Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
13 август 2013
Мислења
974
Поени од реакции
1.913
Од рентање и купување имаш ист ефект, маргинал бенефит. А од храна имаш најдобар ефект и бенефит не умираш и не те боли стомакот. Маргинал Бенефит на храна е многу поголем од на купување куќа.
За купување недвижности треба пари, многу пари. Ти очиледно немаш, па дискутираш, тоест филозоираш на погрешно место. Лисицата викала дека е кисело грозјето оти неможела да го фати.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.038
Поени од реакции
4.410
За купување недвижности треба пари, многу пари. Ти очиледно немаш, па дискутираш, тоест филозоираш на погрешно место. Лисицата викала дека е кисело грозјето оти неможела да го фати.
Човече, секој муабет тука се сведува на истото сељанчење. Толку ви е да се покажете дека сте најбољи. Стварно не ве контам.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
974
Поени од реакции
1.913
Човече, секој муабет тука се сведува на истото сељанчење. Толку ви е да се покажете дека сте најбољи. Стварно не ве контам.
Темата е купување на станови, не дали ти сметаш дека купување на пица е најолем бенефит и дострел во твојот живот. Сељанчење е кога голтар како тебе влегува на тема во која не припаѓа и продава муда за бубреге. Не може бе пинок еден да одиш на бербер да се бричиш ако немаш брада.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.038
Поени од реакции
4.410
Темата е купување на станови, не дали ти сметаш дека купување на пица е најолем бенефит и дострел во твојот живот. Сељанчење е кога голтар како тебе влегува на тема во која не припаѓа и продава муда за бубреге. Не може бе пинок еден да одиш на бербер да се бричиш ако немаш брада.
Не сери. Културно и коректно пишав.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
1.670
Поени од реакции
1.647

...да беа паметни можеа да најдат решение, на пример поставување на врвот некои антени и „киријата“ од истите да биде покривање на заеднички трошоци,

Па самото лоцирање на кулите „Џеваир„ на плацот од некогашната касарна „Гоце Делчев„ асоцира на тешка корупција, затоа што сите кули, плуст придружните објекти, сами по себе се инфраструтурен удар за овој дел од Скопје, затоа што на тој комплекс од објекти и тоа како му треба јака инфраструткура (сообраќаен пристап, вода, струја, канализација, греење...) која практично не постои, а само делумно се изведува во облик од „крпење„ на сите инфраструктурни водови „во ‘од„, а не како веќе изведени инсталации.

Се чини дека проблемите со користењето на просториите од кулите се само на почеток...а што ќе биде кога сите објекти ќе бидат продадени, вселени и користени...
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
642
Поени од реакции
912
Од рентање и купување имаш ист ефект, маргинал бенефит. А од храна имаш најдобар ефект и бенефит не умираш и не те боли стомакот. Маргинал Бенефит на храна е многу поголем од на купување куќа.
ти купи 1000 хамбургери од седмица сега дур се 200 денари, замрзниги и кога ке бидат 250 продај ги :mad:
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
345
Поени од реакции
175
Не е баш така едноставно и агенција, особено не како што се отселуваат луѓе, или со странски државјани.
Еве сега да дојдам и да го купам, на сметка ќе оставам 0 денари и може да пробаат да ми земат за одржување на влез. И да ми ја блокираат ми е сеедно, секако нема ни да ми треба во наредни 20 години, а нема ни да го продавам за да може да ми земат пари :)

Агенцијата ќе пропадне пред тие што купиле (а се странци, или иселеници) да решат да ги продаваат,или да изнајмуваат, оти ретко кој од нив зависи за 300 евра месечна кирија, тоа е пола/еден ден работа.
Тужба извршител, па ко ќе дојдиш тука еден тон пари ќе те кошта ..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.128
Поени од реакции
28.471
Тужба извршител, па ко ќе дојдиш тука еден тон пари ќе те кошта ..
Ќе застари делото :)
Ретко кој странец ги продава, т.е скоро никогаш нема да видиш кеш на сметка.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
9.760
Поени од реакции
32.368
Ќе застари делото :)
Ретко кој странец ги продава, т.е скоро никогаш нема да видиш кеш на сметка.
Кога ќе добие извршна исправа печат за правосилност, тој документ веќе не застарува.
Автоматски споено мислење:

Не може извршител да му го земе станот?
Јавно наддавање и отиде јабана станот :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.128
Поени од реакции
28.471
Не може извршител да му го земе станот?
Кога ќе добие извршна исправа печат за правосилност, тој документ веќе не застарува.
Автоматски споено мислење:Јавно наддавање и отиде јабана станот :D
Епа ете имате решение, бујрум отворајте агенција, и менаџирате го.
Ако не ви плаќаат, ќе го продадете станот на аукција, и ќе наплатите ;)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
8.742
Поени од реакции
15.153
Епа ете имате решение, бујрум отворајте агенција, и менаџирате го.
Ако не ви плаќаат, ќе го продадете станот на аукција, и ќе наплатите ;)
Ја прашав дали може, не мора курчење одма :D
Зашто ми изглеа прилично лесен loop, купи стан од странство, заглавија зградата во долгови и они они ќе живеат без лифт и светло цел живот.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
9.760
Поени од реакции
32.368
Епа ете имате решение, бујрум отворајте агенција, и менаџирате го.
Ако не ви плаќаат, ќе го продадете станот на аукција, и ќе наплатите ;)
Извршители си го менаџираат тоа. Агенцијата за одржување си ја почнува постапката пред извршител и тоа е тоа, после они бркаат наплата.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.408
Поени од реакции
6.485
Извршители си го менаџираат тоа. Агенцијата за одржување си ја почнува постапката пред извршител и тоа е тоа, после они бркаат наплата.
teoretski da, u praksa mutav esap e.
primer ti mi dolzis 1000e od edna godina smetki odrzavanje gluposti, stanot ti vredi 200k evra.
jas te davam na izvrsitel. izvrsitelot treba od tvojot imot da mi najde mene 1000e, ne da mi dade stan od 200k.
propratni trosoci pravni kje bidat pogolemi od dolgot.

izvrsuvanje za odzemanje imot i prodazba, za "minimalni" dolgovi od smetki, mi izgleda tesko ostvarlivo (od minimalno iskustvo so imam so imotno pravni prasanja u mkd :D )
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
9.760
Поени од реакции
32.368
teoretski da, u praksa mutav esap e.
primer ti mi dolzis 1000e od edna godina smetki odrzavanje gluposti, stanot ti vredi 200k evra.
jas te davam na izvrsitel. izvrsitelot treba od tvojot imot da mi najde mene 1000e, ne da mi dade stan od 200k.
propratni trosoci pravni kje bidat pogolemi od dolgot.

izvrsuvanje za odzemanje imot i prodazba, za "minimalni" dolgovi od smetki, mi izgleda tesko ostvarlivo (od minimalno iskustvo so imam so imotno pravni prasanja u mkd :D )
Ако се погоди терсене доверител со исто таков извршител кој сака да ја тера работата до крај, може и да дојде до тоа. Посекако долгот од илјада евра ќе мутира во пет илјади евра кога ќе ги накалемат сите адвокатски, нотарски, извршителски и трошоци.

Од 200 илјади, проценител ќе го процени на 180, пријателче на извршителот ќе му фрли око и ќе ја наредат да го лапне за 120 :D

Инаку за толку мал долг, мислам дека прво ќе го отворат станот и ќе продаваат покуќнината на јавно наддавање :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom