Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Добра тема, малку ја читав. Скопје е ептем добра инвестиција.
Еве ја математиката. Дете да го пуштиш на студии во Скопје мораш немаш некој голем избор. Тоа е 5години х 12 месеце х 150 евра да речеме кирија за нешто културно, а скромно = 10 000 eвра. Ако имаш две деца тоа е 20 000 евра. Додај уште малку тоа е една солидна гарсоњера или еднособен стан. Ако останатиот дел од времето го издаваш станот сам ти се исплаќа. Башка што не го пушташ дете да зе зафркава по домови по кирии со секакви цимери. Тоа е бесценето.
Крај краева факт е дека децата на крај и ќе ти живеат во Скопје после студии што уште повеќе ја зголемува атрактивноста.
Не знам како некои што коментирале во темава си ги замислуваат малите градови, ама мртви се начисто, селењето во Скопје ќе продолжи и тоа како. Додека има кој да се сели разбира се. На пример селењето село град е одамна завршено пошо во селата и онака не живее никој повеќе.
Во помалите градови нема ништо, нема работа како прво. Во слободно време едно игралиште за фудбал без деца и два кафиќи, тоа е се. Зона сумрака.
Сите што ги познавам што отидоа во Скопје чуда направија во споредба со тие што останаа. Луѓе знам што немале ни врски ни ништо сеа имаат работни места што во помал град можеле да ги сонуваат. Еден братучед ни врски ни ништо, не беше ни некој којзнае каков ученик во банка се вработи во Скопје. Ова само како пример, еден куп ги познавам кој архитект, кој правник кај адвокати. Не знам како е тоа вреднувано во Скопје ама во помал град само да спомнеш банка или адвокат и Скопје во иста реченица мислат Господ си лично и персонално.

Се додека и последниот Македонец од внатрешноста не купи барем гарсоњера во Скопје цените ќе растат пошо потребите и исплативоста како што напишав погоре се огромни.
Како стар волк од Волстрит ќе ти кажам зимај стан на кредит и не прашувај. А ако имаш стан веднаш да го ставиш под хипотека. Камата на кредит ти е 4% имаш рент јуелд од 4% плус очекувана априцијација од 2% одржување ти е 1% се на годишно ниво или 4+2-1-4% имаш +1% поврат на средства на кредит под услов да остане се исто. Бесмислено е на 0.5% депозит да не земеш кредит со ефектини - 1% камата си решаваш кеш флоу ако имаш веќе недвижост и имаш ликвидност за долго време. А ако имаш ликвидност добиваш +6% наспроти 0.5% пласман на ниско ризични средства. Во секој случај се исплати. Но под услов се да остане исто.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
467
Поени од реакции
866
Како стар волк од Волстрит ќе ти кажам зимај стан на кредит и не прашувај. А ако имаш стан веднаш да го ставиш под хипотека. Камата на кредит ти е 4% имаш рент јуелд од 4% плус очекувана априцијација од 2% одржување ти е 1% се на годишно ниво или 4+2-1-4% имаш +1% поврат на средства на кредит под услов да остане се исто. Бесмислено е на 0.5% депозит да не земеш кредит со ефектини - 1% камата си решаваш кеш флоу ако имаш веќе недвижост и имаш ликвидност за долго време. А ако имаш ликвидност добиваш +6% наспроти 0.5% пласман на ниско ризични средства. Во секој случај се исплати. Но под услов се да остане исто.
Aбе виј каква е ситуацијата. Имам доволно за да купам стан во скопје во кеш не ми треба кредит. Немам доволно за да купам во градов во кој живеам (гастербајтер). За 5 години ќе имам за во градов во кој сум (кеш зборуваме за кредити не сакам ни да чујам дур сум жив), ама и онака дотогаш ќе сум преселен. И сеа сум на две на три. Не знам што да направам. Ако го купам во Скопје ќе треба да го затворам, тешко дека ќе можам да го издавам освен ако има агенции кои тоа би го правеле за провизија за мене, не знам...Не ја исклучувам можноста еден ден да се вратам и да живеам во Скопје од друга страна. Шо знам ќе се распрашам ако има агенции што тоа солидно би го направиле за процент би купил и би средил, но мислам дека таа работа во Македонија не е возможна. Барем порано не беше. Акции не ми се купуваат пошо има многу инсајдерско тргување па треба да ги пратам што и како, а искрено неам толку време од октомври докторат ме тераат да запишам од работа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Aбе виј каква е ситуацијата. Имам доволно за да купам стан во скопје во кеш не ми треба кредит. Немам доволно за да купам во градов во кој живеам (гастербајтер). За 5 години ќе имам за во градов во кој сум (кеш зборуваме за кредити не сакам ни да чујам дур сум жив), ама и онака дотогаш ќе сум преселен. И сеа сум на две на три. Не знам што да направам. Ако го купам во Скопје ќе треба да го затворам, тешко дека ќе можам да го издавам освен ако има агенции кои тоа би го правеле за провизија за мене, не знам...Не ја исклучувам можноста еден ден да се вратам и да живеам во Скопје од друга страна. Шо знам ќе се распрашам ако има агенции што тоа солидно би го направиле за процент би купил и би средил, но мислам дека таа работа во Македонија не е возможна. Барем порано не беше. Акции не ми се купуваат пошо има многу инсајдерско тргување па треба да ги пратам што и како, а искрено неам толку време од октомври докторат ме тераат да запишам од работа.
Ок... Незнам како е кај и да си со недвижнини. Но мој совет ако имаш било каква недвижност сега е одлично време да ја ставиш под хипотека барем во Мк, Европа и САД.
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
31
Поени од реакции
14
Доколку некој бара стан под кирија:
Се издава убав и делумно опремен стан во Бардовци - прочуено место поради чистиот воздух и специфичната микроклима. На 10 мин пешачење од основно школо и градинка, како и 10 мин возење до центарот на градот. Станот има 93м2 со балкон и истиот се состои од дневен салон (без гарнитура), кујна (опремена - освен фрижидер), 3 спални соби, 1 купатилo и гостински тоалет. Има едно паркинг место. Греењето е сопствено на струја.
Цена 390 евра/месечно.
Контакт 072/664-859
 
Член од
15 ноември 2018
Мислења
83
Поени од реакции
49
Astoria real estate ako sakate stan ili kukja da vi rentaat so provizija isto imaat mnogu dobri nedviznosti na prodazba.
Mislenje za Elena Luka vo Aerodrom vo sporedba so konkurencijata ?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.039
Aбе виј каква е ситуацијата. Имам доволно за да купам стан во скопје во кеш не ми треба кредит. Немам доволно за да купам во градов во кој живеам (гастербајтер). За 5 години ќе имам за во градов во кој сум (кеш зборуваме за кредити не сакам ни да чујам дур сум жив), ама и онака дотогаш ќе сум преселен. И сеа сум на две на три. Не знам што да направам. Ако го купам во Скопје ќе треба да го затворам, тешко дека ќе можам да го издавам освен ако има агенции кои тоа би го правеле за провизија за мене, не знам...Не ја исклучувам можноста еден ден да се вратам и да живеам во Скопје од друга страна. Шо знам ќе се распрашам ако има агенции што тоа солидно би го направиле за процент би купил и би средил, но мислам дека таа работа во Македонија не е возможна. Барем порано не беше. Акции не ми се купуваат пошо има многу инсајдерско тргување па треба да ги пратам што и како, а искрено неам толку време од октомври докторат ме тераат да запишам од работа.
Ако имаш договор на неопределено земај во гастербаријата стан и никако во северџанија. Ич да не оди во гастербаријата пак ќе момеш да го издаваш. А ако се пензионираш и доеш у Скопјето. На првото поткашлување чичко Жан ќе те пречека со ливче за депозит кое вреди колку третина тој стан. Choose whisely!
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Dali nekoj ima iskustva so stanovite koi gi prodava BISI ?
Kakva e gradbata?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557


Не знаеш дали си Скопје или Јокохама со квадратуриве, а се заебававме со Јапонците дека живеат во мали станови :D


Кутивчево освен за некој студент или апла самец, не гледам инаку како би било функционално за живот.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
11.593


Не знаеш дали си Скопје или Јокохама со квадратуриве, а се заебававме со Јапонците дека живеат во мали станови :D


Кутивчево освен за некој студент или апла самец, не гледам инаку како би било функционално за живот.
Само за некоја мала канцеларија :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ах бееее, да ви ги иам годините...за јебарник нешо, да не се мрзнеш по паркинзи...какви самци, студенти...брачен кревет срце и огледало на плафон.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Само за некоја мала канцеларија :)
Не е деловен простор, станбен е (не сум сигурен дали прават проблем за ваква работа на фирмите).

Ах бееее, да ви ги иам годините...за јебарник нешо, да не се мрзнеш по паркинзи...какви самци, студенти...брачен кревет срце и огледало на плафон.
Ова е за богати.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Не е за богати само, ете и за повозрасни кои веќе имаат пари! Проблемот е чуму му е и креветот и огледалото на таков? :pos:
Не мислев на хардкор богати, мислев на тие со пари :D
Огледало за да може да си го најде :ROFLMAO:
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.034
Поени од реакции
28.670


Не знаеш дали си Скопје или Јокохама со квадратуриве, а се заебававме со Јапонците дека живеат во мали станови :D


Кутивчево освен за некој студент или апла самец, не гледам инаку како би било функционално за живот.
Вау, дури 27 :facepalm:
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ова е наменето за оние кој имат неколку десетина илјади евра вишок и незнаат што да прават.
Да е некаде во центар па да го средиш и ставиш на аирбнб. Плус ако и легализират травата ќе има посети :icon_lol:
Само што оваа кибритка е некако многу тесна. Па плус и реклама вашион нов дом.
Да не зборам многу ама една од студентските години ја поминавме тројца во слична квадратура само немаше ваква форма станот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom