Спречување на сусешењето на тутун

Член од
18 март 2019
Мислења
430
Поени од реакции
1.967
Здраво! Не знам дали постои претходно тема поврзана со пакованиот тутун за виткање, јас барав но не најдов. Ако постои админите нека ја префрлат темата таму.

Јас сакам да прашам до тие што виткате тутун, како го спречувате сушењето. Јас пред брзо се префрлив од класичните цигари, на тутун но за 2 до 3 дена тутунот ми се прави барут.
Некои совети?
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Kaков тутун зимаш, од пазар или брендиран од бензинска?
И дали ги моткаш со ролер и ризли или ги полниш со машинче? :)
 
Член од
18 март 2019
Мислења
430
Поени од реакции
1.967
Kaков тутун зимаш, од пазар или брендиран од бензинска?
И дали ги моткаш со ролер и ризли или ги полниш со машинче? :)
Претходните два пати зедов Pueblo, сега Red Bull Virginia. Рачно виткам во ризли.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Да не купуваш веќе исушен тутун? Не би требало за 2 дена да се исуши, освен ако го чуваш со отворена зиперка. Знаат во нашиве трафики да гние подолг период па да го купиш веќе исушен. Нема чаре иначе, земи си од фри шоп од паковањата со вградена зиперка, не само лепенка, вирџинија мислам беа. И користи го тоа паковање за сите понатака.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
430
Поени од реакции
1.967
Да не купуваш веќе исушен тутун? Не би требало за 2 дена да се исуши, освен ако го чуваш со отворена зиперка. Знаат во нашиве трафики да гние подолг период па да го купиш веќе исушен. Нема чаре иначе, земи си од фри шоп од паковањата со вградена зиперка, не само лепенка, вирџинија мислам беа. И користи го тоа паковање за сите понатака.
Не, кога ќе го отвориш е влажен, во конци, таман е скрос. Инаку не може да се затвори баш најдобро пошо не е зип тоа туку залепено и од старт го кинеш така да нема бегање од тоа.
*едит
Инаку пред некоја година зедов Карелиас од грција и тие немаа зипери, памтам и тој ми се исуши, а предобар тутун е.
Некои ставаат парче јаболка во тутунот или лист од зелка.
Сум чул за ова или лушпа од лимон/портокал ама некако не ми се ризикува внатре мушички да не ми излезат.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Претходните два пати зедов Pueblo, сега Red Bull Virginia. Рачно виткам во ризли.
Стенлито кај мене после 2 дена почнува полека да се суши. Во футрола ако го чуваш и 3 дена ти тера, повеќе од 3 барем мене не ме тераат 30грама.

Иначе сите тие тутуни се сушат доста брзо ако не се убаво затворени. Футрола и да земеш повеќе од ден до два нема да ти даде свежина.

Со листови не би ти препорачал, после некој ден стоење на листот може и арома малце да ти добие тутунот.
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
459
Поени од реакции
376
Чувај го спакуван во зип кеса и во херметички затворена лименка или купи си humidifier.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Stavi go vo plasticen sad so kapak koj dihtova i vnatre edno case rakieno so voda. Ne da go poturis tutunot tuku samo ostavi go rakienoto case ispraveno vnatre i zatvori go kapakot popoleka. Za 24 casa tutunot sam ke primi vlaga onolku kolku sto mu treba(ako e epten suv mozi ke mu treba povekje) i vo osnova toa e toa. Ne se zaebavaj so ljuspi od jabolka, zelki i pojma nemam sto. Obicno case so najobicna voda i ke zavrsis rabota.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom