Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.030
Поени од реакции
4.171
Направено според потребите на пазарот, наместо ходник тој квадрат плус да се искористи за пооглема кујна. Уште малку и вц нека направат надвор не мора по становите.

А овој со собите како во вагон. :icon_mrgr:
Абе каков распоред има да направам на 135м2.

Прегледај го приврзокот 259922
Вистинска катастрофа...Мене искрено прво ми падна во очи дека надворешниот ќош можеле да го заоблат и да добијат преубаво катче на тераса со стаклен ѕид нпр...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.679
Поени од реакции
9.929
Распоредот не зависи само од архитектите туку и од инвеститорите. Сакам овде вака, онде онака, волку соби да ми извадиш...како во 90ти кога правеа реклами, обавезно со Гоцета зад нив, некоја таписерија и ПЦ пред нив, као типкаат нешто. Газди бе. Во која фаза е зезната работата и колку станови бара инвеститорот од архитектот да му се извадат по спрат, само тие си знаат.
Мада површина, распоред и број на соби зависи прилично и од платежната моќ на купувачите. Не се ова општествените станови за 3-4000 марки него стан од 70 м2 е накај 80000 евра. До крај на живот ќе го отплаќа па и потоа. Па ако имаш веќе таков стан во населба со регуларни цени, тоа е добра основа да го замениш со сличен со добар распоред, да бираш. Ако имаш недвижнина која оди 400-500 е/м2, тешко може да бираш распоред или населба. Сума сумарум, стартната позиција од постарите од ЕксЈу недвижнините и местото каде се наоѓа за најголем дел граѓани се најбитни за понатаму што ќе се земе.
Човек што почнува од нула тешко може да бира.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
132
Поени од реакции
38
Дечки, запознаени сте со овие градители / инвеститори (https://craneng.wordpress.com/) Кран Инженеринг / ММ Марковски?

Гледам имат слободни станови во Кисела Вода. Ја имам видено зградата при крај се изгледа и сум заинтересиран за купување али прв пат слушам за нив.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
610
Поени од реакции
801
Дечки, запознаени сте со овие градители / инвеститори (https://craneng.wordpress.com/) Кран Инженеринг / ММ Марковски?

Гледам имат слободни станови во Кисела Вода. Ја имам видено зградата при крај се изгледа и сум заинтересиран за купување али прв пат слушам за нив.
Седи си мирен да не останеш и без пари и без стан.
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
34
Поени од реакции
12
Некој да не има искуство со купување на стан од монтеко компани? Градат претежно во кисела вода.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.943
Поени од реакции
9.663
Да ви споделам само тука една случка што се случи при купување на стан во зграда што беше тогаш сеуште во градба. Станува збор за 2004/2005 година, зградата е во Кисела Вода си постои сега најнормално, за квалитетот на градбата не правам муабет. Тогаш цената беше 500 евра за квадрат, што беше ултра ниско и ептен привлечно, па имаше и голема заинтересираност. Се потпишуваше договор ти да купиш станот, они да гарантираат дека ќе се направи до тој и тој датум и навидум се делвуа тип топ, ама еден неочекуван момент се случи набрзо после тоа, инвеститорите беа маж и жена, мажот умира, жената малку забегува со нервите, кажува дека нема да ја доправи зградата и сеедно и е дали ќе оди во затвор или не, почнува да не размислува повеќе разумно. И веќе имаш голем проблем, зградата е до пола направена, а си вложил доста капитал. Па се деси еден циркус кој траеше година две, успеа некако да се догради зградата со натегања и трчања по сите можни институции,, ама бајги нервози биднаа, после се случи нов проблем скоро ниеден стан немаше имотен лист, тие имаа обезбедено само за 2-3 стана, за другите немаше, па некои се нагодуваа пола-пола да оди сумата, ама знам најголем број од станарите ги кошташе доста поголем трошок од тие првичните 500 евра по квадрат. Не знам сега што се случило подоцна со жената и дали е уште жива, ама мој совет е да не се моткате со вакви сомнителни инвеститори, ултра ефтини цени за стан, станови во градби и разни поволности, ако нешто премногу отстапува од просекот, значи има нешто што смрди во работата и кога тогаш ќе исплови на површина.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.030
Поени од реакции
4.171
Информации за Луна Корпорација?
Имаат сериозни објекти, јас ги знам по големата зграда кај старо Корнер...
Знам дека газдата е принципиелен, ама сепак собери повеќе информации, проверувај имотни листови...
 
Член од
16 ноември 2019
Мислења
171
Поени од реакции
797
Информации за Луна Корпорација?
Најдобри. Се е по стандарди, без превари, со најнови модели и материјали секоја зграда се прави. Се гледа и газдарицата си ја сака работата, не гледа само цена да лупне туку да има квалитет
 
Член од
10 септември 2020
Мислења
4
Поени од реакции
14
Здраво,
Можам да ви споделам искуство за Џевахир зградите. Пред да го купувам станот се обидов да се распрашам за искуство од прва рака, од познаници или пријател на пријател кои живеат таму, но никој од станарите не сакаше да сподели точни информации - ни за квалитетот, ни за цената за одржување... Сите кажуваа дека е ОК, дена има сметки ама незнаат да кажат колку се ..... Незнам зошто е така....
Па еве можеби моето искуство ке му помогне на некој во изборот на стан.

Становите се со цени од 850 - 1050 еу +ддв.
Паркингот се движи околу 5000 еу. - има простор за преговор, зависи од тоа која квадратура на стан купувате и дали сакате 1 или 2 паркинг места.
Цената од 850еу/м2 е на пониските спратови до 5-6 спрат и за поголемите станови од 100м2. Другите во просек се по 1000еу/м2
Сите станови, колку што имам инфо, се со наместени купатила (без машина за перење) - со се останато: туш кабина, огледало, простор за складирање, ВЦ шоља, аспиратор ... и припрема за машина за перење (довод, одвод, струја)
Исто така наместена кујна : елементи, висачи, чешма, припрема за вградена рерна и микробранова, со штекери, припрема за машина за садови, со довод, одвод и струја, вграден умивалник, чешма, флексибилно црево и струја за аспиратор...
Во ходник плакар во кој е ормарчето за струја и место за складирање. Исто така има припрема со кабли за интернет/телефонија од Телеком и А1 со веќе пуштени приклучоци до местата за поставување ТВ, компет со мрежни приклучоци.
Ламинат во собите, плочки во ходник, кујна и ВЦ. На тераса од тие плочки кои не се лизгаат.

Е сега ограничувањата од кои сите бегаат:
- Паркинг место е баш тоа, не смееш да го преградеш, заградеш или правиш гаража. Паркинг местото се користи само за паркинг
- Тераса - ако станот има, бидејки има модели на станови и без тераса, зависно кој што преферира.
Не смееш да бушиш, прикачуваш тенди или да ја затвараш за да добиеш уште една соба (тоа македонското - нешто за ништо). Во принцип не смееш да го менуваш надворешниот изглед на зградата.
- Одржување. Ова е малку поскапо од нормалата во Скопје и моментално е 40ден/м2. Во тоа е вклучено целосното одржување на зградата - чистење во ходници и надвор, чистење снег, замена на светилки и сенсори, орджување на противпожарен систем, агрегати, пумпи за вода и одвод, лифтови, стражар 24/7 на рецепција...
- HVAC - зградите се опремени со ситем за ладење и греење на база на заеднички клими кои ладат, греат и загреваат топла вода. Во становите нема бојлери, но има централна топла вода - со големи бојлери на секој спрат кои се одржуваат од управителот (филтри, пумпи, греачи). Тука имашфиксен трошок за осигурување на системот, и фиксен трошок за топла вода + колку грееш или ладиш...

Позитивни работи:
- Не сум имал проблем со притисок на вода, со немање струја (постојат агрегати)
- Лифтовите се доста брзи (4 лифтови + 1товарен +1сервисен)
- Камери во заеднички простории и обезбедување 24/7, со што би била невозможна провала и кражба.
- Добра изолација - скоро и да не се слуша звук од соседните станови
- топла вода 24/7
- канти за ѓубре на секој спрат (во посебна просторија) кое се празни од страна на службите
- противпожарен систем со прскалки и сенсори за чад со дојава на рецепција

Имаше доста муабети дека нема имотни листови, па некој збор и за тоа...
Имотните листови почнаа да ги делат оваа година. Имало некакво закаснување заради поделбата помеѓу зградите и трговскиот, кое било решено.

Да напоменам дека не работам за џевахир и не земам процент од продажба :)
Само сакав, за разлика од мене, некој што разгледува станови да има поконкретни информации.

Поздрав
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.326
Поени од реакции
44.552
Здраво,
Можам да ви споделам искуство за Џевахир зградите. Пред да го купувам станот се обидов да се распрашам за искуство од прва рака, од познаници или пријател на пријател кои живеат таму, но никој од станарите не сакаше да сподели точни информации - ни за квалитетот, ни за цената за одржување... Сите кажуваа дека е ОК, дена има сметки ама незнаат да кажат колку се ..... Незнам зошто е така....
Па еве можеби моето искуство ке му помогне на некој во изборот на стан.

Становите се со цени од 850 - 1050 еу +ддв.
Паркингот се движи околу 5000 еу. - има простор за преговор, зависи од тоа која квадратура на стан купувате и дали сакате 1 или 2 паркинг места.
Цената од 850еу/м2 е на пониските спратови до 5-6 спрат и за поголемите станови од 100м2. Другите во просек се по 1000еу/м2
Сите станови, колку што имам инфо, се со наместени купатила (без машина за перење) - со се останато: туш кабина, огледало, простор за складирање, ВЦ шоља, аспиратор ... и припрема за машина за перење (довод, одвод, струја)
Исто така наместена кујна : елементи, висачи, чешма, припрема за вградена рерна и микробранова, со штекери, припрема за машина за садови, со довод, одвод и струја, вграден умивалник, чешма, флексибилно црево и струја за аспиратор...
Во ходник плакар во кој е ормарчето за струја и место за складирање. Исто така има припрема со кабли за интернет/телефонија од Телеком и А1 со веќе пуштени приклучоци до местата за поставување ТВ, компет со мрежни приклучоци.
Ламинат во собите, плочки во ходник, кујна и ВЦ. На тераса од тие плочки кои не се лизгаат.

Е сега ограничувањата од кои сите бегаат:
- Паркинг место е баш тоа, не смееш да го преградеш, заградеш или правиш гаража. Паркинг местото се користи само за паркинг
- Тераса - ако станот има, бидејки има модели на станови и без тераса, зависно кој што преферира.
Не смееш да бушиш, прикачуваш тенди или да ја затвараш за да добиеш уште една соба (тоа македонското - нешто за ништо). Во принцип не смееш да го менуваш надворешниот изглед на зградата.
- Одржување. Ова е малку поскапо од нормалата во Скопје и моментално е 40ден/м2. Во тоа е вклучено целосното одржување на зградата - чистење во ходници и надвор, чистење снег, замена на светилки и сенсори, орджување на противпожарен систем, агрегати, пумпи за вода и одвод, лифтови, стражар 24/7 на рецепција...
- HVAC - зградите се опремени со ситем за ладење и греење на база на заеднички клими кои ладат, греат и загреваат топла вода. Во становите нема бојлери, но има централна топла вода - со големи бојлери на секој спрат кои се одржуваат од управителот (филтри, пумпи, греачи). Тука имашфиксен трошок за осигурување на системот, и фиксен трошок за топла вода + колку грееш или ладиш...

Позитивни работи:
- Не сум имал проблем со притисок на вода, со немање струја (постојат агрегати)
- Лифтовите се доста брзи (4 лифтови + 1товарен +1сервисен)
- Камери во заеднички простории и обезбедување 24/7, со што би била невозможна провала и кражба.
- Добра изолација - скоро и да не се слуша звук од соседните станови
- топла вода 24/7
- канти за ѓубре на секој спрат (во посебна просторија) кое се празни од страна на службите
- противпожарен систем со прскалки и сенсори за чад со дојава на рецепција

Имаше доста муабети дека нема имотни листови, па некој збор и за тоа...
Имотните листови почнаа да ги делат оваа година. Имало некакво закаснување заради поделбата помеѓу зградите и трговскиот, кое било решено.

Да напоменам дека не работам за џевахир и не земам процент од продажба :)
Само сакав, за разлика од мене, некој што разгледува станови да има поконкретни информации.

Поздрав
Што ми вреди све ова ако се Албанци сите таму.

Треба да се плашам секој ден за децата дали ќе ми се вратат дома неистепани?
Колата треба со стража да ја чувам?
Ако не дај боже, има уште некоја епидемија, ќе треба да се иселам, само затоа што они не веруваат во тоа?
Дали може на некој од комшиите детето да се погоди исламски радикал? Што со целата зграда у тој случај?
Молитвениот дом/џамијата што ја има во Џеваир, пушта езан на звучници?

и т.н.
и т.н.

Не е све до квалитетот на градба. Ако ми дадат квалитетна градба, а сите комшии гледаат некако да ти наштетат, само затоа што си каур (како што тоа им се случува на Македонците во доминатно албански средини), што ќе ми е квалитетната градба?
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
4.930
Поени од реакции
8.768
Што ми вреди све ова ако се Албанци сите таму.

Треба да се плашам секој ден за децата дали ќе ми се вратат дома неистепани?
Колата треба со стража да ја чувам?
Ако не дај боже, има уште некоја епидемија, ќе треба да се иселам, само затоа што они не веруваат во тоа?
Дали може на некој од комшиите детето да се погоди исламски радикал? Што со целата зграда у тој случај?
Молитвениот дом/џамијата што ја има во Џеваир, пушта езан на звучници?

и т.н.
и т.н.

Не е све до квалитетот на градба. Ако ми дадат квалитетна градба, а сите комшии гледаат некако да ти наштетат, само затоа што си каур (како што тоа им се случува на Македонците во доминатно албански средини), што ќе ми е квалитетната градба?
Другарка ми живее таму и ништо од ова нема спомнато
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.656
Поени од реакции
6.296
Што ми вреди све ова ако се Албанци сите таму.

Треба да се плашам секој ден за децата дали ќе ми се вратат дома неистепани?
Колата треба со стража да ја чувам?
Ако не дај боже, има уште некоја епидемија, ќе треба да се иселам, само затоа што они не веруваат во тоа?
Дали може на некој од комшиите детето да се погоди исламски радикал? Што со целата зграда у тој случај?
Молитвениот дом/џамијата што ја има во Џеваир, пушта езан на звучници?

и т.н.
и т.н.

Не е све до квалитетот на градба. Ако ми дадат квалитетна градба, а сите комшии гледаат некако да ти наштетат, само затоа што си каур (како што тоа им се случува на Македонците во доминатно албански средини), што ќе ми е квалитетната градба?
Ако ти е страв у тој дел на Аеродром децата да ти се вратат истепани од албанци, не знам како ќе пројдеш во остатокот од Скопје. А и не знам колку е точен муабетот дека они ги купуваат повеќето од становите. Од напишаново човек ќе си помисли во Арачиново е зградава.

Онтопик. Ја лично не би земал поради тоа што не сакам да живеам во толкаво зградиште со толку комшии. Сеа за сеа звучи добро, ама да не урочам не знам како би било понатака. Си бара голема соработка меѓу станарите толкава зграда, а кај нас сум се изнаслушал за згради кај што некој не плаќа и им ја гасат струјата у влез и тн. У обична зграда ќе немаш лифт до 3ти спрат, а тука :D
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
165
Поени од реакции
184
Првпат слушам дека албанци се вселенк таму па и уште во толкав број. Но не знам, гледам има деца албанци што одат во хемиско но да живеат во Џевахир? Не знам.
 
На врв Bottom