Средноазиски Овчар - Азијат

Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Средноазскиот овчар е куче кое припаѓа на групата молоси.Оваа раса потекнува од делови на Русија,па се до Узбекситан и северозападните граници на Кина.Мажјаците се високи од 65-78цм и тежина од 55-79 килограми,додека пак женките се високи од 60-69цм и тежина од 40-65килограми.Оваа раса се одликува со цврст и самостоен карактер,па му треба силен газда,па затоа не се препорачува на почетници.За жал,расата денес ја има изгубено улогата на овчар,и се користи за борби.


Ме интересира дали некој од форумов чува Азијат,да сподели некое искуство со оваа прекрасна раса :)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Многу карактерни кучиња, сум имала прилика да видам ваков пес,штета што поголемиот број завршуваат во погрешни раце каде или се борат или се мешаат со други кучиња и расата се унакажува.

Еве колега за тебе http://www.alabaicroatia.com/ :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
L

Lu

Гостин
Веднаш по Доберманите, втора раса која што ми е омилена е Средноазискиот овчар :love:
Прекрасни суштества.

Се познавам со една девојка, која што има Азијат и често го шета во парк, се вика Чаки и поголема маза од него мислам дека непостои.
За жал многу од сопствениците си ги тргаат своите кучиња бидејќи им е страв од Чаки, навистина е огромен, али е премногу мирен, па ние што си го знаеме си ги пуштаме нашите кучиња да си се истрчаат заедно со него :)

Граи беше еден од најубавите Азијати во најдобрата одгледувачница за Средноазиски овчари на балканов Alabai Croatia









 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Еден од најубавите,Акуш од туркменистан.
А за Lu ако можеш да го сликаш Чаки би ти бил премногу благодарен :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
има еден комшија кај мене вакво куче - ОГРОМНО Е - ама какво влакно има... ко синтетичко пластично влакно.. многу специфично куче е и многу е убаво! којзнае колку ли јаде само кучево...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Зашто му ги сечат ушите? Као поубав е?
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
А да не знае некој каде може да се набави ѕверов ?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Јас чувам,ушите и опашот на мојот не се сечени.Нема да му ги сечам,сакав,поише изгледа како мече така,ама решив дека нема.Повеќето им ги сечат за во борби и за жал кај нас 99% се чуваат за борби.И моето е од такво легло,ама јас си го чувам во стан,мирен е и голема маза,ама комшииве бегаат кога ќе го видат.Карактерни се многу,не се баш послушни како другите кучиња.Сум чувала многу кучиња,ама ова ми е најтешко за дресирање,ме слуша не дека не,ама ако науми дека не сака така,џабе е се....Еве една слика,инаку уште сме мали,имаме 9 месеци и растеме уште во висина,сега има 70цм,а не сум го мерал во килажа за жал,прашав на ветеринар ми рекоа кога ќе ја постигне висината тогаш ќе почне да се шири. 010213-2140(001).jpg 010213-2140.jpg
На сликиве не изгледа голем,зошто не сум јас до него па да споредите,ама машала голем е хххх.Малку чудно е извитоперен на сликиве ама моментално само нив ги имам во пц
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Нај баран е тој тип на глава кај Азијатот :)
Точно,има horse head i bear head azijat.И јас сакав да биде како мечка ама не ми се погоди таков,без разлика си го сакам најмногу на светот,ама многу ми се убави тие со ептен големи глави(главоњи си ги викам) :)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Точно,има horse head i bear head azijat.И јас сакав да биде како мечка ама не ми се погоди таков,без разлика си го сакам најмногу на светот,ама многу ми се убави тие со ептен големи глави(главоњи си ги викам) :)
Има и клинеста,ама таа највеќе ја избегнуваат :)
Твојот по сликиве horse head има или ми се чини?
--- надополнето: 4 февруари 2013 во 20:10 ---

Е ова е веќе убава глава
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Има и клинеста,ама таа највеќе ја избегнуваат :)
Твојот по сликиве horse head има или ми се чини?
--- надополнето: 4 февруари 2013 во 20:10 ---

Е ова е веќе убава глава
Па мислам ека спаѓа во таков вид на моето,еве ваков е дури и со иста шара.http://dogs.bsl-sbt.com/imagefiles/dogsimages/centralasianovcharka_head.jpg
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873

Kajgana Shop

На врв Bottom