Србија и Косово ќе разменат територии ?

Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Па сум признал неколку пати.
Дај еден цитат кај што отворено признаваш, ако ти е незгодно тука прати ми го во приватна порака, чисто ме интересира, раднозналост - ништо повеќе. Немам намера да отварам кавга.

Нема никогаш, а е можеби најителигентниот љоч на кој ќе налеташ, па сега ти види за останатите. Познавам уште 2-3 на приближно тоа ниво, потполно истото. Шиптaрот е ментално неспособен да излезе од Борг колективот. Шиптaрлукот како национал-религиска индоктринација во комбинација со нивните атрофирани способности за расудување е тешка форма на дрога, да се излезе од тој круг е процентуално исто како да се излезе од хероинска зависност.
Форум. Најчесто спротиставуваме мислења со луѓето, во дел се согласуваме... па така и мене ми е впечатокот дека не е глупав и ограничен човек - напротив, можиш да дебатираш но премногу често ја фаќа неговата страна и ја брани до последно.
НЕ ми пречи, негова работа си е тоа, али како куриозитет баш ме интересира дали некогаш за нешто ги нападнал неговите или сè проаѓа - без разлика и без пардон.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Дај еден цитат кај што отворено признаваш, ако ти е незгодно тука прати ми го во приватна порака, чисто ме интересира, раднозналост - ништо повеќе. Немам намера да отварам кавга.


Форум. Најчесто спротиставуваме мислења со луѓето, во дел се согласуваме... па така и мене ми е впечатокот дека не е глупав и ограничен човек - напротив, можиш да дебатираш но премногу често ја фаќа неговата страна и ја брани до последно.
НЕ ми пречи, негова работа си е тоа, али како куриозитет баш ме интересира дали некогаш за нешто ги нападнал неговите или сè проаѓа - без разлика и без пардон.
Не знам како да ги барам, не памтам кога, ама мислам дека на сусаро сум одговорил. И не само тоа мислење.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.324
Форум. Најчесто спротиставуваме мислења со луѓето, во дел се согласуваме... па така и мене ми е впечатокот дека не е глупав и ограничен човек - напротив, можиш да дебатираш но премногу често ја фаќа неговата страна и ја брани до последно.
НЕ ми пречи, негова работа си е тоа, али како куриозитет баш ме интересира дали некогаш за нешто ги нападнал неговите или сè проаѓа - без разлика и без пардон.
Не е муслиман (или барем така вика), писмен е на јазикот во земјата во која живее, споредено со медиан шиптaр има значително пониско ниво на агресија и веднаш фаќање за нож или пиштол (во вербална смисла) и во глобала има понезатуцани сфаќања. Тоа е дури и beyond максимумот што можеш да го извадиш од нив, може и куче да се тренира на некои команди, ама не може да очекуваш да решава задачи со дропки. Така што не можеш да бараш од него да не биде шиптaр, да не се понаша како шиптaр, или да направи ментален експримент со тоа што ќе излезе барем на кратко од природниот хабитат и ќе ги погледне работите од непристрасна птичја перспектива. Тоа е како второоделенец да го ставиш во теретана и да му дадеш тежина на вежби за бодибилдер. Он не е крив што не може да го согледа тоа, ние сме криви што имаме нереални очекувања и барања од него.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Не е муслиман (или барем така вика), писмен е на јазикот во земјата во која живее, споредено со медиан шиптaр има значително пониско ниво на агресија и веднаш фаќање за нож или пиштол (во вербална смисла) и во глобала има понезатуцани сфаќања. Тоа е дури и beyond максимумот што можеш да го извадиш од нив, може и куче да се тренира на некои команди, ама не може да очекуваш да решава задачи со дропки. Така што не можеш да бараш од него да не биде шиптaр, да не се понаша како шиптaр, или да направи ментален експримент со тоа што ќе излезе барем на кратко од природниот хабитат и ќе ги погледне работите од непристрасна птичја перспектива. Тоа е како второоделенец да го ставиш во теретана и да му дадеш тежина на вежби за бодибилдер. Он не е крив што не може да го согледа тоа, ние сме криви што имаме нереални очекувања и барања од него.
Но вие сте допринеле (што е скромно да се каже) на креирањето на шиптаарот, и не мислам само на именувањето.
Глучните потези, недозволувањето на интегрирање, дискриминирање при вработувања, невозможноста на образование и тотална слобода кон исламската вера.
Така да обвинувајте ги и вашите дедовци, што ви оставија цело маргилизирано исламско население. Пак вие протестиравте против паралелки на албански.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Се шегуваш со случајов нели?
Зошто би се шегувал, тој случај стана популарен зошто имаше Македонци замешани во него и овците беа измислени. Имаше стотици други такви што ДУИ си ги истера и ги наплати парите.
Арбен Идризи ги спомнал со една реченица, додека пишувал за Рамуш Харадинај. Колумната на Енвер повеќе ми се допаѓа. Еве ја цела:

И се е супер во точките, верувам дека да му ја преведеш на Берик на пример, веднаш би се потпишал под текстот. Ама тогаш стигнавме до последната реченица:
Në mesin e atyre që u vranë në Kumanovë mund të ketë edhe ndonjë idealist të mashtruar, por kjo nuk e bënë veprimin e tyre të pranueshëm.
Што сака да каже авторов со последната реченица?
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
898
Поени од реакции
3.507
Но вие сте допринеле (што е скромно да се каже) на креирањето на шиптаарот, и не мислам само на именувањето.
Глучните потези, недозволувањето на интегрирање, дискриминирање при вработувања, невозможноста на образование и тотална слобода кон исламската вера.
Така да обвинувајте ги и вашите дедовци, што ви оставија цело маргилизирано исламско население. Пак вие протестиравте против паралелки на албански.
Ова е оксиморон, како е можно да бидат угнетувани кога они уствари најдобро живеат во Македонија па на косово и најлошо во Албанија, т.е. секогаш имаат најдобри услови во земјите каде што паразитираат а најбедни се каде што имаат контрола, тоа покажува дека уопште не се способни да живеат во цивилизација.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Зошто би се шегувал, тој случај стана популарен зошто имаше Македонци замешани во него и овците беа измислени. Имаше стотици други такви што ДУИ си ги истера и ги наплати парите.
Ама тука експресно беа обесштетувани, сите, без судење, без додатни анализи. Без протисок на некоја партија.
Направија контролирана војна, ги убија клучните играчи (да се потсетиме пошто после тој период мистериозно умираа инспектори од разни болести), ги наградија сите припадници кои беа дел од процесов, на крај си поднесоа оставка и никому ништо. Бонуси ти се јавни изјави на пензионирани генерали кои викаа дека намерно се изгубени животи на припадници.
Арбен Идризи ги спомнал со една реченица, додека пишувал за Рамуш Харадинај.
Има он фејсбук колумни, ама не знам како да ги најдам
Колумната на Енвер повеќе ми се допаѓа. Еве ја цела:
Па сум ја прочитал, еден од ретките кои ги следам на фејсбук.
Në mesin e atyre që u vranë në Kumanovë mund të ketë edhe ndonjë idealist të mashtruar, por kjo nuk e bënë veprimin e tyre të pranueshëm.
Овде вика дека меѓу убиените во Куманово може да се најде некој измамен идеалист, ама тоа не го прави неговото дело прифатливо.
Автоматски споено мислење:

Ова е оксиморон, како е можно да бидат угнетувани кога они уствари најдобро живеат во Македонија па на косово и најлошо во Албанија, т.е. секогаш имаат најдобри услови во земјите каде што паразитираат а најбедни се каде што имаат контрола, тоа покажува дека уопште не се способни да живеат во цивилизација.
Како прво, тоа покажува дека уопште не се способни да живеат во цивилизација. :pos: Moра да се насмеам.
Кој ти кажува дека најдобро живеат во Македонија па во Косово и најлошо во Албанија?
Паразити сте вие, од држава оставена од Југославија која како таква имаше нешто во неа, за да денеска целосно да ја испокрадете, вие, и само вие. И ниту еден да не е осуден за тоа, ниту еден, па цивилизација сте биле.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
А бе ти стварно си бил инаетлив како магаре. Кажи што не ти одговорив? Апсолутно се што ми начна ти одговорив. Ниедна единствена тема не избегнав.
Од друга страна ти сите мои прашања ги избегна. Ајде одговори:

1. Зошто пола жандармерија била стационирана на 20% од српската вкупна територија? И тоа при укинување државност и немири во Црна Гора и албански понуни на Косово?
2. Како тие на -иќ пред и после Балканските војни станале од 1% до 100%?
3. Зошто се дозволило делење меѓу трите наши православни браќа? Што не скокнал кралот во заштита на неговите ,,сонародници" во Егејска Македонија?
4. Зошто доаѓаат колонисти баш во Вардарска Македонија да им земаат земјиште на свои сонародници? Зошто не одат во Шумадија на пример?
5. Зошто ,,србите" во нашата држава се стационирани таму каде што делувала СПЦ, т.е. на северот? Зошто не се појавил некој србин од Егејска Македонија да речеме.

Толку протерувања и преселби после граѓанската војна, а ниеден единствен пример не сум сретнал каде што егеец се преселува во Србија, кај своите ,,сонародници"?

Дете да си од 3 години ќе сфатиш дека се работи за чисто империјално припојување на територија, а не за ослободување на сонародници. Многу сведоштва кажуваат дека народот кој се борел за конечно ослободување од аскерот бил крајно разочаран и сметал дека и турците помалку убивале и колеле од српските власти, а за одземање на имот па да не спомнуваме. Прочепкај малку, информирај се, не слушај само бајки од београдските шоумени квази-историчари.
Српска самосвест имало точно 0% тука се додека Портата при крајот на XIX век не им дозволола на СПЦ и на српската држава да отвораат училишта и цркви во Македонија. Но, и покрај неколку децениското перење на мозоци пропагандата очигледно слабо функционирала на овие простори. Твојата фамилија е една од ретките која си го сменила презимето на -иќ и се посрбила за некоја ситна корист. Не си ти никаков србин па да се перчиш со нешто нивно, ти си посрбен македонец за неколку векни леб или вреќа брашно. Како што кажав дамбетер од јаничар, барем тие се бореле за своите луѓе, додека ти плукаш по се што твоите претци пред 100-150 години го сметале за свое.
Заради тоа што пропагандата и убедувањата имале минорни резултати, морало да се оди со сила и најбрутално крадење на земјишта и куќи, убиства, менување на презимиња и имиња и останати окупаторски политики.

Инаку личностиве што си ги спомнал се нула наспрема Кирил и Методиј, охридската архиепископија и Самуиловото царство. Сето духовно словенско богатсво од средновековието е од овие простори, а српските племиња само го презеле. Душановиот законик многу помало културно богатство наспрема нашето(иако е исто така битно).

Што се однесува до модерните времиња. Југо-србоманството е сеуште силно кај нас, за тоа си прав. Истото е исклучиво резултат на заедничката држава и на заедничките спомени и дружења на постарите. Тоа биле времиња кога навистина нашите два народи и елити биле братски и српсите елити се однесувале со почит кон македонците. Јас би бил најсреќен доколку има искрено братство и единство меѓу нас и србите но, тие времиња за жал поминаа. Од 1990 тотално се смени односот прво на српските елити, па потоа на српските креатори на мислење и на крајот на српскиот народ. Во тие мрачни 90-ти години прво ни беше претено со војна на два фронта. Па, потоа беше повлечен тој план, но под уцена на воена агресија сето оружје на ЈНА да им биде дадено на србите. Така, тоа за што сите работевме и' се даде на една нација за да нарушува територијален интегритет на останатите екс-ју држави. Потоа дојдоа Шешељовци и останата уште понационалистичка банда и заедно со Милошевиќ почнаа со ревизија на историјата. Така во рок од 30 години односот на србите и српскиот народ се врати на горе долу сличен на тој од 1913 година. Од една страна ,,браќа", но од друга страна потсмев и непризнавање, срби со говорна мана и останати гнасни пропаганди.
За разлика од српскиот, нашиот простодушен и лекомислен народ сеуште живее во тој југословенски сон, но за жал нашата подадена рака на големо се злоупотребува, слично како и после империјалните балкански војни. Тој е историскиот тек на работите меѓу двата народа, од една страна подадена рака, додека од друга страна отровни стрели.

А тоа дека бугарите не' негираат прав си, но не е тема на дискусија.
како што претпоставував не ме цитираш за да избегнеш дискусија,а да изгледа дека јас сум се откажал, како и да е иншто не одговори а твоите прашања се непоткрепени со докази, дај некој доказ дека пола српска жандармерија била тука стационирана или им било одземано имот на ослободеното население... како и да е да не ја труеме темава повеќе ако сакаш можеш во ПП да продолжиш со дискусија, нормално ако си културен само.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Но вие сте допринеле (што е скромно да се каже) на креирањето на шиптаарот, и не мислам само на именувањето.
Глучните потези, недозволувањето на интегрирање, дискриминирање при вработувања, невозможноста на образование и тотална слобода кон исламската вера.
Така да обвинувајте ги и вашите дедовци, што ви оставија цело маргилизирано исламско население. Пак вие протестиравте против паралелки на албански.
Земањето плата од државниот буџет без да одиш на работа го сметаш за дискриминација при вработување?:cautious:
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
898
Поени од реакции
3.507
Како прво, тоа покажува дека уопште не се способни да живеат во цивилизација. :pos:Moра да се насмеам.
Кој ти кажува дека најдобро живеат во Македонија па во Косово и најлошо во Албанија?
Паразити сте вие, од држава оставена од Југославија која како таква имаше нешто во неа, за да денеска целосно да ја испокрадете, вие, и само вие. И ниту еден да не е осуден за тоа, ниту еден, па цивилизација сте биле.
Срамота цел живот леб јадете на гага тука и ве тинтраме а ти се смееш на државата која ве спаси од пропаст, ете тоа е што се' што треба да се знае за "благодарност" од муслиман. Поука за некое блиско време..

А инаку нели си приметил дека државите кои се 'исчистени' од вас како Хрватска и Словенија се светлосни години пред нас, а бевме релативно слични пред '91, хм мора да е случајно.

За осудувањето на политичари кои краделе си во право, но тоа е мики маус во однос на најрасистичкиот договор со кои на ""25%"" од населенито им се дава административна плата врз основа на етникум и религија, а не врз основа на знаењето и вештините кои ги поседуваат, па капак на се не ни идат на работа, тоа е НАЈГОЛЕМ кочничар а другово е се' шала која брзо се решава.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Земањето плата од државниот буџет без да одиш на работа го сметаш за дискриминација при вработување?:cautious:
1. Немаш доказ дека мнозинството од кои земаат плата и седат дома се албанци. Но знам дека има албанци кои земаат плата и седат дома.
2. Да, тоа е дискриминација при вработување, да не му овозможуваш на вработеник работно место, он треба да има работно место каде ќе им помогне на сограѓаните албанци со полесна комуникација но и ќе допринесе подобра интеграција во општеството.
Иако кај постот што си го цитирал не мислев на ова дискриминација, мислев пред 2001.
3. И да се сите кои земаат плата и седат дома албанци, зошто со тоа мислите дека сме привилегирани? Нели тоа е понижување?
Автоматски споено мислење:

Срамота цел живот леб јадете на гага тука и ве тинтраме а ти се смееш на државата која ве спаси од пропаст, ете тоа е што се' што треба да се знае за "благодарност" од муслиман. Поука за некое блиско време..
За осудувањето на политичари кои краделе си во право, но тоа е мики маус во однос на најрасистичкиот договор со кои на ""25%"" од населенито им се дава административна плата врз основа на етникум и религија, а не врз основа на знаењето и вештините кои ги поседуваат, па капак на се не ни идат на работа, тоа е НАЈГОЛЕМ кочничар а другово е се' шала која брзо се решава.
Нит леб ни давате нит сте не спаселе од пропаст, не се лажете себеси со вакви небулози.
А таквите како тебе кои очекуваат некое блиско време кога ќе доаѓа тоа време први ќе земете боледување од војска и полиција, се знаеме толку.
А инаку нели си приметил дека државите кои се 'исчистени' од вас како Хрватска и Словенија се светлосни години пред нас, а бевме релативно слични пред '91, хм мора да е случајно.
Никогаш немало значителен број албанци во Хрватска и Словенија. А вие да сакавте да останете чисти не сте морале да окупирате територии каде живеат албанци.
За осудувањето на политичари кои краделе си во право, но тоа е мики маус во однос на најрасистичкиот договор со кои на ""25%"" од населенито им се дава административна плата врз основа на етникум и религија, а не врз основа на знаењето и вештините кои ги поседуваат, па капак на се не ни идат на работа, тоа е НАЈГОЛЕМ кочничар а другово е се' шала која брзо се решава.
Таа квота од 25% ако е расистичка, тогаш што е процентот од 1% застапеност на албанци во администрацијата пред 2001? Меритократија?
20 % да беа албанци, 1% застапеност е шовинизам, и плански етничко чистење, така се прави етничко чистење, а не како што вика Берик, со тепање деца, и оштетување гробишта.
Кој е крив што не одат на работа? Мислиш им текна на административциве од утре не одам на работа и мораат да ми пуштаат плата?
Кочничари на државава не се албанските административци, туку македонските. Затоа што неконтролирано последниве 20 години се вработуваат партиски војници, нека постира некој колку македонци се вработени во администрација во однос со албанците, па ќе видиме.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.206
Поени од реакции
5.056
А вие да сакавте да останете чисти не сте морале да окупирате територии каде живеат албанци.
Во најголема мера Албанците во овие краишта се населуваат во 18ти и 19ти век.
За поткрепа на ова се гледа по самите имиња на селата и градовите каде што Албанците сега живеат, сите од нив имаат македонско односно словенско потекло.

Дали ова според тебе означува дека вие сте биле тука староседелци?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.283
Во најголема мера Албанците во овие краишта се населуваат во 18ти и 19ти век.
Не. После Карпошово востание се доселува најголемиот број.
Ако збориме за Македонија.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.449
Поени од реакции
1.780
Инаку смешно е дошљак мигрант од Србија како Пуно да збори за окупација на некакви си албански територии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom