Станови во Скопје, совети за купување.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.488
Поени од реакции
19.961
Не памтам дека имам полоши решенија на станови видено во живот. Фасадно решена како касарна, без креативност, без силуета...
Становиве - гигантски предпростор 18 квадрати, ходник 8, а дневна 19 квадрати...ова срање не е под 150.000 евра.

Скопје е една невидена шупка од невкус и простотилак. Златна шума, супер објект на поранешниот хотел, видиковец, све уништено за овој створ полн со скапи и грди станови.

FB_IMG_1637826982810.jpg

Другите станови побарајте ги на фејсбук, ако ве интересираат.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.009
Поени од реакции
5.725
Слабо е оваа година. Невидено слабо, уште од почеток на грејна сезона. Млаки радијатори, клима ми дува цело време. Пријавував во БЕГ, еден оператор спомна демек нешто не било во ред, но ќе се средело. Од тогаш помина месец дена и ништо.
Со клима се греам, парното не го ни рачунам (а што е трагично го плаќам). Во суштина дупли трошок, ем повисока сметка за струја, ем сметка за парно.

Лани и преклани беше подобро, но далеку од тоа како што беше порано. Но годинава урива рекорди.
Инаку ти кажувам за Аеродром.
Каде може да се пожалиме за проблемот, еве снег најавуваат за наредна недела, џабе плаќаме тогаш ако се грееме на клима, треба да се алармираат медиуми, некои инспекции или незнам што....

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.488
Поени од реакции
19.961
Сигурно цена е 1500 евра, да се јавиш ќе ти речат последен стан е. :icon_lol:

Сега отворив и кога видов распоредот ...
Прегледај го приврзокот 314504
Циркуз, лево од влезот е кујна. Влегуваш дома и кондурите под судопер ги оставаш.
Глупо ми беше да ги ставам сите слики од становите поради димензиите, затоа пишав да ги побарате на фејсбук.
Цената е минимум 1500 + задолжително паркинг место, кое не е под 7000 евра.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.583
Поени од реакции
17.856
Каде може да се пожалиме за проблемот, еве снег најавуваат за наредна недела, џабе плаќаме тогаш ако се грееме на клима, треба да се алармираат медиуми, некои инспекции или незнам што....

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Праќав писмено до БЕГ и до Регулаторна комисија за енергетика. Никаков одговор не добив. Исто имам стан во Капиштец што го издавам и за греењето таму се жалев, бидејќи и таму е иста состојбата.
Верувај од никаде ништо повратно не добив на жалбите.
На крај лично бев до БЕГ, ми одговорија 21 степен е одлучено од Регулаторна. А кај мене во Аеродром имам 20,4 степена. Што според мене е малку.
Исто е и во станот во Капиштец, на луѓето што ми се под кирија им оставив одличен дигитален термометар, повеќе од 20,7 не се качило.
Стварно немам коментари, но ова е лудо.
Претходни години дома стално ми било 24-25 степени, нормално без да пуштам клима. Одамна имам појачано изолација, одлични прозори и се по ред од тој аспект. Но џабе, не знам што да се прави понатаму. Илузорно е да плаќаме парно греење и дополнително постојано да дува климата. Во суштина дупло плаќаме за греење парно+струја.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.270
Поени од реакции
3.183
Праќав писмено до БЕГ и до Регулаторна комисија за енергетика. Никаков одговор не добив. Исто имам стан во Капиштец што го издавам и за греењето таму се жалев, бидејќи и таму е иста состојбата.
Верувај од никаде ништо повратно не добив на жалбите.
На крај лично бев до БЕГ, ми одговорија 21 степен е одлучено од Регулаторна. А кај мене во Аеродром имам 20,4 степена. Што според мене е малку.
Исто е и во станот во Капиштец, на луѓето што ми се под кирија им оставив одличен дигитален термометар, повеќе од 20,7 не се качило.
Стварно немам коментари, но ова е лудо.
Претходни години дома стално ми било 24-25 степени, нормално без да пуштам клима. Одамна имам појачано изолација, одлични прозори и се по ред од тој аспект. Но џабе, не знам што да се прави понатаму. Илузорно е да плаќаме парно греење и дополнително постојано да дува климата. Во суштина дупло плаќаме за греење парно+струја.
21 степен е сосема нормална температура за зимно време во затворено, во Шведска тоа исто стандард. Се додека е над 21 степен температурата немаш простор да се жалиш. Проблемот кај тебе е што нема ни 21 и тука веќе треба да интервенираат.

И пред да ми вратиш демек 21 е малку, дромец си облечи тренерките и за по дома не само за шетање :)
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.009
Поени од реакции
5.725
21 степен е сосема нормална температура за зимно време во затворено, во Шведска тоа исто стандард. Се додека е над 21 степен температурата немаш простор да се жалиш. Проблемот кај тебе е што нема ни 21 и тука веќе треба да интервенираат.

И пред да ми вратиш демек 21 е малку, дромец си облечи тренерките и за по дома не само за шетање :)
Ама овде не е Шведска, не сме навикнати на такви температури. Сигурно лето кај нив е макс.21 степен па им е нормално и зима да е 21.

Додека се движиш низ стан не е проблем, а заседиш малце, се осеќа непријатно ладно, мора ќебе да нафрлиш на себе

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.270
Поени од реакции
3.183
Ама овде не е Шведска, не сме навикнати на такви температури. Сигурно лето кај нив е макс.21 степен па им е нормално и зима да е 21.

Додека се движиш низ стан не е проблем, а заседиш малце, се осеќа непријатно ладно, мора ќебе да нафрлиш на себе

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Напротив и лето тука знае да биде 30 степени (да 30 тука не е како 50 на скопскиот асфалт, ама рачунај го како да седиш на шапка горе некаде каде сонце те пука директно и е 30 степени)

21 степен дома воопшто не ми е проблем, е нормално не седам по кратки (затоа пишав тренерките не се само за на кафе :) ), И во скопје кога бев греев на 21 степен. Тоа е идеална температура да ама не за да бидеш дома по кратки

Ама искрено битно е и ти како си навикнат и што е комфорно за тебе. Е сега исто треба да имаш предвид дека градско парно не е прилагодливо само за тебе, и да поддржувам истото да носи температура во сите домови помегу 21 и 24 степени (искрено се над ова е лудо и не ми викај дека е ладно под тоа коа скоро сите климите ги ставаат у скопје на 24 или помалку летно време да се освежеле)
Проблемот настанува што како што пиша членот погоре иако треба да испорачаат минимална температура од 21 степен они ни тоа не го прават и тоа во добро изолиран стан (нормално му верувам на членот, нит го знам нит сум бил кај него). Е ако станот ти има големи топлотни загуби и парното иако е добро димензионирано поради нив не постигнува тоа веќе не е проблем на парното него твој.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.914
Поени од реакции
3.576
За окулу 3 години ќе паднат цените на становите вртоглаво. #ShortStanUSkopje:D Моја прогноза двојка у кец. Јас ни под разно не купувам и активно разубедат блиски.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.932
Поени од реакции
7.331
Како бе 24-25 степени нормална температура внатре сред зимо, на кратки ли шетате дома ? 19-20 идеална, 21 веќе ако помине склет ме фаќа
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.310
Поени од реакции
4.746
Цело време сум на кратки ракави откако го пуштија партното и моментално малку е и вратата отворена од терасата затоа што водно се гледаше денеска (мерило за загаденост ми е). Парното е било и потопло ама ништо страшно.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.009
Поени од реакции
5.725
Цело време сум на кратки ракави откако го пуштија партното и моментално малку е и вратата отворена од терасата затоа што водно се гледаше денеска (мерило за загаденост ми е). Парното е било и потопло ама ништо страшно.
Во која населба си?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
17 август 2018
Мислења
30
Поени од реакции
5
Здраво дечки, коментар/совет за купување стан во Влае - малото карши Порта Влае (ваљда Влае 2), Иван Цанкар и Франце Прешрн улиците? Ми делува на мирна населба, куќи, бараки, мали згради и тука е кејот блиску, плус не се прескапи цените за квадрат 1100-1150 у споредба со другите мала низ Скопје, а да не се на 10км од центар, ова конкретно негде му доаѓа околу 5км од плоштад на пр. Поздрав!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom