Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
28 јуни 2018
Мислења
745
Поени од реакции
922
Ми ја сваќаш поентата? Нагоре идат а не надоле
Koja e poentata? Nagore ide zatoa sto ide? Ili nesto slicno circular logic? Sto e razlicno od nov stan pred 2 godini kupen za 1000 a sega da e istiot 1300 a e amortiziran? Poenta nema ima samo balon
Автоматски споено мислење:

Ми ја сваќаш поентата? Нагоре идат а не надоле
Koja e poentata? Nagore ide zatoa sto ide? Ili nesto slicno circular logic? Sto e razlicno od nov stan pred 2 godini kupen za 1000 a sega da e istiot 1300 a e amortiziran? Poenta nema ima samo balon
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Koja e poentata? Nagore ide zatoa sto ide? Ili nesto slicno circular logic? Sto e razlicno od nov stan pred 2 godini kupen za 1000 a sega da e istiot 1300 a e amortiziran? Poenta nema ima samo balon
Okey ako e balon baraj nacin da shortas, prasanje na vreme e koa kje pukne :D
Автоматски споено мислење:

@fennel onaka go lupnav zejtinot, inaku poise mislev opsto za site drugi produkti. Od pred 15 godini, minimum duplo se poskapeni povekjeto.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.198
Поени од реакции
35.747
Аха да, глеаме по темава. Едно 5 члена од странство пишаа дека имаат стан тука, или бараат да купат.
Ја иам еден куп колеги инжинери во странство, абе никој нема абер да купи недвижина таму, ниту да ја продаде оваа тука. Не ни размислуваат на тоа. Некој од нив дури и кредит исплаќаат за тука и кирија таму. Сигурно нема да купат у Минхен каде недвижина е милион евра.
Од тие јас лично што ги знам, еден економски консултант во Англија, двајца софтверски инженери во Холандија и уште тројца во Германија, сите после отприлика 5-6 години работа таму си купија стан/куќа. Сега нема да купат во строгиот центар кај што купуваат руски милијардери и разни белосветски буџовани, ама ако следиш ситуација на пазарот и си планираш парите ќе си земеш стан во прибрана населба или куќа во одлично гратче во околината на големиот град.

Тотален нонсенс ми е да си отиден таму како инженер, доктор или програмер (високо квалификуван кадар) со цел долгорочно живеење, и да плаќаш рата од кредит за стан во Скопје. Побогу човече ти треба стан тука во Скопјево а плаќаш кирија таму кај што живееш.

Тие што купуваат станови во Скопје а што ги знам се најчесто луѓе што работат етапно во странство, Авганистанци, Американци, на брод и слични.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Од тие јас лично што ги знам, еден економски консултант во Англија, двајца софтверски инженери во Холандија и уште тројца во Германија, сите после отприлика 5-6 години работа таму си купија стан/куќа. Сега нема да купат во строгиот центар кај што купуваат руски милијардери и разни белосветски буџовани, ама ако следиш ситуација на пазарот и си планираш парите ќе си земеш стан во прибрана населба или куќа во одлично гратче во околината на големиот град.

Тотален нонсенс ми е да си отиден таму како инженер, доктор или програмер (високо квалификуван кадар) со цел долгорочно живеење, и да плаќаш рата од кредит за стан во Скопје. Побогу човече ти треба стан тука во Скопјево а плаќаш кирија таму кај што живееш.

Тие што купуваат станови во Скопје а што ги знам се најчесто луѓе што работат етапно во странство, Авганистанци, Американци, на брод и слични.
Абе има и такви и такви, не викам дека нема ко твоите, туку дека има доста ко моите примери. Всушност и на темава имаше членови што го пишаа ова. Со 3к плата не може да земе недвижина таму, а тука 200 евра рата а била а не била.

А моите другари се помлади, можда ќе земат понатака, ама цените на недвижностите пример во Минхен се бетер него тука во споредба со платите :D Би рекол невозможно е во населбите кај што живеат.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Koja e poentata? Nagore ide zatoa sto ide? Ili nesto slicno circular logic? Sto e razlicno od nov stan pred 2 godini kupen za 1000 a sega da e istiot 1300 a e amortiziran? Poenta nema ima samo balon
Автоматски споено мислење:


Koja e poentata? Nagore ide zatoa sto ide? Ili nesto slicno circular logic? Sto e razlicno od nov stan pred 2 godini kupen za 1000 a sega da e istiot 1300 a e amortiziran? Poenta nema ima samo balon
Каков балон бе, баш за становите имаш класичен пример за понуда-побарувачка. Нема ништо нереално. Цените отсекогаш биле во Скопје дупло од остатокот. Факт е дека изградбата чини исто и во Скопје и во скоро сите други градови, но побарувачката е многу поголема во Скопје. Купуваат сите кои имаат вишок пари, па дури и тие кои немаат со кредити. Со короната сега само уште побрзо ќе се зголеми цената поради раст на сите материјали и транспортот кој е 5 пати зголемен. Дефинитивно нема враќање на цените туку само ќе растат, сакале ние или не.
Иначе уште важи привилегирана цена од 5% данок на промет, која еднаш го пролонгираа за 5 години 2018, па ќе важи до 2023. Доколку се примени и данокот од 18% колку што треба да биде, рачунај уште колку ќе пораснат цените.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Vo Novo Lisice se vseliv pred okolu 7 g. Togasna cena na novite zgradi-stanovi 800-900 e.
reonski centar ona kaj Bazaro i onie zgradi kaj Ramstor - pozadi makpetrol.
nekoj komsii pred 2-3 godini istite stanovi mnogu lesno gi prodafova po 1000 E.
Cesto na vleznite vrati ima zalepeno oglas-livce, Kupuvam stan tuka i tuka i ovie denovi, toa se obicno lica od istocna Makedonija,cela naselba ovie dva dela se od tamu mladi familii.
Mene me cinese 60 kv, 60 000 e , so vklucena garaza od 25 kv. dole pod zgrada.
Sega moze da go prodadam 60 000 E bez garazata.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.198
Поени од реакции
35.747
Абе има и такви и такви, не викам дека нема ко твоите, туку дека има доста ко моите примери. Всушност и на темава имаше членови што го пишаа ова. Со 3к плата не може да земе недвижина таму, а тука 200 евра рата а била а не била.

А моите другари се помлади, можда ќе земат понатака, ама цените на недвижностите пример во Минхен се бетер него тука во споредба со платите :D Би рекол невозможно е во населбите кај што живеат.
Сеа таму и кај нив е полудена работата со цените на недвижностите. Во Холандија куќа купена за 250 илјади евра пред 4 години сеа може да се продаде за преку 330 илјади. Ама кај нив таму нема квази феудалци ко кај нас со по 6-7 станови или дал земјиште од барака па сеа живее од кирии. Таму ако имаш втора недвижност и таа недвижност ја издаваш, приходот од кирија има данок 50%. Во моментов кај нив во најлоша состојба се младите 22-26 години што сеа имаат работа и бараат место за живеење.

Мене ако ме прашуваш, после здравство и образование, домување заедно со енергетика и патна инфраструктура се битни ствари за една држава. Не може бе од домување да се праи бизнис со маржа на профит повисока од продажба на дрога. На крај и штетно е за државата. Млади се селат ради тоа, покасно се зимаат, одложуваат раѓање на деца зашо не може да решат станбено прашање или немаат простор.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Не треба да се очекува намалување на цени, барем не на долг план. Кано убаво кажа се повеќе чини изградба на станови, од земјиште до давачки, материали и работа. Со растот на цените за нови згради растат и цените за постоечките. Одвоени се цените за кирија од тиа за купување. Во многу држави иам тука некоја пазарна логика но во Скопје не ми изгледа така.

А тоа дека дијацпроци купуваат станови во Скопје. Мој печаток е дека тие што се одселени и планираат трајно во странство да живеат прво гледаат за таму да си купат. Оти нели најисплатливо е сам да живееш тука и да штедиш на кирија односно да одплаќаш. И не знам кој дијаспорец би купил во Скопје ако не е од Скопје. Има случаеви ама ретки. Купуваат во градовите од кај што потекнуваат плус Охрид претежно. Оти да купиш колку да имаш само во Скопје со оглед на цените и не вреди.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
.
Точка 2 ќе зависи од развиток на 2 индустрии, таа за беспилотни летала, и таа за електрични камиони. Ако успеат да воведат автономија (чита 10-15 години од сега) ќе го спасат трошокот за работна сила, а воедно и голем дел од тој за гориво.
Еве ти инсајдетско инфо од индустријата за камиони зашто работам во еден од гигантите на истата, има цел за електрификација до 2030 година, ама автономија е далеку од да почне друже (првенствено од регулативата низ државите)

плус и електрификацијата во моментов е приоритет за мали возила за достава, за големи дистанци уште се разгледуваат и други опции само струја во моментов со овие батерии не најдобра опција
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Еве ти инсајдетско инфо од индустријата за камиони зашто работам во еден од гигантите на истата, има цел за електрификација до 2030 година, ама автономија е далеку од да почне друже (првенствено од регулативата низ државите)

плус и електрификацијата во моментов е приоритет за мали возила за достава, за големи дистанци уште се разгледуваат и други опции само струја во моментов со овие батерии не најдобра опција
За ова сите се крстат на Илон и САД, ЕУ е многу конзервативна :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.643
Во Холандија куќа купена за 250 илјади евра пред 4 години сеа може да се продаде за преку 330 илјади. Ама кај нив таму нема квази феудалци ко кај нас со по 6-7 станови или дал земјиште од барака па сеа живее од кирии. Таму ако имаш втора недвижност и таа недвижност ја издаваш, приходот од кирија има данок 50%. Во моментов кај нив во најлоша состојба се младите 22-26 години што сеа имаат работа и бараат место за живеење.
Ako imas srekja za 330k. Listed e za 330k ti treba da dades uste 20k plus u ponuda i na kraj da ke ja prodadat za 380k nekoj sto naddal. Kirija e od 1200 1300 eu nagore. Toa e bez 300 evra minimalecot. Dodeka samo lani istite stanovi bea po 1000 eu. Skoknato e mnogu i brzo. Problemot so housing u Holandija e sto ne sakaat da si gi dadat zelenite povrsini za da se gradi i odi bavno. Vo Hag se planjraat 80,000 stanovi za slednata godina a sepak toa tesko deka ke ja podobri situacijata. Nie so zenata rentavme airbnb pred da dojdeme do stan da rentame. Ama tuka vraboten i so 5-10% ucestvo mozes slobodno da zemes stan/kukja pa isplakaj 20 godini. A mladite sto gi spomna se u najlosa situacija, imas primeri za studenti koi plakjaat 30 evra mesecno za da stavat sator na univerzitetski plac bidejki ima pregolem shortage i nema kaj da spijat.

Skopje mi preci sto se gradi bez plan, pregusto naseleno i premnogu soobrakaj, plus so zagadenosta osven ako nemas realna potreba ili nemanje druga opcija da zatvoris pari i si vo mk ok. Ama da plakas rati vo mk a si vo stranstvo za ziveenje a ne pecalbarstvo e suludno.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Малку историски референсе поинт на темава.
Во не толку далечната 1994та година во т.ц. Амам во Охрид, дуќан се продаваше помеѓу 5000 и 10 000 марки квадрат. Да точно прочитавте. 5000 беше внатре на спрат кај што Господ не го наоѓа дуќанот и 10 000 марки квадрат беа дуќаните што гледаа на чаршија.
oва не ми се верува
ептен е претерано за тоа време, па и за ова време
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
На страна ова со мрднативе напумпани цени (од мафијашите што перат пари и бизнисмените што вложуваат во темел и не заебуваат нас нормалните малди брачни парови) тоа што дополнително ме нервира се македонските банки и кредити...

Тројца другари 4 години помали од мене (моментално се 27години) сите купија стан во Амстердам (во корона) на 5-20мин од центар локации со нула учество и 0.9% камата... на 300к еу после 30 години ќе вратат 350к еуро !
пресметајте тука ако земеш 100к еу кредит за фамилијарен стан после 30години колку ќе им вратиш на нашиве мафијаши! :tapp:
happy new year north makedonche :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
На страна ова со мрднативе напумпани цени (од мафијашите што перат пари и бизнисмените што вложуваат во темел и не заебуваат нас нормалните малди брачни парови) тоа што дополнително ме нервира се македонските банки и кредити...

Тројца другари 4 години помали од мене (моментално се 27години) сите купија стан во Амстердам (во корона) на 5-20мин од центар локации со нула учество и 0.9% камата... на 300к еу после 30 години ќе вратат 350к еуро !
пресметајте тука ако земеш 100к еу кредит за фамилијарен стан после 30години колку ќе им вратиш на нашиве мафијаши! :tapp:
happy new year north makedonche :)
На 20 години околу 140 000 евра, а на 30 години околу 160 000 евра. Може да варира од банка до банка, и ако си примател на плата во таа банка, ама отприлика математиката е таа.
А со моменталните цени во Скопје, за оваа сума ќе земеш отприлика 80тина квадрати стан и едно гаражно место. Каков сака нека е распоредот, таа квадратура е мала за нормално живеење на 4 члено семејство. Ама во оваа држава е нормално детската соба од 10м2 да ја делат 2те деца до завршување на факултет :свиркам:
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Еве мое гледиште на работите како некој иселеник кој што купил стан во Скопје. Долго време размислував дали е паметно да тупнам 65 илјади евра за стан во родно Скопје или не. Решив да купам стан пред се кога си одам во Мк да имам простор кај да живеам иако имам куќа во истава населба кај што ми е станот и се моите и брат ми таму. Има милион попаметни работи да тупнеш 65к ама кога размислив дека сум давал пари на коли кои после 3 години време 60% помалце и ми рикале турба од праење Рајконен решив дека не е лоша инвестиција станот до толку. Секогаш можам да го продадам, би прифатил и загуба од 10% мада со овој маркет кај нас е нереално да го продаеш во загуба. Дека е макар со цени е. Не можам да сфатам како луѓе кои немаат дом во државата во која живеат 5-10+ се осудуваат да мавнат тука 60к. Со 60 илјади евра/долари како down payment солидно можеш да почнеш да исплаќаш куќа кај и да живееш.

Добар процент од становите во маало кај мене се купени со продажба на ниви. Ги знаеме комшиите кои се што се. Има случаеви каде што се купуваат по 4-5 стана у кеш од продаена нива. Имаше случај летово автохтони купија плац за бензиска 700 илјади евра го платија парите ги поделија 2ца браќа. Во порта суперум по 3 стана се земаа вкупно 6 со гаражи остана некоја сува пара за курч количе моличе и сл. Многу уште има да се продаваат ниви низ Скопјево.
Познаници имаат понуди по речиси 800-900к евра за ниви во Визбегово од брачава да градат погони и чуда. Пола од тој кеш иде у станови фиксно.

Вториот процент се ит дечките во Мк. Прв братучед живее во Џевахир , 90% од станарите се програмери :D

Третиот дел се тие ко мене и остали иселеници.

Последниот дел млади брачни парови кои имаат 1000-1200 евра примања заедно и мораат да земат станче да не живеат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom