Справи и вежби за рамни стапала?

Член од
21 јули 2017
Мислења
215
Поени од реакции
143
Најдов една добра справа која личи дека ќе е добра за лечење на рамни стапала.

Седнуваш на столче и полуга стои врз колената. На соодветно место се ставаат тегови, и со помош на стапалата и листовите ја дигаш полугата ,а со тоа и ги дигаш теговите. Не знам како се вика оваа справа.

Дали знаете како би можел да ги залечам стапалава, односно да ја вратам петата на место, забегува на страна?

Дали справата е соодветна за ова и колку и како да вежбам за да ја постигнам целта?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.032
Поени од реакции
3.232
Исто седнат пушти на земја некој дезодоранс, пена за бричење или слично и тркалај со стапалото напред назад

Таа справата не е за рамни стапала, тоа е за листови на потколеница
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.414
Поени од реакции
186.332
Најдов една добра справа која личи дека ќе е добра за лечење на рамни стапала.

Седнуваш на столче и полуга стои врз колената. На соодветно место се ставаат тегови, и со помош на стапалата и листовите ја дигаш полугата ,а со тоа и ги дигаш теговите. Не знам како се вика оваа справа.

Дали знаете како би можел да ги залечам стапалава, односно да ја вратам петата на место, забегува на страна?

Дали справата е соодветна за ова и колку и како да вежбам за да ја постигнам целта?
Рамни стапала не се лечат, вроден деформитет е, само со еден куп вежби како што ти препорачаа над мене може да си ги олесниш болките кои се јавуваат од подолготрајно стоење. И јас имам исто, порано носев посебни влошки во патики демек нагибот да го поправат, жими Стојна го поправија. Купувај си патики со подебел ѓон, гледај да ги избегаваш оние рамнине што се (имам едни поелегантни такви ама ги носам поретко баш од оваа причина), не е лошо од running едициите на спортскиве марки да разгледаш. Мене повеќе проблеми ми прави што карлицата ме здоболува по подолготрајно стоење, за стапалата (ќе се раздвижам макар и во круг) и долготрајно одење немам гајле.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
215
Поени од реакции
143
Вроден деформитет, не баш. Живееме во такви живеалишта со рамна подлога. Не сме праени за газење по асфалти, станови итн... Може да се исправи секако, само ако доволно се жилите под стрес. Ама да, пак ќе бидат и двете стапала у главно рамни.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.414
Поени од реакции
186.332
Вроден деформитет, не баш. Живееме во такви живеалишта со рамна подлога. Не сме праени за газење по асфалти, станови итн... Може да се исправи секако, само ако доволно се жилите под стрес. Ама да, пак ќе бидат и двете стапала у главно рамни.
ако успееш алал да ти е, цело детство го пројдов јас со такви влошки во патики и кондури, џабе, ни малце не се исправи. Дури и нели со пливање се занимавав од 5 години, олеснителна околност некоја, како не, освен што ми израсна стапалото па 40-41 што носам, другото јок.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.470
Вроден деформитет, не баш. Живееме во такви живеалишта со рамна подлога. Не сме праени за газење по асфалти, станови итн... Може да се исправи секако, само ако доволно се жилите под стрес. Ама да, пак ќе бидат и двете стапала у главно рамни.
Освен вежбите кои ти ги препорачаа членовите погоре, гледај секојдневно да ставаш под нога цилиндричен предмет (читај дезодоранс, шише и такви ствари), гледај да носиш анатомски чевли и при секоја прилика кога си на плажа со камчиња, песок, на трева.............. и на други нерамни површини, гледај да одиш бос. А исто така имам слушнато дека и стоењето на прсти помага колку толку.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
215
Поени од реакции
143
Освен вежбите кои ти ги препорачаа членовите погоре, гледај секојдневно да ставаш под нога цилиндричен предмет (читај дезодоранс, шише и такви ствари), гледај да носиш анатомски чевли и при секоја прилика кога си на плажа со камчиња, песок, на трева.............. и на други нерамни површини, гледај да одиш бос. А исто така имам слушнато дека и стоењето на прсти помага колку толку.
Епа да, значи таа справата од теретана за листови сепак ќе е корисна. Сум вежбал со неа, пошто левата пета ми е уште полево отидена, почнаа жилите напред лево на листот да ме болат.
Влошки, тркалезни предмети не делуваат баш. Само по забрзана постапка, ги вежбаш листовите вака у теретана, би можело да успее.

Сеа почнав со табуреткана, ставам книги одозгора као тежина, и ја дигам на колена, натегнувајќи ги стапалата и листовите.
 

Dr. Wish

Bastard.
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.333
Поени од реакции
2.775
Јас користам влошки од патики на Walkmaxx. Ги земав патиките ама за ништо не ги биваше, влошките се добри ептен. Воедно, сега гледам и само влошки се продаваат од истите. Иначе за најудобна обувка, препорачливи се патики за трчање. Тие се наменети за интензитет, така да не гледам причина зашто не би ги користеле и за секојдневна активност.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.470
Епа да, значи таа справата од теретана за листови сепак ќе е корисна. Сум вежбал со неа, пошто левата пета ми е уште полево отидена, почнаа жилите напред лево на листот да ме болат.
Влошки, тркалезни предмети не делуваат баш. Само по забрзана постапка, ги вежбаш листовите вака у теретана, би можело да успее.

Сеа почнав со табуреткана, ставам книги одозгора као тежина, и ја дигам на колена, натегнувајќи ги стапалата и листовите.
И јас сум вежбал фитнес/во теретана и мислам дека знам за која справа збориш, ама не верувам дека таа ќе ти помогне. Таа е воглавно за зајакнување на листовите, а и општо на нозете, но не и за претварање на рамните стапала во ,,нормални". Носи си анатомски влошки/патики, секојдневно по неколку саати под нога тркалај цилиндричен предмет, оди бос по нерамни површини и од време на време оди на прсти, и колку толку би имало бар некој минимален ефект, но не очекувај дека за една недела ќе ти се подобри. Сепак рамното стапало е проблем кој и не се решава баш така често, лесно и успешно.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
215
Поени од реакции
143
И јас сум вежбал фитнес/во теретана и мислам дека знам за која справа збориш, ама не верувам дека таа ќе ти помогне. Таа е воглавно за зајакнување на листовите, а и општо на нозете, но не и за претварање на рамните стапала во ,,нормални". Носи си анатомски влошки/патики, секојдневно по неколку саати под нога тркалај цилиндричен предмет, оди бос по нерамни површини и од време на време оди на прсти, и колку толку би имало бар некој минимален ефект, но не очекувај дека за една недела ќе ти се подобри. Сепак рамното стапало е проблем кој и не се решава баш така често, лесно и успешно.
Нерамна површина каде? На кејон кај Вардар бос да идам? :) Добра е справата, ќе ми се опраи точката на газење на стапалото. Сега е малце на лево изместена и осеќам како петата се поместува накај лево. Со справата бар ќе ми се ојачаат жилите за газење.
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.805
Поени од реакции
5.495
Рамни стапала не се лечат, вроден деформитет е, само со еден куп вежби како што ти препорачаа над мене може да си ги олесниш болките кои се јавуваат од подолготрајно стоење. И јас имам исто, порано носев посебни влошки во патики демек нагибот да го поправат, жими Стојна го поправија. Купувај си патики со подебел ѓон, гледај да ги избегаваш оние рамнине што се (имам едни поелегантни такви ама ги носам поретко баш од оваа причина), не е лошо од running едициите на спортскиве марки да разгледаш. Мене повеќе проблеми ми прави што карлицата ме здоболува по подолготрајно стоење, за стапалата (ќе се раздвижам макар и во круг) и долготрајно одење немам гајле.
И јас истиот проблем со рамни стапала ....Секогаш кога купувам,прашувам патики за рамни стапала да им декларирам за што,секогаш задниот дел на патиката е засилен со потпора .....Дома кога сум,исклучиво практикувам одење бос ,подобар лек нема ....Ногата природна да се оформи и навикне на секакви подлоги форсирам .... Знам како е 10 часа во лоши патики со рамни стапала .....Пекол жив ..... Нозете ми горат од неможност да стојам исправено,абе буквално го мразам чуството .....Решениево со добри патики и бос дома,ми се засили и подобри ногата .....Сум работел и двојна смена од 7 до 22 часот,а покито болче позади ....Далеку подобрување,задоволен сум ... :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
7.320
Поени од реакции
11.478
Патики за трчање за тие со рамно стапало !...што треба да има едни женски патики специјални направени за тие со рамно стапало!...ASICS во своја програма шест различни специјално дизајнирани патики за жени за трчање со рамни стапала!


различни дизајнирани патики според стапалото!...ASICS, едно од најдобрите патики за трчање за мажи со рамни стапала специјално дизајнирани остранувајќи ја болката за време на трчање за разлика од патики за нормални стапала со долна во средина издигната потпора...


.
- при купување на вакви специјализирани патики за трчање за особи со рамни стапала, треба да се внимава да патиките бидат со врвки, кои треба добро да се стегнат да се фиксира ногата во патиката !- самите да провериме дека средниот дел на патиката е подигнат (често пати може да бидеме излажани од продавачите, па да ни продадат „обични“ патики)!- патиките за трчање специјализирани за тие со рамно стапало секогаш да ги одбереме од порозен материјал, за да може ногата да „дише“ оти ако се поти тогаш самата нога ќе „шета“ во патиката и нема да биде стабилна за да не би се створила болка поради поместување на издагнетиот дел што треба да биде фискирано на средина на стапалото!
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.414
Поени од реакции
186.332
Прв пат да се сложам со докторкава, Асикс имам веќе 4 месеци и се најдобрите патики што сум ги имала, ever. Имаш евтини модели, има и за 1700 на стадион, не ти мења нешто многу зошто GEL технологијата ја ставаат во сите можни модели.
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.805
Поени од реакции
5.495
Прв пат да се сложам со докторкава, Асикс имам веќе 4 месеци и се најдобрите патики што сум ги имала, ever. Имаш евтини модели, има и за 1700 на стадион, не ти мења нешто многу зошто GEL технологијата ја ставаат во сите можни модели.
Само на градски?Машки модели ?
 
На врв Bottom