Средноазиски Овчар - Азијат

Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Не му е малце долга муцката за мечкина глава? :)
И без навреда,ама стварно сте требале да му ги сецнете опашката и ушињата :)
Ти ме праша дали има horse head,за тоа ти реков да,не спомнав јас мечкина глава.Епа требаше ама не бев во можност,и плус по ветеринарниве не било законско демек и така барајки си поминаа многу месеци.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Ти ме праша дали има horse head,за тоа ти реков да,не спомнав јас мечкина глава.Епа требаше ама не бев во можност,и плус по ветеринарниве не било законско демек и така барајки си поминаа многу месеци.
Не мора да ми викаш,само си прашав :D
Уште ова прашање,и тоа е се.Колку е старо кутрето?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Не мора да ми викаш,само си прашав :D
Уште ова прашање,и тоа е се.Колку е старо кутрето?
Не ти викам,не се разбравме нема гајле :) 9 месеци има,уште ќе се развива,до сега се во висина растеше,па гледам почнува да се шири по малку,зошто многу слаб ми делуваше,ама кога прашав на ветеринар,ми рекоа да не се секирам,многу брзо расте и затоа не добива маса.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
2012-12-20 13.56.20 (2).jpg
Еве уште една сликичка од моето џуџе,хаха колку е џуџе не знам,сликан е пред месец дена и има поголема глава од мојата
 
Член од
17 февруари 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
I jas ke zimam azijat...pa me interesira ako mozes da mi kazes kako go hranis i kolku golem troshok e...da znam dali ke mozam da se grizam za nego
 
Член од
7 септември 2011
Мислења
23
Поени од реакции
15
Pronajdena e zenka vo s. Sonje so izgled na azijski ovcar, miroqubiva i krotka koja bi pronasla dom kade ke bide cuvana vo ljubov. Zainteresiranite da se javat na 02/6091320 vo Fauna Pet Shop vo Aerodrom za podetalni informacii... Ako nekoj saka da cuva kuce od ovoj tip, eve mu sansa... Povici od 10.00-13.00cas i od 16.00-20.00cas
 

Attachments

Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
I jas ke zimam azijat...pa me interesira ako mozes da mi kazes kako go hranis i kolku golem troshok e...da znam dali ke mozam da se grizam za nego
Вака,пред се ќе кажам прекрасна раса,своеглава,тврдоглава до бескрај ама добар чувар,заштитник и има и нежна страна маза голема,барем моево.Е сега за храната,па не знам точно да ти кажам колку,ама е голем трошок,прво тоа е куче од 50 кила и плус,така да нема со пола леб да го нараниш.Си сака доста храна,масивно е.До година си има нели и плус трошоци како витамини,капки,калциум и слични(тоа додуша и кај сите раси),Дехидрат дневно ќе ти треба околу 600 грама плус минус,варена храна како ориз и месо со морковчиња цело кило плус еден леб,два....има трошок,и е куче со јак карактер,треба многу внимание на воспитувањето,не е за почетници.Јас некој период по цел ден работев немав многу време за него,освен редовната прошетка,па одма се осетив дека не можам да го контролирам.
Ако имаш трпение,во глобала е одличен миленик.Сега не знам каде живееш дали во стан или куќа,јас живеам во стан,и не го препорачувам воопшто за во стан,никако.Премногу се митари само чистам и пак се ми е со влакна,и облека и се,и плус треба многу време надвор да го шеташ и трчаш за да го умотиш,полни се енергија,ако не ја истроши ќе ти прави бељи.Ако си во куќа тоа е веќе друга приказна.
Слободно прашај ако нешто др. те интересира
 

Kajgana Shop

На врв Bottom