Србија во шок: Младата Тијана пронајдена мртва, убиецот фатен

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.330
Убивање како превентива е најдебилен аргумент за смртната казна. Вршиш убиство за можеби да спречиш човек да убие пак после 25-35 години. Генијално.
Секој човек има шанса да убие некој, ај како превентива да се испоубиеме меѓу себе.
Се знае зошто се става смртната казна, за страв, но не успева во тоа.
Спореди го бројот на убиства во Америка во земјите кај што има смртна казна , и со земјите кај што нема. Фрапантна е разликата во бројки. И да , секој може да убие секого нема дилеми за тоа. Но можеш да спречиш истиот тој да убие некој пак по одредено време.

Човек што лежал 20+ години во затвор , тешко дека ќе можеш да го исплашиш со било каква казна.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Не функционира ни затворот, за смртна казна ќе добие 40 - ќе излезе на 74 и рехабилитиран ќе почне нов живот? ќе стане користен член на општеството?
Се гледа дека се немаш дружено со тешки криминалци. Скоро сите од нив - се изолирани од општеството, се дружат меѓу себе, пак прават криминални дела, тешко доаѓаат до работа - тоа ги прави поогорчени, секој кој знае за нив и нивно минато - ги избегава, а камоли да заснува фамилија... алкохолот им е излез од секојдневието. Лично и многу добро се знам со 4 (плус еден кој се обеси во затвор) кои одслужија казни за убиства, еден родителите си гуи уби, еден со нож закла чоек кој се жалел дека пијани многу му галамат пред куќа, друг заедно со уште еден убија маж и жена при кражба, еден убил човек во тепачка... и уште можеби 6-7 души со останати прекршоци (фалсификат, кражба, поседување на дрога, тепачки со повреди и обид за убиство) од сите нив можеби , можеби само еден можам да речам дека се сменел, сите останати повторно дојдоа во сукоб со закон или се насилни. Не му верувај многу на книги и статистики.
Let од кај се знаеш со толку многу криминалци? Си лежел затвор?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Let од кај се знаеш со толку многу криминалци? Си лежел затвор?
Не сум лежел затвор али сум бил еднаш приведен за носење автоматско оружје во населено место и еднаш бев на испрашување во ДБК (после скоро месец дена следење) за оружје, експлозивни материјали и една особа.
Така се погоди друштвото... али е сега сето тоа зад мене
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
На политичарите по дифолт треба да им се сече... главата. И онака не ја употребуваат корисно.

Се лошо, треба да се СЕЧЕ по дифолт, на лице место.
Треба наместо нефикасната полиција, и корумпираните судови и политичари, да се ангажираат програмирани бесчуствителни роботи со пар оштри катани, наместо раце. Насекаде да ги има овие роботи, и штом некој украде нешто, или некој силува некој друг, или некој убие... ЦАП! Летна раката, или главата. ФААП -ЗАП! Летна онаквото.
И решен проблемот, за тој криминалец НЕМА повеќе крадење, НЕМА повеќе убивање, НЕМА повеќе силување.

Ова можеби нема сосема да ги искорени крадењето, убивањато, силувањето... но значително ќе ги намали тие појави, и исто важно: нема да има повторени злосторства од ист прекршител.


Економски, оваква пракса би била одлична. Навистина роботите би барале одржување, ама може да се увезат јапански машини пошто се најквалитетни, башка одржувањето на катаните би било во ист пакет на услуги.

Потоа заштедените пари и ресурси може да се вложат во превентива, и со тоа уште повеќе да се намали криминалот.
Каде би ни бил крајот... но вие повеќемината повеќе сакате да чувате и мазите криминалците. Многу се залагате за нивните права.
Барем декларативно е така, пошто не верувам дека нешто некогаш сте направиле за рехабилитација на криминалците. Ама добро, мал е светот а криминалот расте неконтролирано. Можеби после некое несакано искуство во некоја темна уличка или неосветлен влез, ќе го промените мислењето за оваа темава. Се разбира, доколку ја имате таа привилегија да се изјасните потоа.
Знаеш од луѓе со вакви и идеи и умови ми се чини дека сите дистопии што постојат во фикцијата може да станат реалност.[DOUBLEPOST=1407703432][/DOUBLEPOST]
... али е сега сето тоа зад мене
Мило ми е :D
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Ако му дадат смтрна казна само ќе го спасат .... максимална казна во Србија е 40 години , тоа се 14600 ноќи силовање и чотек :rolleyes:
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
Ако му дадат смтрна казна само ќе го спасат .... максимална казна во Србија е 40 години , тоа се 14600 ноќи силовање и чотек :rolleyes:
Да но ке го силуваат додека им е интересен дека е нов, додека не дојде некој друг како него и не го замени со тек на време ке се спријатели со тие таму ке си има заштита, инаку уште сега го држат во посебна келија да го заштитат да не му се случи нешто од затворениците додека не заврши процесот против него
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Не зборувај така, не се сите такви, заинтересирани за блиц врски од една ноќ. Можеби ќе си сретне некој за озбилно, некој што нема веднаш да го смени за некоја нова дроља.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Треба да се кастрира (оти силувал), да му се сечат двете раце (оти давел), да му се сечат нозете и да остане само торзото.

Ќе му стават и тркалца, еве похумано нека е малку.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
На жалост нивото на развој на дијагностичката неврологија е премногу низок, од аспект на прецизна дијагноза на болестите од видот на псохопатијата. За когнитивната неврологија, како практично применлив метод денес, нема ни да коментирам.

Всушност кога би биле навистина доволно развиени, научниве дисциплини кои ги спомуваш: со редовни и сеопфатни скрининзи би ја вршеле сета потребна превенција. Евентуалните престапници би биле наоѓани пред да ги сторат делата.


Затоа, кога веќе не сме во можност да имаме одлично решение, засега подобро е и некакво решение. Зошто сега немаме никакво решение.
Оштри драконски казни, кои не само ќе предомислат некои од престапниците, туку и ќе спречат повторување на делата.
Прилично добро функционираат методите шо ги имаме денес во рехабилитацијата на клептомани.

Ако успева за едното, сигурно за некоја година ќе успева и за другото.

Да им се ускрати шансата на некои луѓе да живеат и нивно убивање, не не прави ништо помалку од убијци како нив. Колективна крв имаме на рацете.

клик.[DOUBLEPOST=1407713388][/DOUBLEPOST]Плус, тоа шо типов ќе биде убиен, не значи оти делото не се случило.
Тоа нема да го намали бројот на убиства, оти некој кој слабо стои со емпатијата, баш и не размислува рационално за заканата по неговиот живот наречена смртна казна.
Единственото нешто кое се задолува со смртната казна е да дркаме додека јавно иде на телевизија бесењето на типот, или неговото горење на клада.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Пошто сте толку загреани за смртна казна погледнете го .
Дава некои добри аргументи.
Слободно можеш да скокнеш од 2:27.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Мислам дека отидоа предалеку со информирањето во врска со случајов... Се после откривањето на телото и деталите за убиството и апсењето е со цел билдање на посети и читаност. Почнува да ми се гади од приказниве по српскиве медиуми, особено за тоа како се „чувствувал“ убиецот, што јадел, како ќе го примел од позади и тн... Готово е, згасна еден живот, уште еден ќе биде уништен по казна и тоа е тоа. Се' понатаму е класичен и непотребен сензационализам.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Прилично добро функционираат методите шо ги имаме денес во рехабилитацијата на клептомани.
Aко е навистина така, тогаш зошто превенцијата на ваквите свирепи убиства не функционира?

Зошто инсистираш на примена на денешните методи во пост фестум рехабилитација, а не во превентива.
Нека се применат во превентива, да видиме како ќе покажат, пред да се „рехабилитираат„ некои потоа некако повторни ќе се „разболат„ и ќе го повторат делото.

Тоа што ти го кажувам е дека практичната примена на когнитивната неврологија, сеуште не е на ниво каде некој одговорно може да каже: „Баткава е безбеден колку и едно бебенце, слободен е нека излезе од затвор!„.

Впрочем, дали ти би земал дома како потстанар еден таков „рехабилитиран„ врз база на извештај од стручњак по когнитивна неврологија?


Тоа нема да го намали бројот на убиства, оти некој кој слабо стои со емпатијата, баш и не размислува рационално за заканата по неговиот живот наречена смртна казна.
Единственото нешто кое се задолува со смртната казна е да дркаме додека јавно иде на телевизија бесењето на типот, или неговото горење на клада.
Тука дури и блатантно грешиш, емпатија нема врска со сакање себе си, желба за преживување, или интелегенција.
Во врска со втората реченица, казната не мора да биде јавна. Напротив.

Да им се ускрати шансата на некои луѓе да живеат и нивно убивање, не не прави ништо помалку од убијци како нив. Колективна крв имаме на рацете.
Не се согласувам. Кај смртната казна, никој друг не ги убива нив, освен тие самите.

Замисли ако земеш сега да си ја ставиш главата во машина за мелење ѓубре, и ја вклучиш самиот таа машина?
Ти си крив, или компанијата/индустријата/државата, која ја произвела машината?

Ако застанеш под тег од 10 тони, и активираш механизам кој ќе го отпушти тегот врз тебе... кој ти е крив за тоа?

АКЦИЈА - РЕАКЦИЈА
Тоа е физички природен закон. Сето друго е масирање на сопственото его, и претенциозно глумење на засегнат хуманист.
Дури и за моментот за „убивањето„ и за тоа има лек, како што веќе предложив некоја варијанта од Шродингеровата кутија го решава и тој „морален„ проблем. Кој ќе биде докажано најден за виновен за најсвирепо убиство, самиот се осудил на казната: влегување во кутијата.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.707
Кој знае дали е ова точно или типкава си прави самореклама

11/08/2014 - 18:09
FITNES-INSTRUKTORKA: Tijanin ubica me napao na Adi, ali sam ga prebila! Slutila sam da će napraviti zlo
- Udarala sam ga rukama, po glavi... Ne znam ni sama koliko puta! Iako je znatno viši i krupniji od mene, ni u jednom trenutku nije pokušao da se odbrani - priča instruktorka fitnesa Nataša Nikolić (35) koja je prošle godine pretukla ubicu Tijane Jurić


Ukupno komentara43
Foto: Facebook/Dragan Djuric, Reprint: Informer


Instruktorka fitnesa Nataša Nikolić (35) tvrdi da je prošlog leta na Adi Ciganliji izmlatila Dragana Đurića, monstruoznog ubicu Tijane Jurić, koji je bez ikakvog povoda pljunuo na plaži.


- Bila sam sa drugaricama na Adi i baš sam legla na ležaljku kada je pored mene prošao visoki, krupni mladić i, onako uz put, pljunuo me po butini! Bila sam preneražena i šokirana šta me je snašlo! Nisam mogla da verujem! Krv mi je navrla u glavu i onako mahinalno, bez razmišljanja, dihvatila sam punu šaku šljunka i bacila na njega. Iako sam ga pogodila pravo u glavu, nije se ni okrenuo, samo je nastavio da ide pravo… – kaže Nataša za “Informer”.


Foto: Facebook/Dragan Djuric

Zatim je potrčala za njim i počela da ga bije čime je stigla.

- Udarala sam ga rukama, po glavi… Ne znam ni sama koliko puta! Iako je znatno viši i krupniji od mene, ni u jednom trenutku nije pokušao da se odbrani! Niti je izustio ijednu reč! Mlatila sam ga čas levom, čas desnom rukom, a udarci su odzvanjali. On je sve to ćutke podnosio i kada sam ga dobro izmlatila, bez reči je otišao dalje – priča Nataša.


Foto: Facebook

Ona smatra da je Đurić mogao da je oduva jednim udarcem da je hteo da joj uzvrati.

- Ali nije jer je evidentno slabić i kukavica koja ima problem sa ženama! Još tada sam, prepričavajući svima šta me je snašlo, reklada će taj kad-tad da siluje ili napadne neku ženu. I nažalost, bila sam u pravu – zaključuje Nataša.

(Telegraf.rs)

 

Kajgana Shop

На врв Bottom