Справи и вежби за рамни стапала?

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од NekojBatka, 22 јули 2017.

 1. NekojBatka

  NekojBatka

  Член од:
  21 јули 2017
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  16
  Најдов една добра справа која личи дека ќе е добра за лечење на рамни стапала.

  Седнуваш на столче и полуга стои врз колената. На соодветно место се ставаат тегови, и со помош на стапалата и листовите ја дигаш полугата ,а со тоа и ги дигаш теговите. Не знам како се вика оваа справа.

  Дали знаете како би можел да ги залечам стапалава, односно да ја вратам петата на место, забегува на страна?

  Дали справата е соодветна за ова и колку и како да вежбам за да ја постигнам целта?
   
 2. Dr. Wish

  Dr. Wish Perun

  Член од:
  23 септември 2013
  Мислења:
  2.313
  Допаѓања:
  2.744
  Седни на стол, и земи доле стави молив. Пробај да го земаш со прсти, а петата на земја да ти биде.
   
  Ska Maniac, Ilumious, NekojBatka и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.921
  Допаѓања:
  3.040
  Исто седнат пушти на земја некој дезодоранс, пена за бричење или слично и тркалај со стапалото напред назад

  Таа справата не е за рамни стапала, тоа е за листови на потколеница
   
  На Dr. Wish му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  74.653
  Допаѓања:
  151.241
  Рамни стапала не се лечат, вроден деформитет е, само со еден куп вежби како што ти препорачаа над мене може да си ги олесниш болките кои се јавуваат од подолготрајно стоење. И јас имам исто, порано носев посебни влошки во патики демек нагибот да го поправат, жими Стојна го поправија. Купувај си патики со подебел ѓон, гледај да ги избегаваш оние рамнине што се (имам едни поелегантни такви ама ги носам поретко баш од оваа причина), не е лошо од running едициите на спортскиве марки да разгледаш. Мене повеќе проблеми ми прави што карлицата ме здоболува по подолготрајно стоење, за стапалата (ќе се раздвижам макар и во круг) и долготрајно одење немам гајле.
   
  На Vori му/ѝ се допаѓа ова.
 5. NekojBatka

  NekojBatka

  Член од:
  21 јули 2017
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  16
  Вроден деформитет, не баш. Живееме во такви живеалишта со рамна подлога. Не сме праени за газење по асфалти, станови итн... Може да се исправи секако, само ако доволно се жилите под стрес. Ама да, пак ќе бидат и двете стапала у главно рамни.
   
 6. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  74.653
  Допаѓања:
  151.241
  ако успееш алал да ти е, цело детство го пројдов јас со такви влошки во патики и кондури, џабе, ни малце не се исправи. Дури и нели со пливање се занимавав од 5 години, олеснителна околност некоја, како не, освен што ми израсна стапалото па 40-41 што носам, другото јок.
   
  На NekojBatka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.431
  Освен вежбите кои ти ги препорачаа членовите погоре, гледај секојдневно да ставаш под нога цилиндричен предмет (читај дезодоранс, шише и такви ствари), гледај да носиш анатомски чевли и при секоја прилика кога си на плажа со камчиња, песок, на трева.............. и на други нерамни површини, гледај да одиш бос. А исто така имам слушнато дека и стоењето на прсти помага колку толку.
   
  На NekojBatka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. NekojBatka

  NekojBatka

  Член од:
  21 јули 2017
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  16
  Епа да, значи таа справата од теретана за листови сепак ќе е корисна. Сум вежбал со неа, пошто левата пета ми е уште полево отидена, почнаа жилите напред лево на листот да ме болат.
  Влошки, тркалезни предмети не делуваат баш. Само по забрзана постапка, ги вежбаш листовите вака у теретана, би можело да успее.

  Сеа почнав со табуреткана, ставам книги одозгора као тежина, и ја дигам на колена, натегнувајќи ги стапалата и листовите.
   
 9. Dr. Wish

  Dr. Wish Perun

  Член од:
  23 септември 2013
  Мислења:
  2.313
  Допаѓања:
  2.744
  Јас користам влошки од патики на Walkmaxx. Ги земав патиките ама за ништо не ги биваше, влошките се добри ептен. Воедно, сега гледам и само влошки се продаваат од истите. Иначе за најудобна обувка, препорачливи се патики за трчање. Тие се наменети за интензитет, така да не гледам причина зашто не би ги користеле и за секојдневна активност.
   
 10. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.431
  И јас сум вежбал фитнес/во теретана и мислам дека знам за која справа збориш, ама не верувам дека таа ќе ти помогне. Таа е воглавно за зајакнување на листовите, а и општо на нозете, но не и за претварање на рамните стапала во ,,нормални". Носи си анатомски влошки/патики, секојдневно по неколку саати под нога тркалај цилиндричен предмет, оди бос по нерамни површини и од време на време оди на прсти, и колку толку би имало бар некој минимален ефект, но не очекувај дека за една недела ќе ти се подобри. Сепак рамното стапало е проблем кој и не се решава баш така често, лесно и успешно.
   
  На NekojBatka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. NekojBatka

  NekojBatka

  Член од:
  21 јули 2017
  Мислења:
  79
  Допаѓања:
  16
  Нерамна површина каде? На кејон кај Вардар бос да идам? :) Добра е справата, ќе ми се опраи точката на газење на стапалото. Сега е малце на лево изместена и осеќам како петата се поместува накај лево. Со справата бар ќе ми се ојачаат жилите за газење.
   
 12. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.363
  Допаѓања:
  3.549
  И јас истиот проблем со рамни стапала ....Секогаш кога купувам,прашувам патики за рамни стапала да им декларирам за што,секогаш задниот дел на патиката е засилен со потпора .....Дома кога сум,исклучиво практикувам одење бос ,подобар лек нема ....Ногата природна да се оформи и навикне на секакви подлоги форсирам .... Знам како е 10 часа во лоши патики со рамни стапала .....Пекол жив ..... Нозете ми горат од неможност да стојам исправено,абе буквално го мразам чуството .....Решениево со добри патики и бос дома,ми се засили и подобри ногата .....Сум работел и двојна смена од 7 до 22 часот,а покито болче позади ....Далеку подобрување,задоволен сум ... :)
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 13. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  2.972
  Допаѓања:
  3.010
  Патики за трчање за тие со рамно стапало !

  [​IMG]

  ...што треба да има едни женски патики специјални направени за тие со рамно стапало!

  [​IMG]

  ...ASICS во своја програма шест различни специјално дизајнирани патики за жени за трчање со рамни стапала!
  [​IMG]

  различни дизајнирани патики според стапалото!

  [​IMG]

  ...ASICS, едно од најдобрите патики за трчање за мажи со рамни стапала специјално дизајнирани остранувајќи ја болката за време на трчање за разлика од патики за нормални стапала со долна во средина издигната потпора...

  [​IMG]
  .
  - при купување на вакви специјализирани патики за трчање за особи со рамни стапала, треба да се внимава да патиките бидат со врвки, кои треба добро да се стегнат да се фиксира ногата во патиката !

  [​IMG]

  - самите да провериме дека средниот дел на патиката е подигнат (често пати може да бидеме излажани од продавачите, па да ни продадат „обични“ патики)!

  [​IMG]

  - патиките за трчање специјализирани за тие со рамно стапало секогаш да ги одбереме од порозен материјал, за да може ногата да „дише“ оти ако се поти тогаш самата нога ќе „шета“ во патиката и нема да биде стабилна за да не би се створила болка поради поместување на издагнетиот дел што треба да биде фискирано на средина на стапалото!
   
  Последно уредено: 23 јули 2017
  На Sungerot Bob, Vori и NekojBatka им се допаѓа ова.
 14. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  74.653
  Допаѓања:
  151.241
  Прв пат да се сложам со докторкава, Асикс имам веќе 4 месеци и се најдобрите патики што сум ги имала, ever. Имаш евтини модели, има и за 1700 на стадион, не ти мења нешто многу зошто GEL технологијата ја ставаат во сите можни модели.
   
  На Vori и NekojBatka им се допаѓа ова.
 15. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.363
  Допаѓања:
  3.549
  Само на градски?Машки модели ?
   

Сподели преку: