Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
29 септември 2015
Мислења
241
Поени од реакции
316
Влае беше атракција на времето пред 20 години поточно делот околу Порта Влае.

После тоа Aeродром беше стварно ин населба, но и таа не е веќе тоа што беше. Особено последниве 3-4 години откако дојде овој градоначалник и ни ја направи дива општината. Делот околу Тобако 2 е Авганистан дивина.

Незнам кој нормален купува таму станови.
Искрено иако сум од Аеродром ако јас се прашувам кога сега би купувал, никогаш не би купил стан.

Реално партииве во последниве 10 години ги урнисаа сите населби, и ги направија без свеж воздух и ретко има нормално место за живеење.
Проблемот одеше вака. Многу партиски простаци особено од надвор, добија работа овие 10-12 години. Kој на функција, кој со градежни работи и сите сакаа да се пикнат во Капиштец, Дебар Маало, па сега во Аеродром.
Така и се населија и се подигнаа згради на секој ќош.

Погледнете само што се случи со Капиштец, една од најелитините места за живеење. Тинекс Тодоровиќ си лапна дури и место за Зебра. Нажалост нема одговорност и не се цени.

А се знае дека Капиштец, Дебар маало, Водно и Тафталиџе биле отсекогаш најелитни места за живеење
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
Каква елитна населба на балканов смрдлив, па уште во скопје, смешки
Абе све граѓани на светот станавте периодов. Од 30 страни во темава 20 се колку не чини градот. Јасно ни е дека не е метропола ова, у реду е, сме биле надвор сме виделе. Споредувам Аеродром со Влае, не со Монте Карло.

Карпош, Влае, Козле секогаш важеле за поелитни од Аеродром, и според инфраструктурата и луѓето што живеат во овие населби. Последниве години некој работи се сменети и со тоа и атрактивноста на локацијата.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
najbolje da pocneme iselenicki zgradi da si gradime po svetski (normalni) standardi... ako ocekuvas normalni uslovi tesko deka ke zivees so rajata koja bara 3 soben stan od 60m2 i da ne kosta poveke od 60-70k evra.
Кој ќе ви ги гради?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.071
Поени од реакции
22.112
@beneamata @xxixka @fennel и другите што ми пишавте ќе пробам да објаснам подетално овде...

Јас не сум инволвиран во проектот, и не планирам да бидам. Си имам куќа на водно мене тоа ми брка работа сега за сега.

Луѓето кој ќе градат се егјеци што се во УСА уште од времето на грчката војна. Дедо им практично ја основал фирмата во УСА и работат турбо во Њујорк и Њуџерси. За време на глобалната криза синот бизнисот го прошири во АУС и така јас ги знам. Овде градат веќе 12тина години сега веќе внуците. Идеата им е да се шират сега на трет континент, ваљда дел е его дел кеиф што ги знам али углавно станува збор за прилично добро финансиски потковани а и за master builder индивидуалци/бизнис што е највисокиот степен на квалитет и квалификација во АУС што некој претприемач може да го добие. Во МКД имаат градено претходно нешто во УСА амбасадата мада несмееа да кажат повеќе, биле инволвирани како контрактор на повеќе места во екс ју за изградба на амбасади.... Така да знаат добро што прават и како прават.

Окулу проектот во СК, она што зборевме е дека планираат во СК, ОХ и Корчула (Вела Лука) да градат 3 кондотели со тајмшер дел. Не сум сигурен дали ваков концепт има во МКД до сега. Значи зграда со станови со сите пропратни сервиси на хотел - рецепција, перална, ресторант со опција за room service, базен, теретана итн... Замисли Marriott само место соби станови. Дел ќе бидат на целосна продажба и веќе од она што ми кажаа можат сами пола да ги продадат (го прашував дали ќе ангажира агенција во МКД, рече не) и затоа мојата претпоставка дека углавно ќе бидат АУС и УСА иселеници, сигурно нема одбие пари од други ако понудат. Дел од становите ќе биде исто достапен за тајмшер што пак ова ќе биде интересно за иселеници што сакаат лукусузен стан на неколку недели/месеци а неќат да се замараат со се друго што иде уз имање стан во МКД. Значи купиваш еден вид акции во станот 1/12 ти е пример месец дена да можеш да го користиш станот или стан на друго место. Ова е идеално за некој што сака недела дена да помине пример у СК во стан, па недела дена во ОХ а остатокот од кај што потекнува, нешто што често го прават дечки од провинција. Им останува пак 2 недели да поминат во стан на 3та локација, сеедно дали Вегас, Голд Кост, Париз или некое друго место каде имаат опции. Ова е доста популарно во АУС и северна америка.

Во СК локацијата е во близина на соборна. Во ОХ немаа бар кога зборев али бараа некаде до туристичка, тој дел.

Иначе очекувам да го градат они, односно нивната фирма. Ќе фигурираат како градежници и инвеститори.

Се надевам дека сум појасен, бене да не се лути, не гледам како ова би било интересно за некој во МКД.

Во СК имаме 4 групи на купци, едни што сакаат кокошарници од икс причини, за нив ова е прескапо, други што сакаат да реновираат стари згради со поасален распороред, спремни се да платат повеќе од првите ама не за нешто вакво, трети што сакаат да живеат во куќа, за нив секако не е ова и четврти што имаат премногу пари и сакаат куќа на престижна локација... Ни за нив не е ова.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
@beneamata @xxixka @fennel и другите што ми пишавте ќе пробам да објаснам подетално овде...

Јас не сум инволвиран во проектот, и не планирам да бидам. Си имам куќа на водно мене тоа ми брка работа сега за сега.

Луѓето кој ќе градат се егјеци што се во УСА уште од времето на грчката војна. Дедо им практично ја основал фирмата во УСА и работат турбо во Њујорк и Њуџерси. За време на глобалната криза синот бизнисот го прошири во АУС и така јас ги знам. Овде градат веќе 12тина години сега веќе внуците. Идеата им е да се шират сега на трет континент, ваљда дел е его дел кеиф што ги знам али углавно станува збор за прилично добро финансиски потковани а и за master builder индивидуалци/бизнис што е највисокиот степен на квалитет и квалификација во АУС што некој претприемач може да го добие. Во МКД имаат градено претходно нешто во УСА амбасадата мада несмееа да кажат повеќе, биле инволвирани како контрактор на повеќе места во екс ју за изградба на амбасади.... Така да знаат добро што прават и како прават.

Окулу проектот во СК, она што зборевме е дека планираат во СК, ОХ и Корчула (Вела Лука) да градат 3 кондотели со тајмшер дел. Не сум сигурен дали ваков концепт има во МКД до сега. Значи зграда со станови со сите пропратни сервиси на хотел - рецепција, перална, ресторант со опција за room service, базен, теретана итн... Замисли Marriott само место соби станови. Дел ќе бидат на целосна продажба и веќе од она што ми кажаа можат сами пола да ги продадат (го прашував дали ќе ангажира агенција во МКД, рече не) и затоа мојата претпоставка дека углавно ќе бидат АУС и УСА иселеници, сигурно нема одбие пари од други ако понудат. Дел од становите ќе биде исто достапен за тајмшер што пак ова ќе биде интересно за иселеници што сакаат лукусузен стан на неколку недели/месеци а неќат да се замараат со се друго што иде уз имање стан во МКД. Значи купиваш еден вид акции во станот 1/12 ти е пример месец дена да можеш да го користиш станот или стан на друго место. Ова е идеално за некој што сака недела дена да помине пример у СК во стан, па недела дена во ОХ а остатокот од кај што потекнува, нешто што често го прават дечки од провинција. Им останува пак 2 недели да поминат во стан на 3та локација, сеедно дали Вегас, Голд Кост, Париз или некое друго место каде имаат опции. Ова е доста популарно во АУС и северна америка.

Во СК локацијата е во близина на соборна. Во ОХ немаа бар кога зборев али бараа некаде до туристичка, тој дел.

Иначе очекувам да го градат они, односно нивната фирма. Ќе фигурираат како градежници и инвеститори.

Се надевам дека сум појасен, бене да не се лути, не гледам како ова би било интересно за некој во МКД.

Во СК имаме 4 групи на купци, едни што сакаат кокошарници од икс причини, за нив ова е прескапо, други што сакаат да реновираат стари згради со поасален распороред, спремни се да платат повеќе од првите ама не за нешто вакво, трети што сакаат да живеат во куќа, за нив секако не е ова и четврти што имаат премногу пари и сакаат куќа на престижна локација... Ни за нив не е ова.
Брачата има да го зимаат зградата за 2 дана у кеш цело.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
467
Поени од реакции
866
За жал периодов тоа е изборот, барам веќе неколку месеци. Коронава ги натера сите да ги истурат парите во станови, што од немање каде да трошат, што од страв од девалвација и пропаѓање на банки. Останати се никакви распореди, поткровја и стари руинирани станови. Нема слободен стан во зграда што ќе биде готова наредно лето. Што поише од тоа.
Од каде им пари...Тоа е моето прашање, сосема сериозно.

Еве вака поконкретно. Јас сум иселеник, во струка која е најбарана во цел свет моментално плус нешто ситно и од акции. Живеам како Лазар од Мокрино и едвај успевам да заштедам некои си 12 000 евра годишно. Ок на почеток на кариера сум ама пак.

Значи како од каде толку купувачи?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Од каде им пари...Тоа е моето прашање, сосема сериозно.

Еве вака поконкретно. Јас сум иселеник, во струка која е најбарана во цел свет моментално плус нешто ситно и од акции. Живеам како Лазар од Мокрино и едвај успевам да заштедам некои си 12 000 евра годишно. Ок на почеток на кариера сум ама пак.

Значи како од каде толку купувачи?
Најчесто сценарио е млад брачен пар со две плати кои се вкупно околу 900 - 1200 евра семеен буџет. Родителите ќе помогнат со депозитот и они ќе ја плаќаат ратата која ќе е од 250 до кај 300 евра. Затоа и тие станови до кај 60 квадрати се најбарани.
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
239
Поени од реакции
905
Дечки, како ќе биди проширувањево наредни 3 4 години, дали вреди да се почека за некои нови згради на поубави места, како ќе биди ситуацијата со цениве, дали е меур или уште нагоре ќе одат.. Заинтересиран чоек имам од фамилија за некој стан до 40 квадрати ама буквално не знам ништо за работиве како се одвиваат.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Најчесто сценарио е млад брачен пар со две плати кои се вкупно околу 900 - 1200 евра семеен буџет. Родителите ќе помогнат со депозитот и они ќе ја плаќаат ратата која ќе е од 250 до кај 300 евра. Затоа и тие станови до кај 60 квадрати се најбарани.
Реално и повеќе од 300 евра месечно не можат да плаќаат. Знаат колкава е куповната моќ.

Плус родителите ќе дадат и за уредување на станот. :D
Но секако подобро рата за стан, отколку истата сума за кирија.

За стан од 56.000 евра 30.000 евра камата. Исплата на 25 години.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Од каде им пари...Тоа е моето прашање, сосема сериозно.

Еве вака поконкретно. Јас сум иселеник, во струка која е најбарана во цел свет моментално плус нешто ситно и од акции. Живеам како Лазар од Мокрино и едвај успевам да заштедам некои си 12 000 евра годишно. Ок на почеток на кариера сум ама пак.

Значи како од каде толку купувачи?
Има кеш во државава, ако така ти изгледа. Последно кога разговарав со пријател што работи во банкарски сектор ми спомна дека од извештаите се вртела некоја бројка од околу 6 милијарди во депозити, во тие гарант не се најбогатите тајкуни, туку најчесто побогати, средна класа и сиромашни. Плус најчесто не го исплаќа станот една генерација, туку помагаат и постарите (депозити, месечен кеш за рата и сл.), имаме повеќе пензионери од вработени. :D
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Реално и повеќе од 300 евра месечно не можат да плаќаат. Знаат колкава е куповната моќ.

Плус родителите ќе дадат и за уредување на станот. :D
Но секако подобро рата за стан, отколку истата сума за кирија.

За стан од 56.000 евра 30.000 евра камата. Исплата на 25 години.
Зависи кој е планот на долг рок, за живеење за во Македонија, деца и слично. Ако се решат после да го продаваат за поголем стан, кога ќе ја платат и каматата ќе им испадне ѓавол и пол.

Тие до кај 50 или 55 квадрати се најзезнати а се најпопуларни. Квадратот е многу скап за нив, имаат обично само една спална или евентуално две спални од кои помалата е како затворска ќелија. Брзо им станува станот мал а ги кошта цирка 80-90 илјади евра зависно од локација кога ќе ја пресметаш и каматата.

Мада кога ќе видиш дека во денешно време, Македонци помлади од 35 години ретко имаат деца, па и овие од 50 квадрати ќе им бркаат работа.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Зависи кој е планот на долг рок, за живеење за во Македонија, деца и слично. Ако се решат после да го продаваат за поголем стан, кога ќе ја платат и каматата ќе им испадне ѓавол и пол.

Тие до кај 50 или 55 квадрати се најзезнати а се најпопуларни. Квадратот е многу скап за нив, имаат обично само една спална или евентуално две спални од кои помалата е како затворска ќелија. Брзо им станува станот мал а ги кошта цирка 80-90 илјади евра зависно од локација кога ќе ја пресметаш и каматата.

Мада кога ќе видиш дека во денешно време, Македонци помлади од 35 години ретко имаат деца, па и овие од 50 квадрати ќе им бркаат работа.
Додека го купуваат ништо не планираат, цел е само да се купи стан во центар. Сега им одговара и цена и големина. Или се сами или со мали деца кои не бараат своја соба, ама после ќе видат проблем со собите од 4 и 6м2
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
Најчесто сценарио е млад брачен пар со две плати кои се вкупно околу 900 - 1200 евра семеен буџет. Родителите ќе помогнат со депозитот и они ќе ја плаќаат ратата која ќе е од 250 до кај 300 евра. Затоа и тие станови до кај 60 квадрати се најбарани.
Да кај брат ми беше таков случај, дури и приходите беа испод тоа и станот испод 50кв. Едноставно не е возможно да земеш поголем стан, не дека луѓето не сакаат. Ама и мало станче е подобро него кирија или живеење со старите.
Автоматски споено мислење:

Од каде им пари...Тоа е моето прашање, сосема сериозно.

Еве вака поконкретно. Јас сум иселеник, во струка која е најбарана во цел свет моментално плус нешто ситно и од акции. Живеам како Лазар од Мокрино и едвај успевам да заштедам некои си 12 000 евра годишно. Ок на почеток на кариера сум ама пак.

Значи како од каде толку купувачи?
Па имаш луѓе како што ти објаснија, млади брачни парови и тн. Тие секако ќе купат кога тогаш. Ама имаш и доста што станот го гледаат како инвестиција и периодов изнакупија со вишокот пари. Тргам од себе, живеам со моите сеуште и имам окулу 1000 евра приход. Годинава практично не трошам ништо и си заштедив учество. Секако планирам да се селам, и пологично ми е да купам него да рентам. Што и да правам у животот понатака еден стан од 40кв ќе ми се најде.
 
Последно уредено:
Член од
12 април 2020
Мислења
467
Поени од реакции
866
Реално и повеќе од 300 евра месечно не можат да плаќаат. Знаат колкава е куповната моќ.

Плус родителите ќе дадат и за уредување на станот. :D
Но секако подобро рата за стан, отколку истата сума за кирија.

За стан од 56.000 евра 30.000 евра камата. Исплата на 25 години.
Стан во кој живееш не е лоша инвестиција. Може не е најдобрата ама лоша сигурно не може да е. Ај што не плаќаш кирија не плаќаш ама и ниски да се кириите, а не се, пак не се споредува со свој стан си имаш комфорт не се селиш на секое не акаш низ цел град да бараш кирија си нимаш работа со газди...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom