Србија

Статус
Затворена за нови мислења.

Kriticar

дискриминатор
Член од
7 мај 2007
Мислења
1.037
Поени од реакции
5
Остави ги,ги имало и ќе ги има.Само незнам што толку патат по таа проклета Србија.И кога беше бомбардирањето на Србија дел од "македонците" кои ги чуствуваат србите како топли браќа протестираа пред Американска амбасада.Каде беа Србите да ни дадат подршка кога на Македонија и беше најтешко,за време на војната за ветото.Зошто не ни даваат да славиме АСНОМ 2 август во Прохор Пчински?

Значи тебе американците ти се подраги од србите?И според тебе оние кои протестираа пред американската амбасада меѓу кој бев и јас не се македонци???
 
Д

Демијан

Гостин
Nekoi raboti ne mozat da se pravat na sila. Nitu SPC moze da bide naterana da ja priznae MPC, nitu pak Srbija moze da ni zabrani da imame crkva. :toe:
Se ostanato e zelba za karanje, ne za naogjanje kompromis.



Srbi uchestvuvaa vo borbite vo 2001, protuiv Albancite. Moi komshii. Ne se izletuvaj kako neinformirana budala.:smir:
Srbija ne e vo NATO za da ne poddrzi za imeto. A shto se odnesuva do Sv. Prohor Pchinjski, toa e manastir vo sopstvenost na SPC, i tuka Srbija nema pravo da odluchuva.
Па и Роми и Босанци учествуваа поради обврската за државата на која се државјани.Будало!

Па имам и роднини кои биле во Вуковар па се бореле против Хрвати поради тоа што биле припадници на ЈНА.

Значи тебе американците ти се подраги од србите?И според тебе оние кои протестираа пред американската амбасада меѓу кој бев и јас не се македонци???
Не ми се мене подраги Американците тоа го земав само како пример за подршката која ние Македонците им ја даваме на нив а тие?
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Не дојде во Македонија да се ожени во црква!А кажи ми битно ли е тоа во дискусијава?
Епа ти спомињаш банални примери...Ја не напишав дали сака да се жени таму туку дали може да влезе да се прекрсти и свеќа да запали...Ти спомна дека не го пуштиле да се ожени, а ја од култура те прашав дали останал неженет поради српскиот поп...Али, се снашол он и сеа нека си живее среќно и весело...


Значи тебе американците ти се подраги од србите?И според тебе оние кои протестираа пред американската амбасада меѓу кој бев и јас не се македонци???
Он е брат со американците...Џон,Мајк,Стив, на него му се браќа и он сака све што е немакедонско , а е од Балканот да умре ...Јебига, изместени му се вредностите, тоа не се мења преку ноќ и тешко дека он ќе го смени тоа свое небулозно тврдење, али тоа е негов проблем и ја не му се мешам...Само разјаснуваме некои работи...
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Па и Роми и Босанци учествуваа поради обврската за државата на која се државјани.Будало!

Па имам и роднини кои биле во Вуковар па се бореле против Хрвати поради тоа што биле припадници на ЈНА.
Не ми се мене подраги Американците тоа го земав само како пример за подршката која ние Македонците им ја даваме на нив а тие?
Po tebe moraa da uchestvuvaat? :pos2: Isto kako i Albancite?...
Koga i vo shto ja imash, ti lichno, poddrzano Srbija, za tuka da cimolish po poddrshka?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
Дали тебе ти праи разлика ако се вика патријарх Павле и ако се вика митрополит Стефан(не им ги ни знам титулите) во твојата побожност ? Дали македонската православност можеби се разликува од српската православност ? Еве, разјасни ми, јас не сум верник и не се интересирам ни за цркви а богами ни за религии...Сепак, у секој случај верувам дека вероисповеста т.е. верата во Бога ти е иста како и на некој Србин од Панчево...Ако не е така, исправи ме слободно....
Тоа што го зборуваш нема врска со она што го напишав..Не реков дека Верата е различна, Православие е и тоа, и во Русија и во Македонија..Секаде е исто (освен некаде Календарите)...Реков дека С.П.Ц. не ја признава М.П.Ц. а никаде не реков дека Верата е различна..
Ајде леба ти, кажи ми зашто е Дејан Станковиќ крив за тоа што го утепале прапрапрадедо ти ? Или па можда е крив затоа што игра у Интер , не ми е јасно нешто...Да не чекаш можда од Дејан Станковиќ да се извини за тоа што некоја будала го утепала прапрадедоти пред 100 години...
Да беше само дедо ми, лесна работа..Илијадници и илијадници Македонци биле убиени, во подоцнежниот период оние кои сонувале за автономна Македонија, мистериозно исчезнувале (како Ченто, на пример), а за Голи Оток, да не правиме муабет..Не реков да се извини секој посебно, фала Богу дека не е крив Дејан Станковиќ за Македонските жртви..А Владата на Србија?? Парламентот?? Претседателот?? Тие како официјални личности и претставници на народот се имаат извинето?? Тие се оградуваат од тие работи??
 

Kriticar

дискриминатор
Член од
7 мај 2007
Мислења
1.037
Поени од реакции
5
Не ми се мене подраги Американците тоа го земав само како пример за подршката која ние Македонците им ја даваме на нив а тие?
Сме им ја дале и ќе им ја дадеме ако дојде до слична ситуација недај боже.И во што тоа би требало да не подржи србија?Уствари поедноставно во што може да не подржи србија?
 
Д

Демијан

Гостин
Епа ти спомињаш банални примери...Ја не напишав дали сака да се жени таму туку дали може да влезе да се прекрсти и свеќа да запали...Ти спомна дека не го пуштиле да се ожени, а ја од култура те прашав дали останал неженет поради српскиот поп...Али, се снашол он и сеа нека си живее среќно и весело...




Он е брат со американците...Џон,Мајк,Стив, на него му се браќа и он сака све што е немакедонско , а е од Балканот да умре ...Јебига, изместени му се вредностите, тоа не се мења преку ноќ и тешко дека он ќе го смени тоа свое небулозно тврдење, али тоа е негов проблем и ја не му се мешам...Само разјаснуваме некои работи...
А добро па каков пример да спомнам?Ова не е пример за непочитување од едно свештено лице?Да не требало да го распнат па тоа би било небанален пример за да го спомнам?


Тоа не е мој проблем,тоа е мое мислење,а во оваа деморкатија секој има право да каже што мисли така?Не е ова времето на СФРЈ на измисленото братство-единство каде што луѓето гледале како коњи само напред и да не лажат за Лазо Колишевски дека е прв председател на АСНОМ.Помина и времето на кодошење и одење на одмор на Голи Оток заради некое национално чуство за самојстона Македонија.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
Информирај се малку поубаво па после збори!Се гледа дека цел заклучок носиш врз основа на текст односно наслов кој е напишан од страна на обична глуперда.
:toe:drugar ja nego tepav po usta da priznae....na kraj kraeva sto go ebam i edniot i drugiot
 

Kriticar

дискриминатор
Член од
7 мај 2007
Мислења
1.037
Поени од реакции
5
:toe:drugar ja nego tepav po usta da priznae....na kraj kraeva sto go ebam i edniot i drugiot
Дeчко испаѓаш прост.Ти реков убаво ИНФОРМИРАЈ се па после носи заклучоци и збори на оваа тема!Види што признал дечкото!
 
Д

Демијан

Гостин
Сме им ја дале и ќе им ја дадеме ако дојде до слична ситуација недај боже.И во што тоа би требало да не подржи србија?Уствари поедноставно во што може да не подржи србија?
Мене не ми треба Србија да ме подржи во ништо.А вие ако сакате подржувајте ја Србија колку и како сакате,само незнам како некој кој се чуствува Македонец и кој ја знае историјата и сите работи во релација Македонија-Србија да и даде подршка на неа.

Јас не барам од никој да ја мрази Србија.Само одам на тоа како тие со нас,така и јас со нив...
 

Kriticar

дискриминатор
Член од
7 мај 2007
Мислења
1.037
Поени од реакции
5
Мене не ми треба Србија да ме подржи во ништо.А вие ако сакате подржувајте ја Србија колку и како сакате,само незнам како некој кој се чуствува Македонец и кој ја знае историјата и сите работи во релација Македонија-Србија да и даде подршка на неа.

Јас не барам од никој да ја мрази Србија.Само одам на тоа како тие со нас,така и јас со нив...

Зошто тогаш кукаш и прашуваш зошто не ни дале некоја си подршка?Убаво те прашав за што да не подржат?За што можат да не подржат?Конкретно за настанот за кој збориш односно за протестите за време на бомардирањето, секој нормален ум стоеше на страната на србија.Тебе ако ти е сеедно дали гинат деца и христијански народ на мене и на некој друг не му е.На крај краева во таа истата србија има и твој и мои сограѓани.Македонци.Исто како што има и кај нас срби.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Тоа што го зборуваш нема врска со она што го напишав..Не реков дека Верата е различна, Православие е и тоа, и во Русија и во Македонија..Секаде е исто (освен некаде Календарите)...Реков дека С.П.Ц. не ја признава М.П.Ц. а никаде не реков дека Верата е различна..

Да беше само дедо ми, лесна работа..Илијадници и илијадници Македонци биле убиени, во подоцнежниот период оние кои сонувале за автономна Македонија, мистериозно исчезнувале (како Ченто, на пример), а за Голи Оток, да не правиме муабет..Не реков да се извини секој посебно, фала Богу дека не е крив Дејан Станковиќ за Македонските жртви..А Владата на Србија?? Парламентот?? Претседателот?? Тие како официјални личности и претставници на народот се имаат извинето?? Тие се оградуваат од тие работи??
Епа ако е исто све у верата тогаш што е проблемот ? Изглеа пак прадедоти е кочницата за да се тргне даље...Расчистено е тоа...
Оваа гарнитура на владата во Србија повлече потези за извинување кон Хрватска, а види чудо ја не видов Хрватска да направи нешто слично и да каже дека и она има дел од кривицата за војната...Сеа нека не се убацува Лет 3 со неговите теории на заговор и еднострана кривица на Србија пошто , како за љубов , така и за војна се потребни двајца...Тоа ти е гест на добрососедски однос, а спротивно на таков гест е она што Македонија го призна Косово ...Мислеше Гвујо дека ќе иаме некои бенефиции али испадна шипак од сето тоа и само си ископавме уште поголема јама....Дали ти лепи очекуваш после таков гест на нашата тупа влада ,Србија да прати извинување заради тие ствари што ти ги посочуваш ? Ајде, стави на кантар и увиди дека тоа нема да се деси затоа што и нашата влада изигра прљаво...


:toe:drugar ja nego tepav po usta da priznae....na kraj kraeva sto go ebam i edniot i drugiot
После 15 месеци лежење у притвор признал, пошо не е луд да не признае нешто што е очигледно...Критичар сакаше да ти укаже да не веруваш само у едностран медиум, туку и да ја слушнеш втората страна од приказната....
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
А вие ако сакате подржувајте ја Србија колку и како сакате,само незнам како некој кој се чуствува Македонец и кој ја знае историјата и сите работи во релација Македонија-Србија да и даде подршка на неа.

Јас не барам од никој да ја мрази Србија.Само одам на тоа како тие со нас,така и јас со нив...
Normalno i logichno e narodi od isto podnebje, koi tolku dolgo ziveele vo zaednica, i koi se povrzani preku kulturni, rodbinski i ekonomski vrski da umeat da odrzuvaat dobrososedski odnosi. Koga toa go imame so drzavi so koi nemame nishto zaednichko, ne mozam da sfatam kako moze da ti bide chudno ako go imame so Srbija.:toe:
 

Kriticar

дискриминатор
Член од
7 мај 2007
Мислења
1.037
Поени од реакции
5
После 15 месеци лежење у притвор признал, пошо не е луд да не признае нешто што е очигледно...Критичар сакаше да ти укаже да не веруваш само у едностран медиум, туку и да ја слушнеш втората страна од приказната....
И на нешто друго.Вајда е паметен и ќе свати :toe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom