Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
4 декември 2014
Мислења
300
Поени од реакции
235
Ако сака некој добра геодетска компанија за премер на внатрешна површина на станови и други катастарски услуги топла препорака за ГеоЛинк инженеринг од Ѓорче. Дечките се професионалци.
Ако некој е заинтересиран ќе му остаам бројче у инбокс
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
524
Поени од реакции
1.012
Мислење за Авангард Градба, ве молам итно ми е.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
2.665
Поени од реакции
2.971

Како ли ќе биде у Скопје со растот на цените... плус и инфлацијата ради кризава си го праи своето
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.668
Поени од реакции
11.058

Како ли ќе биде у Скопје со растот на цените... плус и инфлацијата ради кризава си го праи своето
Цените се покачени и допрва ќе скокаат. Карпош веќе во близина на Катастар за една недела ги продадоа сите станови по 1500еур/м2. Поскапени се материјалите. Железото е последнива година неколкукратно поскапено. Доволно е да видиш светски берзи.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.464
Поени од реакции
5.200
Цените се покачени и допрва ќе скокаат. Карпош веќе во близина на Катастар за една недела ги продадоа сите станови по 1500еур/м2. Поскапени се материјалите. Железото е последнива година неколкукратно поскапено. Доволно е да видиш светски берзи.
Ова за капитол инжинеринг што ја градат зградата спрема катастар? 1 500 еур/м2 е голема сума за наш стандард, но све поскапи така и становите ќе поскапат. Инаку од тоа што гледав капитол инжинеринг имаат доста добри зграда плус секоја чест и за архитектот, зградите убаво и изгледаат.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
394
Поени од реакции
340
Ова за капитол инжинеринг што ја градат зградата спрема катастар? 1 500 еур/м2 е голема сума за наш стандард, но све поскапи така и становите ќе поскапат. Инаку од тоа што гледав капитол инжинеринг имаат доста добри зграда плус секоја чест и за архитектот, зградите убаво и изгледаат.
Стан кој реално чини 40000 евра (50 м2) тие го продаваат за 75000 евра, чисто профитерство, подобро да се забрани приватни инвеститори и нека државата да гради станови и нека продава барем по реална цена ќе бидат како некогаш, а не вака шака луѓе (т.н. инвеститори) ја диктираат цената на становите, буквално преку ноќ милионери станаа, па барем квалитетни да им беа градбите, и таму кратат ама државата е крива им дозволува...
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
308
Поени од реакции
388
Стан кој реално чини 40000 евра (50 м2) тие го продаваат за 75000 евра, чисто профитерство, подобро да се забрани приватни инвеститори и нека државата да гради станови и нека продава барем по реална цена ќе бидат како некогаш, а не вака шака луѓе (т.н. инвеститори) ја диктираат цената на становите, буквално преку ноќ милионери станаа, па барем квалитетни да им беа градбите, и таму кратат ама државата е крива им дозволува...
Ех сеа да воведеме комунизам дај не зезај. Цените се тие, никој не те принудува да купиш. На крај краева изгради си сам куќа.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
5.171
Поени од реакции
9.929
Станете сите инвеститори чим е така лесно и преку ноќ биднете милионери.
Од млатење празна слама на форум никој уште милионер не биднал :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.872
Поени од реакции
33.419
Можам да разберам некој да се жали за цена на неопходен трошок, на вода, струја, гориво, јавни давачки, јавен превоз или здравствени услуги. Ама да кукаш дека високи биле цените за станови и автомобили или најновиот iPhone (или било што друго чија цена е најчесто диктирана од побарувачката) никако не можам да разберам.

Станови и куќи (исто како и коли и телефони, иако овие се поевтини) има по секоја цена и секој си купува колку му се можностите, иако и цените и можностите можат да се променат од ден на ден.

Било профитерство? Па, нормално, приватниците работат за профит, а пазарот е отворен и секој може да учествува. Од друга страна, ако не ти се допаѓа прилично е едноставно - не го купувај или побарај друг. Ако останатите го следат твојот пример и се намали побарувачката - автоматски цената ќе падне. Но, очигледно е дека уште има ОГРОМНА побарувачки на станови и не се очекува поевтинување во скоро време.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.334
Поени од реакции
20.741
Стан кој реално чини 40000 евра (50 м2) тие го продаваат за 75000 евра, чисто профитерство, подобро да се забрани приватни инвеститори и нека државата да гради станови и нека продава барем по реална цена ќе бидат како некогаш, а не вака шака луѓе (т.н. инвеститори) ја диктираат цената на становите, буквално преку ноќ милионери станаа, па барем квалитетни да им беа градбите, и таму кратат ама државата е крива им дозволува...
Не е поентата да донесеме комунизам, туку треба да се следи примерот на земји од типот на Ирска кои вложуваат милијарди само и само народот да не го однесат во главниот и поголемите градови.
Зошто да се отвораат сите бизниси во Скопје?
Зошто да се градат сите трговски центри во Скопје?
Зошто главен фокус на инфраструктурата само за Скопје?
Цените сами ќе паднат ако нема интерес од луѓето.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.386
Поени од реакции
4.636
Не е поентата да донесеме комунизам, туку треба да се следи примерот на земји од типот на Ирска кои вложуваат милијарди само и само народот да не го однесат во главниот и поголемите градови.
Зошто да се отвораат сите бизниси во Скопје?
Зошто да се градат сите трговски центри во Скопје?
Зошто главен фокус на инфраструктурата само за Скопје?
Цените сами ќе паднат ако нема интерес од луѓето.
Сосема си во право, ама на сите твои прашања одамна е одговорено. Скопје, па Скопје. Сега веќе е доцна
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.872
Поени од реакции
33.419
Не е поентата да донесеме комунизам, туку треба да се следи примерот на земји од типот на Ирска кои вложуваат милијарди само и само народот да не го однесат во главниот и поголемите градови.
Cool story, not applicable in MK.
Зошто да се отвораат сите бизниси во Скопје?
Зошто да се градат сите трговски центри во Скопје?
Зошто главен фокус на инфраструктурата само за Скопје?
Затоа што тука се луѓето, а со тоа и парите.

Цените сами ќе паднат ако нема интерес од луѓето.
А за да нема интерес за нешто, треба да има интерес за нешто друго, подобро и поприфатливо. Во моментов нема такво нешто, затоа и интересот за Скопје и становите во Скопје е голем.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.090
Поени од реакции
13.378
Затоа што тука се луѓето, а со тоа и парите.

А за да нема интерес за нешто, треба да има интерес за нешто друго, подобро и поприфатливо. Во моментов нема такво нешто, затоа и интересот за Скопје и становите во Скопје е голем.
Зашто се тука луѓето?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.872
Поени од реакции
33.419
Зашто се тука луѓето?
Претпоставувам дека секој си има своја причина, некој поради образование, друг поради бизнис, трет затоа што неговите родители сакале така, некои затоа што во Кичево е досадно и тн. Дека државата со милијарди и милијарди инвестиции и мастер планови ќе им ги реши незадоволствата на сите и ќе ги мотивира да останат во родниот град, мало морген :)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.090
Поени од реакции
13.378
Претпоставувам дека секој си има своја причина, некој поради образование, друг поради бизнис, трет затоа што неговите родители сакале така, некои затоа што во Кичево е досадно и тн. Дека државата со милијарди и милијарди инвестиции и мастер планови ќе им ги реши незадоволствата на сите и ќе ги мотивира да останат во родниот град, мало морген :)
Види, никој од мила воља не би го напуштил местото во кое се родил.
Ако тие од провинција што дошле да живеат во Скопје би ги имале бар приближно условите во нивните градови што би ги имале у Скопје, тешко дека би се решиле да се селат.
Мислам не дека у Скопје е идеално, загадено до немај каде ама пак барем за работа има избор.

И државата не мора на сите незадоволни да им ги решава проблемите за да останат у родните места, на дел да им ги решат доволно е :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom