Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
10 јуни 2016
Мислења
26
Поени од реакции
14
Здраво другари, по читање на темава решив да ве прашам за совет.

Значи татко ми е решен да ми купи стан во Скопје, и бараме негде околу 70-85м2 со 2 спални релативно нов-2021 градба(буџет околу 100к,во кеш, наместен).
Он не си го менува умот и 100% ќе купиме стан. Дали воопшто се исплати да се купи вака стан или боље би било да ми префрли 100к на сметка, дали е добра инвестиција ова во било кој случај?
Проблемот е шо јас сакам за 1-2 години макс да бегам од тука, значи станот останува празен и на мое име.

Ми треба совет што е најдобро решение за ситауцијава.
1) Продавање на станот? - Колку би бил во минус спрема вложените 100к ако се решам на овој чекор пред да заминам?
2) Издавање на станот? -Издавање на станот со таа големина и луксузен мебел сметам дека би идел до 350еур макс, што не е некоја значителна сума.
3)Да седи празен?- 350 еур помалце месечно, ама мебелот внатре не депрецира
4)Да не купиме воопшто стан и да ми префрли мене 100к на сметка

Ме интересира ваше мислење, фала однапред
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Здраво другари, по читање на темава решив да ве прашам за совет.

Значи татко ми е решен да ми купи стан во Скопје, и бараме негде околу 70-85м2 со 2 спални релативно нов-2021 градба(буџет околу 100к,во кеш, наместен).
Он не си го менува умот и 100% ќе купиме стан. Дали воопшто се исплати да се купи вака стан или боље би било да ми префрли 100к на сметка, дали е добра инвестиција ова во било кој случај?
Проблемот е шо јас сакам за 1-2 години макс да бегам од тука, значи станот останува празен и на мое име.

Ми треба совет што е најдобро решение за ситауцијава.
1) Продавање на станот? - Колку би бил во минус спрема вложените 100к ако се решам на овој чекор пред да заминам?
2) Издавање на станот? -Издавање на станот со таа големина и луксузен мебел сметам дека би идел до 350еур макс, што не е некоја значителна сума.
3)Да седи празен?- 350 еур помалце месечно, ама мебелот внатре не депрецира
4)Да не купиме воопшто стан и да ми префрли мене 100к на сметка

Ме интересира ваше мислење, фала однапред
Подобро стан, готови пари се трошат. :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.381
Зашто би купувал стан и после да се ебаваш да го продаваш ако планираш да се селиш.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Здраво другари, по читање на темава решив да ве прашам за совет.

Значи татко ми е решен да ми купи стан во Скопје, и бараме негде околу 70-85м2 со 2 спални релативно нов-2021 градба(буџет околу 100к,во кеш, наместен).
Он не си го менува умот и 100% ќе купиме стан. Дали воопшто се исплати да се купи вака стан или боље би било да ми префрли 100к на сметка, дали е добра инвестиција ова во било кој случај?
Проблемот е шо јас сакам за 1-2 години макс да бегам од тука, значи станот останува празен и на мое име.

Ми треба совет што е најдобро решение за ситауцијава.
1) Продавање на станот? - Колку би бил во минус спрема вложените 100к ако се решам на овој чекор пред да заминам?
2) Издавање на станот? -Издавање на станот со таа големина и луксузен мебел сметам дека би идел до 350еур макс, што не е некоја значителна сума.
3)Да седи празен?- 350 еур помалце месечно, ама мебелот внатре не депрецира
4)Да не купиме воопшто стан и да ми префрли мене 100к на сметка

Ме интересира ваше мислење, фала однапред
Нека ти купи стан од 40м2 (50к), другите 50к нека ти ги чува за учество во стан ако се преселиш, сите среќни.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Каде ќе се преселиш таму си уплати 100к на стан или куќа.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.581
Поени од реакции
13.214
Здраво, дали имате искуство и препорачувате агенција посредник преку која би можел
1. Да купам стан и
2. Преку нив да го издадам?
Прилеп сум и сакам да намалам одење-враќање што е можно повеќе.

Фала.
 
Член од
6 ноември 2013
Мислења
10
Поени од реакции
1
Zdravo me interesira dali vredi da se kupi stan vo cosmos zgradata. Sto ke kazete za nea dali ke se urbanizira za brzo i dali vredi za cenata ?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Zdravo me interesira dali vredi da se kupi stan vo cosmos zgradata. Sto ke kazete za nea dali ke se urbanizira za brzo i dali vredi za cenata ?
Јас не би, особено со толку голем избор. Локацијата според мене е лоша, дива, смрдлива од Вардар, полна со комарци, зградата ни далеку од готова. Во суштина никогаш не би ни помислил да финансирам стан додека е во градба. Нека средат се, па види како ќе биде и одлучи.

И ич не ми се допаѓа што ги рекламираат како "станови во Аеродром", а тоа е уствари Гази Баба.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
497
Поени од реакции
715
Согласен сум со членот горе, но од друга страна за 20на години целиот тој потег добро ќе се среди, ама за ...20на години.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Согласен сум со членот горе, но од друга страна за 20на години целиот тој потег добро ќе се среди, ама за ...20на години.
Таман дур го отплатиш кредитот, кога ќе ти доаѓаат внучиња на гости :pos:
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
497
Поени од реакции
715
Од ругло депонија целата таа територија ќе се преобрази во модерна населба, јас тоа го подржувам. Тоа е многу подобро отколку во веќе изградени населби да се насадуваат нови зГради. Ама знаејќи како кај нас се гради инфраструктурата....ќе треба 20 год.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom