Србија повторно во поход кон соседите

Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.693
Зошто некој некого да чисти?
Оваа прашање да му го поставуваше на некој србин, па и себеси.
Имате проблем у главите. Кај шо никогаш не сте живееле на тој простор, уште „чистите“.
Во кој простор не сме живееле?
Албанците се домородни во Балканот, вие сте дојденци, па вие чистите територии.
Јас еве, не ми е лесно, ама би се помирил ако толку неќете да бидете управувани од никој друг, ама барем тоа земјите шо ги испокрадовте да ги уредевте да личат на држави. 5 Сомалии напраивте на Балканов.....племиња се пукате на Матка, ко на мајка ви да е. Да напраевте некоја економија у државава, поредок, самоодржливост, извоз.....ќе ви кажевме сите „алал нека ви“.....за кур не ве бива. За кур.
Ќе видиме, не можеме да судиме уште дали ќе ги бива тие држави, има време док ќе падне западната цивилизација(пошто тоа вие чекате) опколени сме со хиени држави копнено од сите страни, тешко ќе биде, ама ќе биде.
Дигресиите ти се глупи како ти, некој пукал у Матка па ми се качуваш мене, дали сте нормални
Се исселувате поише од сите други, а тие што се останати се робови на мафијаши. Све ви функционира преку мито, силеџиство..... и 20 години после све ги гласате учкарине, најниска класа шо биле и меѓу вас, не извадивте ниеден интелектуалец до сега, експерт за нешто.
Немаме збор за мито на албански, тоа од вас сме го научиле, вие сте синоним за мито.
Пред да се појави ДУИ имаше партии кои имаа експерти и прави политичари, ама со вас не може другачије да се разбира човек, со силеџијата силеџиски треба да се разговара.
И да, албанците се иселуваат повеќе од вас, ама се враќаат да инвестираат повеќе од вас.
Све само бивши учкари шо се претставуваат како херои, а целата работа ви ја заврши митото цалнато на Америка и бомбардирањето 99та. Дури и тоа не е толку клучно колку што и понатаму стои митот во САД дека Србија е испостава на Русија во сред Европа и сака да ја растргне по сите страни, инаку ќе ве изебеа и они....
А да бевте оставени сами во директен судир со Србија, ти гарантирам дека сите до еден ќе ве пеплосаа.
Кога сме опколени со хиени, мора надворешен алеат да имаме(албанците се како израелците, опколени со неандерталци), некој со голема палка, со вас другачије не може, да не е таа палка, денеска Србија ќе тргне кон Драч, Црна Гора кон Скадар, Грција кон Јужна Албанија.
Денеска да, Србија ако сака може да ги окупира сите земји каде живеат албанци, тоа е факт, ама Србија како што е денеска не стигнала сама, имала помош од цел свет, плачкала (само телевизори 99 што плачкала кој знае колку собирале, факт, ниту еден телевизор не оставиле).
И не е мит, Србија е сателит држава на Русија, не мисли само САД тоа, цела Европа мисли така, и да не е денеска така, на Србите не може да им се верува во тоа, малку им треба да се свртат кон Русија.
Молете бога да остане Америка во оваа форма, пошо при првиот дисбаланс на силите, вакви квази-експерименти ко вашиов, први ќе настрадаат.
Србија не е цвеќе за мирисање, ама од вас чоек само купови говна може да очекува.
Кога ќе падне Америка вие плашете се најмногу, вие сте најчудниот експеримент. Добивте држава на тацна со сите институции готови па ја пропаднавте за 30 години. Во тоа се албанците пред вас, тие не одат на надолна линија. Споредувај Албанија или Косово со тие од пред 30 години.
Србија само последните 30 години убивала преку 100к луѓе, а скромен сум со бројкава.
Тоа што за вас албанците се подолу од србите кажува доволно, исти гомна сте и вие само што не сте имале можност, досега.
Автоматски споено мислење:

Kolku vakvi ekvivalentni izrazi postojat na albanski jazik?
Немаат албанците пандан на овие.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.742
Поени од реакции
7.911
И не е мит, Србија е сателит држава на Русија, не мисли само САД тоа, цела Европа мисли така, и да не е денеска така, на Србите не може да им се верува во тоа, малку им треба да се свртат кон Русија.
Aко е така како што тврдиш ти, зошто ја нема Србија на оваа мапа?

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Тоа што за вас албанците се подолу од србите кажува доволно, исти гомна сте и вие само што не сте имале можност, досега.
После се што ни направивте, ќе ме извиниш, што немаме високо мислење за вас. Јас скроз разбирам зашто вие немате високо мислење за Србите. Од слични причини и ние немаме високо мислење за вас.
Автоматски споено мислење:

Aко е така како што тврдиш ти, зошто ја нема Србија на оваа мапа?

не сум знаел дека Пакистан е член на групава
ваљда преку Кина тоа, они се блиски
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.693
Има една работа во врска со Србија што не може да и се негира, а тоа е дека на териториите каде што водеше војни, де факто живееа Срби, што не е случај со вас. Вие цртате карти у кои на пример Прилеп и Битола влегуваат. Во Дебар може и да кажам дека историски живееле вашите, ама во Битола и Прилеп ни на прсти не сте се броеле. Имам сто пати пишувано дека целата топографија во Албанија е полна со словенски називи кои наивно ги менувате, а на вашиот јазик ништо не значат. Тоа несмасно го правите и во Македонија. Има многу работи што јасно ја дефинираат вашата позиција на дежурен кавгаџија и провокатор.
Книнска краина беше место каде живееа многу Срби. Самиот збор „Краина“ кажува дека е некаков крај, пограничен регион на некоја територија.
Кој црта карти? Може да ми кажеш кој ја нацртал таа карта? Дали си добар бе дечко?
Никој не негира дека има словенски топоними во Албанија, има затоа што не ги смениле, вие менувате топоними.
Автоматски споено мислење:

Да погодам: пак си ироничен.
Читај на што сум ОДГОВОРИЛ.
Кај шо никогаш не сте живееле на тој простор, уште „чистите“.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Кој црта карти? Може да ми кажеш кој ја нацртал таа карта? Дали си добар бе дечко?
Никој не негира дека има словенски топоними во Албанија, има затоа што не ги смениле, вие менувате топоними.
Автоматски споено мислење:


Читај на што сум ОДГОВОРИЛ.
Аааа добро тогаш :icon_lol: А со тоа ''вие сте дојденци'' на што си одговорил?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Кој црта карти? Може да ми кажеш кој ја нацртал таа карта? Дали си добар бе дечко?
Никој не негира дека има словенски топоними во Албанија, има затоа што не ги смениле, вие менувате топоними.
Автоматски споено мислење:


Читај на што сум ОДГОВОРИЛ.

На ова „херојско дело“ се гледа таа карта.

Има една карта од тој тип кај нас. Таа е етничка и се злоупотреби од наши националисти, идиоти. Грците ја злоупотребија за да прикажат во неа некој наш иридентизам.
Во неа влегува и дел од Албанија, местата од кои се моите предци на пример. Избркани се од ши птарската држава како непожелни, исклучиво на национална основа. Тоа се случува после Првата балканска војна. Имињата на селата им останале исти само со ши птарска транскрипција на која не значат ништо. После тоа, добар дел од тие луѓе, преку Дебар се доселени во Скопје и така е формирано Дебар-маало, од десната страна на Скопје.
Во Скопје, на пример, до 60-ти години, ши птарите на шака се броеле. Вие тука не само што сте доселеници, туку сте тазе-доселеници.

Селото Орбеле на пример е местото од каде што потекнуваат претците на Горан и Влатко Стефановски.

Може у џамија да ви кажуваат некои таму измислени истории, ама читнете лево-десно....
Ја тебе те гледам како доселеник овде и ништо друго. Можеш да се трескаш колку сакаш. Тоа шо си го добивате од нашите корумпирани гомна од политичари се суви говна. Зборите на јазикот шо ви е многу кеиф, а живеете у распадната држава со нефункционални институции од која и самите бегате. Тоа ви е и со матичната земја....и со украдената територија Косово.

Не си го губи времето да се претставуваш како космополит и да ја претставуваш Србија како агресор. Не сте вие и Босна исто.
Сите продукти од американскиот интервенционизам, овие нефункционални, распаднати држави се само припрема за нешто гадно понатаму, посебно у вашите краишта. Која генерација ќе го јаде, ќе покаже времето.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.693

На ова „херојско дело“ се гледа таа карта.

Има една карта од тој тип кај нас.
Ама копилето својата „херојско дело“ ја вика етничка карта, немој да ме јебеш бе.
Во неа влегува и дел од Албанија, местата од кои се моите предци на пример. Избркани се од ши птарската држава како непожелни, исклучиво на национална основа. Тоа се случува после Првата балканска војна. Имињата на селата им останале исти само со ши птарска транскрипција на која не значат ништо. После тоа, добар дел од тие луѓе, преку Дебар се доселени во Скопје и така е формирано Дебар-маало, од десната страна на Скопје.
Во Скопје, на пример, до 60-ти години, ши птарите на шака се броеле. Вие тука не само што сте доселеници, туку сте тазе-доселеници.
Hart, Laurie Kain (February 1999), "Culture, Civilization, and Demarcation at the Northwest Borders of Greece", American Ethnologist, 26 (1): 214, doi:10.1525/ae.1999.26.1.196, JSTOR 647505 "Aarbakke notes that Weigand says of Skopje that the "Turks" are mostly Albanians who speak Turkish in public and Albanian at home, "but should be regarded as Osmanli" (Aarbakke 1992:10)
The First Balkan War started on 8 October 1912 and lasted six weeks. Serbians reached Skopje on 26 October. Ottoman forces had left the city the day before.[55] During the conflict, Chetniks, a Serb irregular force razed the Albanian quarter of Skopje and killed numerous Albanian inhabitants from the city.[109] The Serbian annexation led to the exodus of 725 Muslim families which left the city on 27 January 1913. The same year, the city population was evaluated at 37,000 by the Serbian authorities.[95]
QUOTE]Other reports spoke of Serb soldiers in Skopje who openly spoke of rape and murder that they had committed, intoxicated by victory. One case which bothered Freundlich was when he was told of a Serb soldier who had broken into an Albanian home and forced the father of the house at gun-point to light up the room as the Serb soldier proceeded to rape the wife and girls.[17] [/QUOTE]
Еве зошто се броеле на шака, до 60-ти.
Houses and whole villages reduced to ashes, unarmed and innocent populations massacred en masse, incredible acts of violence, pillage and brutality of every kind – such were the means which were employed and are still being employed by the Serbo-Montenegrin soldiery, with a view to the entire transformation of the ethnic character of regions inhabited exclusively by Albanians.[2][115]

— Report of the International Commission on the Balkan Wars
The bourgeois press called for merciless annihilation and the army acted upon this. Albanian villages, from which the men had fled in time, were reduced to ashes. At the same time, these were barbarian crematoria in which hundreds of women and children were burned.

— Dimitrije Tucović[122]
In late 1913, Serbian control was challenged by an insurgency in the Ohrid–Debar uprising and its defeat by Serbian forces resulted in tens of thousands of Albanian refugees arriving in Albania from Western Macedonia.[142]
Other reports spoke of Serb soldiers in Skopje who openly spoke of rape and murder that they had committed, intoxicated by victory. One case which bothered Freundlich was when he was told of a Serb soldier who had broken into an Albanian home and forced the father of the house at gun-point to light up the room as the Serb soldier proceeded to rape the wife and girls.[17]
The French "L'Humanité" reported of plundering, massacres and destruction. Freundlich called for the Great Powers help in order to protect the "defenseless population against an army with a state" referring to how the Albanians did not resist the invading Serb forces but were, despite their cooperation, massacred.[13]
He mentions how Serb soldiers, in the village of Kumanovo, set fire to houses, and smoked the inhabitants out and then shooting them.[3][14]
The reports include descriptions of how Catholic Albanians and priests were murdered by the Serb armies and how the Serbian Orthodox Church violently converted Albanian Catholics to Orthodoxism.
In Albania, many Catholic churches were robbed, including Orthodox ones. Manhunts were carried out by Serb officers who killed many Albanians, and houses and whole villages were burned down with the inhabitants being burned alive or shot down as they fled. Much of the food was stolen by the Serb soldiers from the Albanian villagers, leading to starvation and disease.[15][16]
За жал вакви извештаи има до безконечност, и територијата ви ја исчистија србите, не само држава да ви даваат.
Може у џамија да ви кажуваат некои таму измислени истории, ама читнете лево-десно....
Ова е најдено лево-десно.
Ја тебе те гледам како доселеник овде и ништо друго.
Тогаш имаш здраствени проблеми, доселеник си ти.
Не си го губи времето да се претставуваш како космополит и да ја претставуваш Србија како агресор. Не сте вие и Босна исто.
Сите продукти од американскиот интервенционизам, овие нефункционални, распаднати држави се само припрема за нешто гадно понатаму, посебно у вашите краишта. Која генерација ќе го јаде, ќе покаже времето.
Не ми е гајле што мислење имаш ти или било кој друг, Србија ако не ја гледаш како агресор ти очигледно си глупак, или србин, што може и двете.
Македонија е држава од американски интервенционизам.
Албанците ќе можат да поднесат пад на империја, падна Римската империја, Византија, Отоманската империја, падна и АУ која беше една од главните алеати на албанците, но албанците пак се тука, некогаш посилни, некогаш по слаби. Единствена слаба точка во моментот ни е исламот, само ако ја надминеме оваа бариера може да не бидне.
Но, пак мене жал ми е што твоето семејство поминало низ тоа, и знам дека не е единственото, знам дека и албанците правеа злосторства за кои не сме учеле на училиште, ниту ни има кажано некој историчар албанец. Исто како и кај другите балкански народи. Отвори википедија и ќе видиш дека нема историски настан, или историски лик кој е исто прикажан кај сите балканските јазици.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Несторовиќ, Џоковиќ, Дачиќ и Тесла.
Сите српски јунаци од изминатите сто години, во заедничка мисија.
...само Чича им фали
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
929
Поени од реакции
3.632
Да погодам: пак си ироничен.
Мислев дека се од азербејџан носени ама чим е волку нервозен знаев дека нешто не е во ред, па си викам нема сигурно вакви хорди ни таму, турците мора да носеле од преку касписко море да пљачкаат по Балканов, испровоциран од арогантноста и неблагодарноста направив едно просто 4 минутно истражување знаејки дека нема ништо по релевантно на светов од сурат.
Укуцав на инстаграм Душанбе(главен град на Таџикистан) и бев тотално ЗАПРЕПАСТЕН кога одма најдов verified љоп сурат и таму. Значи они не само што се дојденци тука него и на Кавказ ги пљачкале Арменците :icon_lol:

Еве го профилот, 10/10 главен шмекер во Зајас и околните села: https://www.instagram.com/muslimshoh_01/

97268799_243708110034932_5852341051917860864_n.jpg
НЕМОГУЌЕ ГРЧЕЦ У АЗИЈА!
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Мислев дека се од азербејџан носени ама чим е волку нервозен знаев дека нешто не е во ред, па си викам нема сигурно вакви хорди ни таму, турците мора да носеле од преку касписко море да пљачкаат по Балканов, испровоциран од арогантноста и неблагодарноста направив едно просто 4 минутно истражување знаејки дека нема ништо по релевантно на светов од сурат.
Укуцав на инстаграм Душанбе(главен град на Таџикистан) и бев тотално ЗАПРЕПАСТЕН кога одма најдов verified љоп сурат и таму. Значи они не само што се дојденци тука него и на Кавказ ги пљачкале Арменците :icon_lol:

Еве го профилот, 10/10 главен шмекер во Зајас и околните села: https://www.instagram.com/muslimshoh_01/

Прегледај го приврзокот 251620
НЕМОГУЌЕ ГРЧЕЦ У АЗИЈА!
Направи си и едно 4 минутно истражување и види каде е Таџикистан а каде границите на Отоманска империја.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
929
Поени од реакции
3.632
Направи си и едно 4 минутно истражување и види каде е Таџикистан а каде границите на Отоманска империја.
Направив, се' точно се поклапа, стрелките се вашата миграција.
Selcuk-Empire-690x460.jpg
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Член од
15 февруари 2019
Мислења
929
Поени од реакции
3.632
Јас од тоа што сум гледал од травел влогови Дагестан некако ми беше најблизок, ама мапава сосем друго кажува :D
Па две племиња се, овој горе е тоска а овој е гег
877857_v9_aa.jpg
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.693
Трагедијата да е поголема како ретардов мислат апсолутното мнозинство кај вас, тргнувајќи од историчари до говедари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom