Станари кои не плаќаат

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Wolf-Rayet, 14 септември 2013.

1. Wolf-Rayet

Wolf-Rayet

Член од:
    14 август 2012
    Мислења:
    4
    Допаѓања:
    0
    Вака, само на кратко би сакал да прашам која е најбрзата постапка против станари кои имаат потпишано договор но неплатиле веќе два месеци а не сакаат да си одат?
    Дали може со полиција да им се отиде или со извршител или каков било начин?
    Благодарам однапред

2. annaja01

annaja01

Член од:
    29 октомври 2011
    Мислења:
    1.709
    Допаѓања:
    1.149
    Ако ти се пријавени кираџиите и плаќаш данок,тогаш полиција викај,а ако не,незнам...

3. kapetan

kapetan Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!

Член од:
    4 октомври 2008
    Мислења:
    965
    Допаѓања:
    534
    се плашиш а? :P ако не ве има пријавено како станари не можи да викни полиција или извршител пошо нелегално ве држел кај него...ке биди тој прво казнет оти не ве пријавил...

На sankerce и filoksenos им се допаѓа ова.
  4. Wolf-Rayet

Wolf-Rayet

Член од:
    14 август 2012
    Мислења:
    4
    Допаѓања:
    0
    Не, обратно е, не сакаат да си одат..се е пријавено, во договор пишува дека може да го раскинам ако не плаќаат (и не плаќаат), но кога прашав еден адвокат по телефон ми рече тужи ги и за 9 месеци ке добиеш извршител..А за време на тие 9 месеци треба они бесплатно да живеат таму и да не плаќаат сметки??

5. Петар12345

Петар12345

Член од:
    21 октомври 2009
    Мислења:
    1.382
    Допаѓања:
    1.870
    извади им ги осигурачите, и следниот пат пази какви подстанари земаш

6. Advokatisce

Advokatisce Гостин

Оди кај адвокат и поднеси тужба за иселување( ако веќе е раскинат договорот) брза е постапката,

На Nikola61 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. D_NazGUL

D_NazGUL Гостин

Ако имате потпишано договор, деновите се одбројани!

Шала на страна, со договорот правац кај НОТАР!
    Нотарите од лани изиграваат адвокати.

8. paskal

paskal

Член од:
    16 март 2013
    Мислења:
    78
    Допаѓања:
    95
    додека викаш полиција викни си ги другарите и фатите ги, кој низ врата кој низ прозор како знаете на клоци напоље сви ! :mad:
    се шалам :) чим имате договор нема тука што пријави ги прво во полиција па отаму во суд, додека тече судската работа и да седат они у станот и да не плаќаат сметки ќе бараш во тужба се тоа да се подмири и ќе мора да си платат и кирија и сметки и се, ти имаш договор на нотар нема што да се секираш нека се секираат они твое е само да пријавиш ;)

На Nikola61 и sankerce им се допаѓа ова.
  9. kooperativa

kooperativa Г-ин Пола Милениум

Член од:
    2 октомври 2012
    Мислења:
    7.633
    Допаѓања:
    8.594
    е друже, јас имам кираџии и со нив имам договор, али договорот е со солемизација. така да, ако тебе ти е обичен договор, и не е со солемизација, ... многу си се заебал. не само што ќе се тегнеш по судови, него и трошоците за суд и сметки ти ќе си ги платиш. не сакам да изгледа дека те плашам, но тоа е вистината. најубаво, иди кај адвокат, консултирај се со него (нормално и таа консултација се палќа) и види што ќе ти каже. и следен пат, ...... информирај се за мојот тип на договор, плати си адвокат и мирна глава. сега навистина не би сакал да сум ти у кожа. :(

10. ComputerService

ComputerService Доктор

Член од:
    7 мај 2013
    Мислења:
    96
    Допаѓања:
    51
    1.Појди во полиција, пријави.
    2.Стегни му тужба, се додека трае судскиот процес, тие ке седат во станот, но тоа значи дека си се збира сумата, камати над камати... доколку паднат на суд, ем што ке ги платат судските трошоци ем и тебе ке ти платат, доколку немаат пари да платат на време... ке си се таложат камати над камати... ке му ги запрат сметките по банките шо ги имаат :D и плус ако дојди извршител со самото негово идење и присуство се наплатува над 100 евра:D
    3.Крајот, доколку си потполно во право ти... нив ке му биде следново: присилно истерување од станот, ке си заминат без ништо(доколку имаат нивен мебел и сл), ке си останат и без пари долг период... едноставно црно му се пишува доколку немаат каде да заминат :D
    П.с подмост :)

Го кажувам ова од лично искуство, на ваков начин сум средил јас станари :D и шо е нај нормално мора да имаш некој пријател во суд/ за секој случај де :D

11. AlternativeF

AlternativeF госпожата од втори

Член од:
    1 мај 2006
    Мислења:
    4.427
    Допаѓања:
    6.158
    Wolf-Rayet ти немаш ли клуч од станот? Оди кога знаеш дека не се дома, смени ја бравата, па кога ќе ти ги платат кириите што ти ги должат дај им ги работите. Што ве гледам будали, ќе одите со фино, смени брава и реши си го проблемот.

На Muranyi, Srcee, Someday.. и уште 5 други им се допаѓа ова.
  12. Niggersinparis

Niggersinparis добро вече

Член од:
    28 август 2012
    Мислења:
    2.459
    Допаѓања:
    2.002
    ѕвони им навечер во 3 сат заебавај ги

На Ivica^ и buli13 им се допаѓа ова.
  13. ComputerService

ComputerService Доктор

Член од:
    7 мај 2013
    Мислења:
    96
    Допаѓања:
    51
    Фино лепо да им го накрши а !?
    Само тие колку што мислам чим не плаќаат кирија, сигурно си ја имаат сменато и бравата за секој случај, мене така ми имаа направено.

14. bookfan

bookfan

Член од:
    25 јуни 2012
    Мислења:
    1.863
    Допаѓања:
    1.014
    Wow, и што мислат тие што не сакаат да си идат од станот? Дека онака ќе си останат да си живеат до кога сакаат лаганица?:eek: Толку да се глупи...

15. AlternativeF

AlternativeF госпожата од втори

Член од:
    1 мај 2006
    Мислења:
    4.427
    Допаѓања:
    6.158
    Е не, ќе ги моли? Кога тие мајмуни се доволно безобразни да не плаќаат кирија, зарем тој треба да биде фин со нив?
    Ако му ја имаат сменето бравата може да ги пријави во полиција дека му го имаат бесправно окупирано станот, ако не платиле кирија немаат веќе право да живеат таму. Или уште поедноставно, да си викне бравар кој за неполна минута може да ја обие старата брава и да стави нова.

На buli13 и Ilumious им се допаѓа ова.

Сподели преку: