Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
20 јуни 2022
Мислења
5
Поени од реакции
3
Дечки вака сеа, бидејќи групава е за советување би прашал за совет тука. Имам уплатено стан и го чекам година дена, каснат со рокови, не ни даваат да видиме становите и уште многу други срања од инвеститорот ама тоа сеа не ми е на муабет. Муабетот ми е за совет за

ПРЕДАВАЊЕ НА СТАН И ЗАПИСНИК ЗА ПРЕДАВАЊЕ

Дали знае некој за совет на што да обратам внимание, како да постапам и какви финти прават изведувачите при креирање записници за примопредавање на стан…

Ви благодарам на сите што ќе дадете конструктивни и искрени совети!!!
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.331
Поени од реакции
5.476
Ист Гејт зградите моментална состојба - помеѓу 60 и 70 проценти купци се Албанци.
И да е така што? Претежно богати купуваат таму. Бегај од згради кај што живее сиромаштија - обично пензионери и наркомани. Тоа се се распаѓа - за менување на сијалица никој неќе да плати.
Автоматски споено мислење:

Почело је, почело...

The Housing Market Is Slowing Down. There’s Some Hope for Buyers.


Прегледај го приврзокот 335293

Has the Housing Market Peaked? Here Are the Signs. | Barron's (barrons.com)
Радувај се куре на пијано пиче, знаеш кога во Скопје ќе паднат - може за 100 год ако падне на 200 к жители.
Недвижнините во цел свет се примарна или секундарна инвестиција на сите богаташи - а имаат и акции и берзи и триста други начини да ги вложат парите. Кај нас имаш само недвижнини. И како ќе паднат?
Ќе паднат како во Солун може старите згради од 50 тите градени. Кај ново градби ќе има стагнации и зголемување али намалување никогаш па ни тогаш.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
9.029
Поени од реакции
29.746
Чисто сумњам дека толкави цени ќе плаќаат кога имаат за пола цена во чаир
И ја се сомневав, ама за жал така е.
Автоматски споено мислење:

И да е така што? Претежно богати купуваат таму. Бегај од згради кај што живее сиромаштија - обично пензионери и наркомани. Тоа се се распаѓа - за менување на сијалица никој неќе да плати.

Тоа кој како си сака нека реши, ама работите треба да се гледаат во една подолгорочна перспектива. Ако во овие згради се мнозинство ондак во останатите 6 згради што ќе ги прават не очекувам дека македонци ќе купуваат. Напротив, тогаш може и да ги спуштат цените зашо Македонци нема да купуваат и да ги напунат зградите со браќата, па човек лесно може да заврши да живее во шиптaрска населба. Богати или не, мислам дека нема да биде пријатно искуство.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.331
Поени од реакции
5.476
И ја се сомневав, ама за жал така е.
Автоматски споено мислење:
Тоа кој како си сака нека реши, ама работите треба да се гледаат во една подолгорочна перспектива. Ако во овие згради се мнозинство ондак во останатите 6 згради што ќе ги прават не очекувам дека македонци ќе купуваат. Напротив, тогаш може и да ги спуштат цените зашо Македонци нема да купуваат и да ги напунат зградите со браќата, па човек лесно може да заврши да живее во шиптaрска населба. Богати или не, мислам дека нема да биде пријатно искуство.
А што правиме 90% од моменталните згради во СК што ги градат албанци? Од Аеродром до Центар и Карпош?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
9.029
Поени од реакции
29.746
А што правиме 90% од моменталните згради во СК што ги градат албанци? Од Аеродром до Центар и Карпош?
И тоа срање, ама има голема разлика кога градат албанци и кога живеат албанци во зградите.
 
Член од
22 февруари 2021
Мислења
44
Поени од реакции
26
Дечки вака сеа, бидејќи групава е за советување би прашал за совет тука. Имам уплатено стан и го чекам година дена, каснат со рокови, не ни даваат да видиме становите и уште многу други срања од инвеститорот ама тоа сеа не ми е на муабет. Муабетот ми е за совет за

ПРЕДАВАЊЕ НА СТАН И ЗАПИСНИК ЗА ПРЕДАВАЊЕ

Дали знае некој за совет на што да обратам внимание, како да постапам и какви финти прават изведувачите при креирање записници за примопредавање на стан…

Ви благодарам на сите што ќе дадете конструктивни и искрени совети!!!
da ne stanuva zbor za Golden Art? Inaku i mene bi mi bile korisni vakvi soveti.
 
Член од
20 јуни 2022
Мислења
5
Поени од реакции
3
da ne stanuva zbor za Golden Art? Inaku i mene bi mi bile korisni vakvi soveti.
Очигледно на форумов има само тумачи на теории на заговор за цени на станови, а не некој што купувал стан!!!

Најискрено ако има правници, мајстори , архитекти и слично
Мислам дека на многу луѓе би им било од голема помош доколку се развие квалитетна дебата на што треба да се обрне внимание и да се советува при купување на стан и при предавање на истиот со записник на што да се внимава и како да се постапува.

Со ова обичниот граѓанин го јаде стапот од газдите инвеститори бидејќи барем за мене да кажам дека сум неук за ова и прв пат купувам стан. Многу како мене се изгорени и навистина мислам дека треба оние што знаат да ги советуваат таквите како мене како да постапуваат и што да внесуваат во забелешки во записникот за предавање на стан од инвеститор!!!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
8.045
Поени од реакции
13.736
Очигледно на форумов има само тумачи на теории на заговор за цени на станови, а не некој што купувал стан!!!

Најискрено ако има правници, мајстори , архитекти и слично
Мислам дека на многу луѓе би им било од голема помош доколку се развие квалитетна дебата на што треба да се обрне внимание и да се советува при купување на стан и при предавање на истиот со записник на што да се внимава и како да се постапува.

Со ова обичниот граѓанин го јаде стапот од газдите инвеститори бидејќи барем за мене да кажам дека сум неук за ова и прв пат купувам стан. Многу како мене се изгорени и навистина мислам дека треба оние што знаат да ги советуваат таквите како мене како да постапуваат и што да внесуваат во забелешки во записникот за предавање на стан од инвеститор!!!
Na forumot mu fali neso konkretno, primer da kazes koj e shit investitorot za nie ostanatite da znaeme da go izbegnuvame.
 
Член од
20 јуни 2022
Мислења
5
Поени од реакции
3
Na forumot mu fali neso konkretno, primer da kazes koj e shit investitorot za nie ostanatite da znaeme da go izbegnuvame.
Мислам дека следново ќе биде доволно јасно !!!

 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.331
Поени од реакции
5.476
Очигледно на форумов има само тумачи на теории на заговор за цени на станови, а не некој што купувал стан!!!

Најискрено ако има правници, мајстори , архитекти и слично
Мислам дека на многу луѓе би им било од голема помош доколку се развие квалитетна дебата на што треба да се обрне внимание и да се советува при купување на стан и при предавање на истиот со записник на што да се внимава и како да се постапува.

Со ова обичниот граѓанин го јаде стапот од газдите инвеститори бидејќи барем за мене да кажам дека сум неук за ова и прв пат купувам стан. Многу како мене се изгорени и навистина мислам дека треба оние што знаат да ги советуваат таквите како мене како да постапуваат и што да внесуваат во забелешки во записникот за предавање на стан од инвеститор!!!
Јас имам искуство, вака ако во договорот немаш опис дека треба да има - лупам (6 коморни прозори, дабов паркет итн ...) тогаш може да ти шлиба што сака. Е сега може да те заебе само во тој момент. Пред да добиеш примопредаја доаѓа комисија од општина и министерство за транспорт и врски која прави технички прием. Влегуваат во рандом станови и проверуваат квадратура, сијалици (инсталација), вода и некои други работи. Ако зградата не помине технички прием неможе да се вселат луѓе внатре дури не се исправат грешките. Е сега не прават технички прием на тоа дали било ламинат или паркет (битно е да е нареден добро) или дали почките се италијански или кинески - битно да се добро залепени.
 
Последно уредено:
Член од
20 јуни 2022
Мислења
5
Поени од реакции
3
Јас имам искуство, вака ако во договорот немаш опис дека треба да има - лупам (6 коморни прозори, дабов паркет итн ...) тогаш може да ти шлиба што сака. Е сега може да те заебе само во тој момент. Пред да добиеш примопредаја доаѓа комисија од општина и министерство за транспорт и врски која прави технички прием. Влегуваат во рандом станови и проверуваат квадратура, сијалици (инсталација), вода и некои други работи. Ако зградата не помине технички прием неможе да се вселат луѓе внатре дури не се исправат грешките. Е сега не прават технички прием на тоа дали било ламинат или паркет (битно е да е нареден добро) или дали почките се италијански или кинески - битно да се добро залепени.
Дали кога потпишувавте купопродажен договор ви ставија клаузула дека се согласувате дека други ќе управуваат со заедничките простории?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.331
Поени од реакции
5.476
Дали кога потпишувавте купопродажен договор ви ставија клаузула дека се согласувате дека други ќе управуваат со заедничките простории?
Не бидејќи не е таков тип на зграда, тоа би требало во Џевахир да го има, флет ајрон и сите што имаат мини трговски центри во нив. Ама тоа би требало да е подобро. Во моменталнава зграда каде што живеам - Хауз Мајстор го ставивме да се грижи и за никаде е.
 
Член од
20 јуни 2022
Мислења
5
Поени од реакции
3
Дали е законски кога ќе потпишеме записник за забелешки за станот, тоа да ни го водат како предавање на станот во владение иако зградата сеуште нема ни технички прием ни пуштено струја. Мислам дека јако не изигрува инвеститорот со тоа што на записникот за забелешки доле пишува дека ги предаваат клучевите. Уствари со тоа го запазува демек рокот за да не плаќа пенали, а уствари предава стан кој може да се користи само како магацин за мебел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom