да најдеш стан.

ДДс билдинг комплекс гради кај Млекара бивша е 966 евра м2 - многу солидни материјали можеби едни од првите во ск кој ќе користат камена волна за надворешна изолација , парно железарско исто

Два брата градители - сличен квалитет како ддс со можеби послаба изолација 10цм стиропор. парно железарско

Голден арт гради до оваа зграда за која прашуваш ти е 990 е м2 плус ќе нема парно мулти сплит ситем ќе е .

Има 2-3 згради се градат во Ченто спроти Дане Крапчев 950 беше на дупка сега е 1000
 
Последно уредено:
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
2.062
Некој да има инфо каде има слободни станови за продавање од 90м2 до 100м2 нова градба Центар/Дебар Маало? ? :)
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
495
Поени од реакции
713
На автопатот помалку сообраќај и прашина има него нпр. На партизанска. Баш ради автопатот си за пет минути до центар
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
743
Поени од реакции
920
На автопатот помалку сообраќај и прашина има него нпр. На партизанска. Баш ради автопатот си за пет минути до центар
Cim e taka odma zemi 2 komada...plus mn evtino e 820EUR...

Sala na strana spored mene poveke od 650-700 ne se dava za ova. I tie se mnogu za do avtopat da nemash raat 24/7
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Зградата се гради со години. Долго време стоеше во карабина. Мислам и дека првично е проектирана за некоја друга намена, веројатно хотел, времено сместување. Урбанистички веројатно не ни смее толку блиску да се постави станбена зграда, без мито нели.
Локацијата е ужасно лоша и не треба многу елаборирање. И не значи близина со автопат дека брзо се стига до секаде. Каква затка е градов деновиве посебно во овој дел - побрзо се стига низ Хиподром ако влезеш во Скопје или преку обиколница.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
На автопатот помалку сообраќај и прашина има него нпр. На партизанска. Баш ради автопатот си за пет минути до центар
Знаеш колку шлепери дневно поминуваат пред таа зграда?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ако се овие од сликата, јас не би купил од две причини:
1.Далновод
2.Преблиску до прометна улица
Не можам да сфатам зошто редовно исправаат тераси над прометна улица. Кој ќе седи тука и на раат ќе пие кафе?
Нема да пијат надвор, а за гости на балкон ни да не правиме муабет. :D
Повеќето станови се со ептен мали балкони или гледаат еден во друг. Никаква приватност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom