Станови во Скопје, совети за купување.

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.614
Поени од реакции
3.727
Има ли некој архитект да објасни зашто би ставиле столб на средина во соба?
Не е грешката само во столбот во сред соба, туку и прозорецот, кој е поставен речиси во аголот од ѕидот и од собата.

Логика нема никаква, ниту архитектонска, ниту утилитарна, само статичка/конструктивна. Не можам да проценам што е проблемот со вака погрешно поставен столб, пошто немам осет како изгледа станот или објектот како целина, но моја проценка е дека се работи за свесно сторена грешка, каде намерно е пуштен препуст/еркер (па затоа столбот „останал„ во собата), по налог од самиот инвеститор кон проектантот, со цел да се „извадат„ што повеќе „метри квадратни„ за продажба...и нормално, за заработка.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Не е грешката само во столбот во сред соба, туку и прозорецот, кој е поставен речиси во аголот од ѕидот и од собата.

Логика нема никаква, ниту архитектонска, ниту утилитарна, само статичка/конструктивна. Не можам да проценам што е проблемот со вака погрешно поставен столб, пошто немам осет како изгледа станот или објектот како целина, но моја проценка е дека се работи за свесно сторена грешка, каде намерно е пуштен препуст/еркер (па затоа столбот „останал„ во собата), по налог од самиот инвеститор кон проектантот, со цел да се „извадат„ што повеќе „метри квадратни„ за продажба...и нормално, за заработка.
Само си го руши брендот и добива имиџ на нискоквалитетен изведувач. Краткорочна минимална добивка долгорочно загубени големи пари.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Само си го руши брендот и добива имиџ на нискоквалитетен изведувач. Краткорочна минимална добивка долгорочно загубени големи пари.
Nema dolgorocno kaj del od investitorite. Fakjas edna parcela sad i nikad vise.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.614
Поени од реакции
3.727
Само си го руши брендот и добива имиџ на нискоквалитетен изведувач. Краткорочна минимална добивка долгорочно загубени големи пари.
Се‘ додека становите се третираат само како место за преспивање и место за криење од дожд, се‘ до тогаш ќе се продаваат. Ретко кој купувач има мерила при изборот и одлуката за купување ваков или онаков стан, а од друга страна, тековно проектираните и изведени станови имаат очајни грешки, кои стануваат видливи отккато купувачот ќе плати и ќе се всели во станот...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Се‘ додека становите се третираат само како место за преспивање и место за криење од дожд, се‘ до тогаш ќе се продаваат. Ретко кој купувач има мерила при изборот и одлуката за купување ваков или онаков стан, а од друга страна, тековно проектираните и изведени станови имаат очајни грешки, кои стануваат видливи отккато купувачот ќе плати и ќе се всели во станот...
Јас појма немам од градежништво и архитектура ич не ме интересираат тие работи. А и немам свој ни планирам да купам стан.
Автоматски споено мислење:

Се‘ додека становите се третираат само како место за преспивање и место за криење од дожд, се‘ до тогаш ќе се продаваат. Ретко кој купувач има мерила при изборот и одлуката за купување ваков или онаков стан, а од друга страна, тековно проектираните и изведени станови имаат очајни грешки, кои стануваат видливи отккато купувачот ќе плати и ќе се всели во станот...
Јас појма немам од градежништво и архитектура ич не ме интересираат тие работи. А и немам свој ни планирам да купам стан.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.614
Поени од реакции
3.727
Јас појма немам од градежништво и архитектура ич не ме интересираат тие работи. А и немам свој ни планирам да купам стан.
Лично знам луѓе, кои во намерата да купат стан, се наоѓаат во „небрано„, затоа што самите го увидуваат сите промашувања во новите станови, но и од долго трагање по квалитетен стан, самите упаѓаат во неприлика и приморани се да купат безмалку било каков стан, затоа што им станува јасно дека нема битна разлика кај „новкомпонираните„ станови.

Тежок резил е да видиш стан, граден според проект каде од скалишната вертикала влегуваш во кујнска ниша, од нишата одиш во дневна, а од дневна влегуваш со спална...невидено.
 
Член од
22 февруари 2021
Мислења
46
Поени од реакции
26
А мислат да ги пуштаат влез по влез или? Пошто гледам до различна точка се стигнати со сите три различни влезови. Имам познаници таму, па ме интересира. И ако не се вселат до мај, што се случува?
Mislam deka ke ja pustat celata zgrada odednas, barem taka sum razbral, moze sum greska.

Cudno mi e deka kazuvaat deka do kraj na maj ke bide pustena, pustaat reklami na FB deka strogo se drzat do rokovi, a na teren situacijata ne mi izgleda taka.
 
Член од
22 февруари 2021
Мислења
46
Поени од реакции
26
Да не зборувал некој со Голден Арт околу ГА09 периодов, какви им се плановите?

Изгледа ништо од држењето до рокови.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.923
Уште бе купувате станови? Аууу имање пари народ....
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.614
Поени од реакции
3.727
И ај се‘а нека рече некој дека сНе биле сиромашен народ, кој цел Божји ден не излегува од кола...
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.923
Море 130.000€ за 64m2!!!!!
2000€ квадрат алооооо
130.000.jpg


Замисли да си толку паметен да прајш толку пари и да си толку глуп да ги трошиш на таков имот.



И замисли сега некој во Визбегово ти продава нова куќа комплет со мебел направена 2022год. од 250m2 со базен и двор од + 400m2
и тоа ти го дава за 180.000€
5f430a02-a63c-45a2-950e-8480fafe35a3.jpg 1d6ed03b-d7eb-4029-8c76-65bf2fda6ee7.jpg 0d5c0bd8-b2d5-44d0-99ee-e486bdcd981e.jpg a603c28e-05ad-4f55-82e8-63b9bf6fed0b.jpg
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Море 130.000€ за 64m2!!!!!
2000€ квадрат алооооо
Прегледај го приврзокот 333744


Замисли да си толку паметен да прајш толку пари и да си толку глуп да ги трошиш на таков имот.



И замисли сега некој во Визбегово ти продава нова куќа комплет со мебел направена 2022год. од 250m2 со базен и двор од + 400m2
и тоа ти го дава за 180.000€
Прегледај го приврзокот 333745Прегледај го приврзокот 333747Прегледај го приврзокот 333748Прегледај го приврзокот 333746
За тебе сите што прават кеш многу и даваат пари за станови се глупи ?
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
745
Поени од реакции
922
За тебе сите што прават кеш многу и даваат пари за станови се глупи ?
Za takov stan - DA glupi se i toa mnogu.
Za 2kEUR vo SK - DA glupi se i premnogu.
Автоматски споено мислење:

За тебе сите што прават кеш многу и даваат пари за станови се глупи ?
Za takov stan - DA glupi se i toa mnogu.
Za 2kEUR vo SK - DA glupi se i premnogu.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.536
Za takov stan - DA glupi se i toa mnogu.
Za 2kEUR vo SK - DA glupi se i premnogu.
Автоматски споено мислење:


Za takov stan - DA glupi se i toa mnogu.
Za 2kEUR vo SK - DA glupi se i premnogu.
ok... aj najdi mi slicen stan u nekoja druga evropska metropola sto e so ista ili slicna cena
 

Kajgana Shop

На врв Bottom