Српски актери, актерки и филмови

?

..........

Гостин
Vikas mn gi sakas tie kak mene? I jas mn gi sakam tie kak tebe takvi so se praat nacionalisti a blaga veza si nemat od toa za koe so diskutiraat. bate a ti otvoril li si leksikon da vides dali u Makedonskiot jazik glumec/glumica postoe kak zbor? Izgleda deka ne si otvoril da vides. Aj ko te isravuvam ke ti kazam oti u leksikon nema da najdes glumci i glumici tuku akteri i akterki. Samo u nekoi Makedonski dijalekti ke najdes glumci i glumici. Sega ke te zamolam da olades :smir:
Не си во право: глумецот глуми...

што прави актерот, актерува? :angry3:

http://mk.wikipedia.org/wiki/Глумец
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Vikas mn gi sakas tie kak mene? I jas mn gi sakam tie kak tebe takvi so se praat nacionalisti a blaga veza si nemat od toa za koe so diskutiraat. bate a ti otvoril li si leksikon da vides dali u Makedonskiot jazik glumec/glumica postoe kak zbor? Izgleda deka ne si otvoril da vides. Aj ko te isravuvam ke ti kazam oti u leksikon nema da najdes glumci i glumici tuku akteri i akterki. Samo u nekoi Makedonski dijalekti ke najdes glumci i glumici. Sega ke te zamolam da olades :smir:
http://www.makedonski.info/?text=0&mode=0&search=г&range=4&entry=3154

Тоа е речник направен од студентите на катедрата по македонски јазик на Универзитетот Кирил и Методиј, порелевантен извор, немам. Сеа, иди гледај фудбал, ај...
RedStarFanMKD напиша:
E ust eda mi objasnis kako moze da kazes deka ti se odmiluva koga nekoj ke otvori tema za SRPSKI glumci, a bvo isto vreme si otvoril za MARCELO, i toa izvori si dobil od tvoj SRPSKI prijatel .... ete ti sega prblem....
Па така бе синко, јас на форумов сум пишувал милион пати како се осеќам само македонец и ништо друго. Зборам македонски, мислам македонски, ебам на ебано македонски начин, пцујам на македонски, серам на македонски. Пијам жута, бучен сум и се расправам као прав македонец, сакам сеир и навијам за Вардар. У вени ми тече ебана македонска крв, не ми тече ништо друго. И коа ја отварам тема за Марчело, или за Бата Живоиновиќ или за кој било друг србин, тоа е ради почит кон неговиот лик и дело. Зашто е глупо да не признаам нечија величина коа ја има. Али исто така е глупо и да не просерам коа ми се сере зашто на некој не му се свиѓа како размислувам. Се надевам не те навредив директно, само ти кажав дека ми се сере коа македонци се осеќаат као срби.

Ти, скоро пола од постовите ти се на тема за Србија и екс југославија, си стаил аватар, име и потпис со српски обележја и мене ќе ми вадиш финти од рукав..
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.480
Поени од реакции
58.752
Момци, ај оладете малку од политика да не почнам да бришам од први.

Темата како тема си стои. Запознаени сме сите со српската и со екс-ју кинематографијата така да не гледам причина да нема такви теми и да не се дискутира на истите. Од какви причини ја отворил некој е најмалку важно, се додека пишува по темата.
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
127
Поени од реакции
45
Од машките:Павле Вуисиќ,Драгомир Бојаниќ-Гидра,Драган Николиќ,Велимир Бата Живоиновиќ,Драган Бјелогрлиќ,Никола Којо,Милан Мариќ,Никола Ѓуричко,Срџан Тодоровиќ.
Од женските:Катарина Радивојевиќ,Јелена Жигон,Неда Арнериќ,Милена Дравиќ,Снежана Савиќ.
1.Ti kad kazes nesto kazes kratko a glupo:pos2:
2.Ti ces da resis taj zadatak kad ja dobijem onu nagradu.Koju nagradi bre???Noblesova!!!:vozbud::vozbud:
3.AAA da ga nisi pipnio batinje ne pomaze samo diplomatija!!:pos2:

--- надополнето ---

delux напиша:
1.Ti kad kazes nesto kazes kratko a glupo:pos2:
2.Ti ces da resis taj zadatak kad ja dobijem onu nagradu.Koju nagradi bre???Noblesova!!!:vozbud::vozbud:
3.AAA da ga nisi pipnio batinje ne pomaze samo diplomatija!!
:pos2:
4.To sto je hitno mora da je bitno
 
Член од
31 октомври 2010
Мислења
338
Поени од реакции
58
Од жените Ена Беговиќ
Од мажите дефинитивно српскиот Шон Конери- Раде Шербеџија
 
Член од
31 октомври 2010
Мислења
338
Поени од реакции
58
Нели Раде Шербеџија е хрват, или грешка сум?
Да провериме, можеби е...

еве одма контрол-систем од википедиа

Рођен је 27. јула 1946. године у српској породици, у месту Бунић код Титове Коренице.
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Срѓан Тодоровиќ ми е најомилен :)

srdjan-todorovic_91894.jpg
 
Член од
15 октомври 2021
Мислења
12
Поени од реакции
6
Предлог за добри квалитетни српски филмови.
Од најстаро до најново.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.234
Поени од реакции
7.750
Предлог за добри квалитетни српски филмови.
Од најстаро до најново.
Лепа села лепо горе
Лајање на звезде
Буре барут
Црна мачка бели мачор
Tри палме за битангу и рибицу
Јагода у супермаркету
Мртав ладан
Бело одело
Ране
Небеска удица
Клопка
Муње
Ми нисмо Анѓели 1 и 2
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
660
Поени од реакции
394
Vratiće se Rode. Ne e film tuku serija , po mene remek delo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom