Србија

Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Ne se somnevav, nitu za moment, deka ke mozesh da dadesh nauchen osvrt.:tv:
Наука ти треба за да си докажеш кој си и што си?
Едноставно сите земји каде се доселиле и населиле други народи си ги сменале називите, па зато имаме тазе Србија, Хрватска, Словенија, Црна Гора, Бугарија, Албанија.
Македонија си го задржа древното име. Значи сегде наоколу настанале промени ОСВЕН во Македонија. Што било то посебно што се случило за Македонија да не си го смени називот. Кое посебно правило важееше за Македонија?
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
Наука ти треба за да си докажеш кој си и што си?
Едноставно сите земји каде се доселиле и населиле други народи си ги сменале називите, па зато имаме тазе Србија, Хрватска, Словенија, Црна Гора, Бугарија, Албанија.
Македонија си го задржа древното име. Значи сегде наоколу настанале промени ОСВЕН во Македонија. Што било то посебно што се случило за Македонија да не си го смени називот. Кое посебно правило важееше за Македонија?
ДЕЛА НА СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ
Глава 16
9. И на Павла му се јави ноќно видение: некој Македонец застана пред него и му се молеше, велејќи: „Дојди во Македонија - помогни ни!”

10. И кога го виде видението, веднаш побаравме да отидеме понатаму во Македонија, заклучувајќи дека Бог нè повикал да им го проповедаме Евангелието

12.а оттаму во Филипи, римска колонија и прв град во оној дел на Македонија. Во тој град престојувавме неколку дена.

правило нема остануваат фактите:toe:
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Наука ти треба за да си докажеш кој си и што си?
Едноставно сите земји каде се доселиле и населиле други народи си ги сменале називите, па зато имаме тазе Србија, Хрватска, Словенија, Црна Гора, Бугарија, Албанија.
Македонија си го задржа древното име. Значи сегде наоколу настанале промени ОСВЕН во Македонија. Што било то посебно што се случило за Македонија да не си го смени називот. Кое посебно правило важееше за Македонија?
Nemam namera da ja prenasochuvam diskusijata kon istorija. Nema poenta. Te prozvav tebe, mene, i nashata chvovechka i genetska nerpomenlivost. Ako imash nekoj dokaz deka si direkten potomok na nekoj majmunolik peshterski chovek od Makedonija da prodolzime, ako ne, da ne se silime so nepotrebna drevnost. Denes, i jas i ti sme Makedonci. Kolku i toa da nema vrska so temava.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
ДЕЛА НА СВЕТИТЕ АПОСТОЛИ
Глава 16
9. И на Павла му се јави ноќно видение: некој Македонец застана пред него и му се молеше, велејќи: „Дојди во Македонија - помогни ни!”

10. И кога го виде видението, веднаш побаравме да отидеме понатаму во Македонија, заклучувајќи дека Бог нè повикал да им го проповедаме Евангелието

12.а оттаму во Филипи, римска колонија и прв град во оној дел на Македонија. Во тој град престојувавме неколку дена.

правило нема остануваат фактите:toe:
Библијата прва е собрана и преведена на Латински јазик. Од неа почнаа преводите до ден денес. Секогаш кога нешто ти е сумњиво, врати се на латинскиот оригинал оти има Библии кои се преведени од латински на грчки па од грчки на англиски па од англиски......

12 et inde Philippos, quае est prima partis Macedоniae civitas, colonia. Eramus autem in hac urbe diebus aliquot, conferentes

она РИМСКА не постои во оригиналот. Постои само колонија.

Nemam namera da ja prenasochuvam diskusijata kon istorija. Nema poenta. Te prozvav tebe, mene, i nashata chvovechka i genetska nerpomenlivost. Ako imash nekoj dokaz deka si direkten potomok na nekoj majmunolik peshterski chovek od Makedonija da prodolzime, ako ne, da ne se silime so nepotrebna drevnost. Denes, i jas i ti sme Makedonci. Kolku i toa da nema vrska so temava.
Јас не се сеќавам дека тебе или некој овде ве терав со сила да се осеќате Македонци. Не се осеќате, не се осеќате. Здравје.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Јас не се сеќавам дека тебе или некој овде ве терав со сила да се осеќате Македонци. Не се осеќате, не се осеќате. Здравје.
Nitu ima potreba nekogo da terash. Zboruvame za prirodata na faktite. Se drugo e chukanje vo gradi.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Nemam namera da ja prenasochuvam diskusijata kon istorija. Nema poenta. Te prozvav tebe, mene, i nashata chvovechka i genetska nerpomenlivost. Ako imash nekoj dokaz deka si direkten potomok na nekoj majmunolik peshterski chovek od Makedonija da prodolzime, ako ne, da ne se silime so nepotrebna drevnost. Denes, i jas i ti sme Makedonci. Kolku i toa da nema vrska so temava.


Ма он е чисто крвен циган од Пакистан,остај го :helou:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Ма он е чисто крвен циган од Пакистан,остај го :helou:

Добро е поминав со мала навреда. Замисли да ми речеше дека сум Србин од шумадија. Па до срце таква навреда ќе ме заболеше. Ќе се осетев страшно понижен.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.637
Поени од реакции
5.317
Добро е поминав со мала навреда. Замисли да ми речеше дека сум Србин од шумадија. Па до срце таква навреда ќе ме заболеше. Ќе се осетев страшно понижен.
Зарем навреда е за тебе компарацијата со небески народ?? Оди речи му го тоа на Делија, од среќа нема да заспија:pos2::pos2:(знам дека не чита)
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Зарем навреда е за тебе компарацијата со небески народ?? Оди речи му го тоа на Делија, од среќа нема да заспија:pos2::pos2: (знам дека не чита)

Темел на бела раса од Пакистан ма дај не заебавај :back:
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
Библијата прва е собрана и преведена на Латински јазик. Од неа почнаа преводите до ден денес. Секогаш кога нешто ти е сумњиво, врати се на латинскиот оригинал оти има Библии кои се преведени од латински на грчки па од грчки на англиски па од англиски......

12 et inde Philippos, quае est prima partis Macedоniae civitas, colonia. Eramus autem in hac urbe diebus aliquot, conferentes

она РИМСКА не постои во оригиналот. Постои само колонија.
biblijata e napisana na aremejski taka da tesko da najdes covek koj ce moze da ti prevede a i vo prevodite sekoj dodal ili odzel:toe:

ps;ako ne bila rimska kolonija .....civa bila
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Небеската раса е српската..Бидејќи нормално сите се срби...

Едината неизменета и чиста недирната нација дај малце вообразисе,кој рекол дека сите се срби? Или се фураш Шешељ Џуниор?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
biblijata e napisana na aremejski taka da tesko da najdes covek koj ce moze da ti prevede a i vo prevodite sekoj dodal ili odzel:toe:

ps;ako ne bila rimska kolonija .....civa bila
разни текстови и преписи се пишани и напишани. Оние кои се влезени во Библијата се собрани канонизирани и преведени на латински со благослов. То е оригиналот. Инаку постојат многу текстови кои не се влезени, откровениа евангелија, посланија.... Званично не постоеше Нов завет пред Латинската верзија. Тоа беа расфрлани ваму таму текстови кој ги користеа разни цркви во разни комбинации.

Може да е македонска колонија. Ако во римско царство Римјани основале колонии зошто во Македонија не можи македонецот да има колонија??
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom