Србија практикува да употребува "БЈРМ" наместо Македонија

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.156
Поени од реакции
5.130
Не е само ова братче, дали знаеш колку од словенечките вина се всушност македонски?!
Не ние сосед, но сме биле во една држава..... како и да е, години нашите ресурси се преливале таму....
Напротив........цела Македонија буквално се има изградено со нивни пари......
За разлика од Македонија,Словенија беше една од развиените републики и дел од својот буџет го даваше за Македонија,Косово,Босна да се градат.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.345
Поени од реакции
3.749
Не се замарам толку со вакви работи да фаќам прибелешки на некоја винарија од некоја вукојебина во Србија што напишала, ама навистина е дека се просеруваат со ова БЈРМ и по малку делуват искомплексирано.
Некни ако се сеќавам добро со Хрватска фудбалот пишуваше БЈРМ, додека Ирска си напиша Македонија.
Извини не сфатив, Хрватите напишале на фудбалот БЈРМ?
 
Член од
21 април 2012
Мислења
363
Поени од реакции
185
Jас лично сум видел на македонска ракиjа да пишува Македониjа во бугарски магазин. Но нема како да ви почитува соседот кога вие сами не се почитувате и ова ви го кажувам како обичен човек. А што имам предвид, епа улици и училишта на албански jазик, аплициранjе за БГ пасоши, возенjе коли со БГ таблички, граденjе на споменици што немат ништо обшто со Македониjа, ДУТ започнува годината со албанската химна и т.н. И кога човек седи отстрани и гледа и си вика па оти да не ги негирам, кога они сами доброволно се негирам сами себе.
Ништо лично, само ви кажувам како изгледува отстрани.
П.С. Оти винарната не сопре извозот на вино за Србиja докато не се снеми името на етикета??? Оти се гледа келепиро и парата и на никоj не му дреме за имjето, во таа винарна е за това.
 
L

Luki Junior

Гостин
Колку почитуваме, толку не почитуват.


пс. Марек, У Крџали накај Одрин, да не случајно почнуват со Шуми Марица, на чело со мултака вежди?
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.001
Поени од реакции
1.745
Србија ни се скара кога го признавме Косово и сега ова ни го прави за инает.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
4.853
Поени од реакции
3.869
Абе види ги за шо се замарат.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.558
Поени од реакции
17.144
Овие комшии најмногу не љубат.Или појќе ние ги љубиме.Не знам.Мене сите комшии ми се исти - ги делам само на лоши и полоши.
Бај д пат, Охридско виногорје :pos: Секоја вечер камиони со регистрации од Кавадарци, Неготино и Радовиш идат за истовар...од Охридско виногорје автохтоно е само Р‘кацители и нешто ситно од другите сорти, најголем дел е увоз од местава напишани погоре :tapp: Ниту газдите не се од Охрид.

Па пуштете им порака на кретениве овдешни ако ве заболе, можда ќе се свестат
http://www.wineryohrid.com.mk/Kontakt.php
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
266
Поени од реакции
127
Колку почитуваме, толку не почитуват.
Mnogu si vo pravo. Olbrajt i Klinton dojdoa vo Skopje ,da i se zablagodarat na Makedonia, na sve srdacnata pomos na NATO, za koridirot za bombite vrz Srbija.
Ili so priznavaneto na Kosova i izgradbata na mak. ambasada vo Prishtina.

пс. Марек, У Крџали накај Одрин, да не случајно почнуват со Шуми Марица, на чело со мултака вежди?
Sigurno ne pejat Шуми Марица, ama i ne pocnuvat so himnata na tuja drzhava kao vashite albanci.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.558
Поени од реакции
17.144
Винарија Охрид??Никад чуо. :pos:
Онаму лескајца знам имаше некоја визба... uptadet 15 years ago...

Стварно, фантомска да не е оваа некоја? :)
Бившата Словин Билјана, Кокта Јупи и вино.
www.wineryohrid.com.mk напиша:
Винарската визба Охрид постои од 1960 година и има капацитетот од 5.000.000 литри.
Најпознати типови вина кои се произведуваат во Винарската визба Охрид се црвените вина: Каберне Совињон, Мерло, Вранец како и белото вино: Р'кацители.
Некаде по страниве за вино прочитав дека била трета по капацитет, одма после Тиквеш и Повардарие.
Koj живејт во близина гледат само камиони со грозје од Кавадарци, Неготино, Радовиш.Обично идат после 12 навечер за утовар :confused: Ама каков мирис имат овие дена одоколу :vozbud:

Виното „Александар" на „Еко инвест-винарија Охрид" најдобро на „Гаст“
Вторник, 15 Март 2011 08:37 (Прочитано: 509 пати)
Македонското вино „Александар" на „Еко инвест-винарија Охрид" доби признание за Шампион во дизајн на Меѓународниот гастрономски саем „Гаст", што се одржа од 2 до 6 март во Сплит.
Дизајнот го направија македонската агенција „Бец шолц и френдс" и словенечкиот дизајнер за стакло, Оскар Когој. На 16-тото издание на „Гаст", жирито составено од познати дизајнери, уметници, маркетинг експерти и винари, го оценуваше пакувањето на над 250 вина. Дизајнот на шишето е во уникатна квадратна форма „со става на македонска мома".
Тој е инспириран од македонското поднебје и историја. Во горниот дел на шишето се вметнати рељефни форми од монета најдена на овие простори, на предната страна е ликот на Александар Македонски, а на задната ликот на божицата на мудроста Атена.
Конечен изглед му дава едноставната етикета, што ја следи формата на шишето и го надополнува целокупниот дизајн.
Супер радио


Винарија Охрид, а телефонот тел: +389 2 3116 880 :tapp:
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
669
Поени од реакции
51
Нашиот сосед е Македонија а не Грција, и ние во прв план треба да сакаме добри односи со нашите соседи, исто така најблиските народи, Македонци, Хрвати, Бугари.

За мене лично најважниот и најомилен од сите соседи е Македонија.

Црквата се уште да се реши и да биде се ОК. Не ми е гајле за Грците и нивните приказни ич.:sleep:
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
552
Плачат истиве говна кој го признаа Косово, ех глупо македонче.
 
На врв Bottom