Србија и Косово ќе разменат територии ?

Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.216
Поени од реакции
3.348
Ако има војна Србија за еден ден пола Косово ке го земит,само што денес Српската влада и Вучич играат на две варијанти,едната мислат дека ќе добијат 20-30 миљарди евра во рок од 10 год и влез во Еу а потоа признавање на нова албанска држава и втората инсценирање на конфликт каде Србите ќе ги демолирет на Албанците и земање назад на 30 посто од Космет, и после 20-години припојување на Р Српска каде 99 посто ќе бидат Срби.
Многу игри многу варијанти,засега времето работит за Србите а како играат шах Србите ВИДЕЧЕМО.
Во Србија воениот рок е укинат веќе 10 години, значи србите до 30 години возраст немаат врска од војување. Србија има 32.000 припадници на војската, но само 21.500 се под оружје. Во 1999 на Косово имаше преку 60.000 српски војници, полицајци и парамилитарци со искуство и со југословенска школа и оружје, наспроти неорганизирани и слабонаоружани албанци.

Исто и овие 20-30 милјарди се непотребни, Србија нема друго решение, нема друг излез од оваа ситуација, немаат со што да уценуваат.
А таа опција за земање на 30% од Косово може да се случи само во околности сосем други од овие што ги гледаме сега и во минатото во Европа и светот.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
6.097
Поени од реакции
2.314
Во Србија воениот рок е укинат веќе 10 години, значи србите до 30 години возраст немаат врска од војување. Србија има 32.000 припадници на војската, но само 21.500 се под оружје. Во 1999 на Косово имаше преку 60.000 српски војници, полицајци и парамилитарци со искуство и со југословенска школа и оружје, наспроти неорганизирани и слабонаоружани албанци.

Исто и овие 20-30 милјарди се непотребни, Србија нема друго решение, нема друг излез од оваа ситуација, немаат со што да уценуваат.
А таа опција за земање на 30% од Косово може да се случи само во околности сосем други од овие што ги гледаме сега и во минатото во Европа и светот.
Не знам како, ама времето работело за Србија.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.361
Поени од реакции
5.411
Не знам како, ама времето работело за Србија.
Па работи, имавте целосна подршка од најмоќната земја во светот. Од тоа може само надоле да идете, а србите у плус. Дали влијанието на Америка ќе се намали, или подршката кон вас не е битно.
Тешко дека ќе можат да го заземат косово некогаш со таа демографија, ама може да почекаат за подобри услови во односите.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.216
Поени од реакции
3.348
Па работи, имавте целосна подршка од најмоќната земја во светот. Од тоа може само надоле да идете, а србите у плус. Дали влијанието на Америка ќе се намали, или подршката кон вас не е битно.
Тешко дека ќе можат да го заземат косово некогаш со таа демографија, ама може да почекаат за подобри услови во односите.
Албанските политичари за време на кампањата во Сад во 2016 се поставија против Трамп, имаш интерву на Еди Рама во Снн против Трамп.
Реков дека ова е најлошата америчка администрација за албанците. Но и покрај тоа гледаш каков договор се спомнува, размена на територии, нема никаква промена околу тоа дали Косово треба да е независно.

Сега противкандидат на Трамп ќе му биде демократот Џо Бајден, голем пријател на албанците, последните анкети велат дека има добри шанси да победи.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
34
Поени од реакции
6
Ја заборавио да ви из новог београда нема даље, то је то нови београд јеботе, а исто тако пофалио си се да ни си отишо на космет никада у животу, имаш 23 година и никад не би ратовао за своју земљи и одбрану свог двора и куќе, прави профил човека који једино му стало за свој комад хлеба, док за људе на космету, за светиње, за историје, духовне културе то могу да се кладим да уопште и незнаш шта претставља и као шта рекох хвала богу па има таквих ко тебе у минорном броју.
А за ќирилицу ми каже човек који пише латиницом, која си ти иронија од човека али ајде за информацију пишем са македонском ќирилицом да би испоштовао македонски форум, на српски форум пишем српском ќирилицом ако те то заиста мучи... 5г и сороша не би да ти коментаришем дебилна ти је иронија и одвела би тему у други правац.
Latinica je srpska isto koliko i ćirilica. U Srbiji su latinica i ćirilica Ustavom ravnopravna pisma srpskog jezika i isto tako je i u Crnoj Gori i Srpskoj. To se zove digrafija. Za ostalo što si napisao me briga, pokazuje tvoje slabosti, ograničenosti i iskompleksiranosti.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.361
Поени од реакции
5.411
Албанските политичари за време на кампањата во Сад во 2016 се поставија против Трамп, имаш интерву на Еди Рама во Снн против Трамп.
Реков дека ова е најлошата америчка администрација за албанците. Но и покрај тоа гледаш каков договор се спомнува, размена на територии, нема никаква промена околу тоа дали Косово треба да е независно.

Сега противкандидат на Трамп ќе му биде демократот Џо Бајден, голем пријател на албанците, последните анкети велат дека има добри шанси да победи.
Па ја не верувам дека толку им се мења надворешната политика на Американциве, на ваша страна ќе се и со Трамп и без. Ама веројатно подршката нема да е безусловна. А и гледаме како американциве се однесуваат попасивно него пред 10-15 години низ сите региони. Тоа не ви иде во прилог. Така да што договор и да извадите сеа е максимум што може да добиете според мене.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
34
Поени од реакции
6
Па ја не верувам дека толку им се мења надворешната политика на Американциве, на ваша страна ќе се и со Трамп и без. Ама веројатно подршката нема да е безусловна. А и гледаме како американциве се однесуваат попасивно него пред 10-15 години низ сите региони. Тоа не ви иде во прилог. Така да што договор и да извадите сеа е максимум што може да добиете според мене.
Čak i kada bi Hilari Klinton, Eliot Engel i Medlin Olbrajt došli sad na vlast u Vašingtonu, ništa više ne bi bilo isto kao pre 20 godina. Svet se promenio.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.361
Поени од реакции
5.411
Čak i kada bi Hilari Klinton, Eliot Engel i Medlin Olbrajt došli sad na vlast u Vašingtonu, ništa više ne bi bilo isto kao pre 20 godina. Svet se promenio.
Па да полека се менува, ама не е толку драстично сменет колку што се зборува. Американците избегнуваат конфронтации. Ама силата си е уште тука, и некоја мала земја ко вашата сеуште може да наебе многу лесно.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
34
Поени од реакции
6
Па да полека се менува, ама не е толку драстично сменет колку што се зборува. Американците избегнуваат конфронтации. Ама силата си е уште тука, и некоја мала земја ко вашата сеуште може да наебе многу лесно.
Koliko god teško može da bude, Srbija ne može opet da bude bombardovana, a i to smo preživeli. Amerika je na putu da opet postane velika, u pravom smislu te reči. Za vreme Trampa nijedan rat nije započet, a vojska se povukla i povlači se iz nekoliko država. Dolazi novo vreme, surovije (ogoljenije i iskrenije) nego prethodno u kome vidim šansu. Globalizam se nastavlja i ubrzava i prelalzi u globalizam "suverenih" država i privatnog kapitala. Za pojedince to znači povećanje sigurnosti, a smanjenje privatnosti. Protekcionizam se vraća na velika vrata i to baš od onih država kojima je "slobodno i otvoreno tržište" u prošlosti najviše koristilo, a sad radi protiv njih. Dolazi do novih interesnih saveza, a preoblikuju se stara.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
3.545
Поени од реакции
2.845
Latinica je srpska isto koliko i ćirilica. U Srbiji su latinica i ćirilica Ustavom ravnopravna pisma srpskog jezika i isto tako je i u Crnoj Gori i Srpskoj. To se zove digrafija. Za ostalo što si napisao me briga, pokazuje tvoje slabosti, ograničenosti i iskompleksiranosti.
Ево ти српска ћирилица, а то да те за остало баш брига показује управо твоју ограниченост и видљивост не даље од твог носа.
Автоматски споено мислење:

И да латиница је српска колико и јасеновац
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.659
Поени од реакции
38.599

Од албанска страна, Тачи највеќе приклонува кон поделба и кон Америка.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
6.097
Поени од реакции
2.314
Па работи, имавте целосна подршка од најмоќната земја во светот. Од тоа може само надоле да идете, а србите у плус. Дали влијанието на Америка ќе се намали, или подршката кон вас не е битно.
Тешко дека ќе можат да го заземат косово некогаш со таа демографија, ама може да почекаат за подобри услови во односите.
Може и нагоре, подршката од Европа може да се зголемува.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
4.876
Поени од реакции
8.784
Македонскиот народ во српскиот народ гледа сојузник.Тоа никако не значи дека Србите треба да ја сработат нашата работа,туку тоа значи Србите да победат на својот дел од фронтот.
Српскиот пораз е и македонски пораз.
Тоа во моментов на многумина во Македонија не им е јасно а тоа е единственото оружје кое ќе биде делотворно за настаните што ќе следат.
Нема помал братски народ кој видел нешто друго освен омалавожување и негирање од србите. Така што треба да си будала за да гледаш сојузник во таа држава, каде што 90% од народот те смета за србин со говорна мана и нивната црква(која е срасната со државата) ни ја негира МПЦ. А народи кои будат симпатии кај нив се грците, русите и сега со ова лудило на владеачката клика кинезите. Кон нас како на социјалните мрежи од обичниот народ, така и од нивната власт и СПЦ има само отворени негирања и омаловажувања.
Среќа па се повеќе слабее тоа југоносталгично србоманство кај нас, како се' повеќе се зголемува бројот на луѓе кои не живееле во иста држава со србите, па моментално бројот на ваквите србоманчиња како тебе се повеќе паѓа. Навивам воениот министер и дезертер Вулин, тој свињата Дачиќ и господинот господин Вуќич да удираат што посилно портив македонскиот идентитет, па вие србоманчињата да останете едно минорно малцинство. Иако свесен сум дека за тоа ќе треба уште некоја даценија да помине.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2011
Мислења
71
Поени од реакции
154
Ne vređaj mi inteligenciju! Nataša Kandić i ekipa su trendi no-no. Ja sam ipak sofisticirani Soroševac koji se fiksa adrenohromom. Jedva čekam da instaliraju kod tebe 5g mrežu da ti promeni frekvenciju rada mozga. Pomoz Bog!
Автоматски споено мислење:


Usput, kad već pišeš srpski, piši srpskim slovima, bilo ćirilicom ili latinicom. K sa crtom (wanna be ć) te odaje da si izdajica svetog srpskog roda.
[/QUOTE
Ајде време ти е за бан од темата,како и за другарите источно од Македонија.Мрсул еден ти ќе кажваш како треба да се пиши.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
3.545
Поени од реакции
2.845
Нема помал братски народ кој видел нешто друго освен омалавожување и негирање од србите. Така што треба да си будала за да гледаш сојузник во таа држава, каде што 90% од народот те смета за србин со говорна мана и нивната црква(која е срасната со државата) ни ја негира МПЦ. А народи кои будат симпатии кај нив се грците, русите и сега со ова лудило на владеачката клика кинезите. Кон нас како на социјалните мрежи од обичниот народ, така и од нивната власт и СПЦ има само отворени негирања и омаловажувања.
Среќа па се повеќе слабее тоа југоносталгично србоманство кај нас, како се' повеќе се зголемува бројот на луѓе кои не живееле во иста држава со србите, па моментално бројот на ваквите србоманчиња како тебе се повеќе паѓа. Навивам воениот министер и дезертер Вулин, тој свињата Дачиќ и господинот господин Вуќич да удираат што посилно портив македонскиот идентитет, па вие србоманчињата да останете едно минорно малцинство. Иако свесен сум дека за тоа ќе треба уште некоја даценија да помине.
Толко глупости истресе на едно место што можу да утврду неколко факти, прво никад не си искочија од границу на било куде, друго не само што не си искочиа него не си имаја контакт сс никгоа надвор од границе на Македонију, треќо мешаш народ и политику кои не увек су исто, четврто МПЦ никад нема да биде автокефална црква основана од комунисти и узурпирани храмови на СПЦ 67`... бар овија работе треба да су ти јасни.
 
На врв Bottom