Справи за вежбање направени дома

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
Nekoj da dade idea za slednovo : prav i kos bench plus stomacni na edna sprava so nekolku nivoa ( za stomacnite ) ? ?
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
13
Поени од реакции
0
Kako da napravam sam barbell shipka i tegovi od po 15 kila vkupno 30 dvete strani nemora da se fiksni i kolku pari kje me koshta?
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
Kako da napravam sam barbell shipka i tegovi od po 15 kila vkupno 30 dvete strani nemora da se fiksni i kolku pari kje me koshta?
јас направив со две големи конзерви од маслинки мислам беа, ги наполнив со бетон, и шипка една во нив.
или па земи канти од сирење.
а пред тоа користев балони за вода/ракија од по 10 литра едно. ги полнев со вода, и на рачките убаво ќе заврзев шипка/дрво.
но ова само за чучњеви ми служеше.
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
13
Поени од реакции
0
јас направив со две големи конзерви од маслинки мислам беа, ги наполнив со бетон, и шипка една во нив.
или па земи канти од сирење.
а пред тоа користев балони за вода/ракија од по 10 литра едно. ги полнев со вода, и на рачките убаво ќе заврзев шипка/дрво.
но ова само за чучњеви ми служеше.
Kade da najdam shipka?
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
Kade da najdam shipka?
незнам бе брат јас ја имав дома како некое старо железо ми се најде. побарај низ двор или кај баба ти негде, или во отпад може има незнам. или на крај краева купи си шипка и тегови, па со тек на време зголемувај тежини.
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
13
Поени од реакции
0
незнам бе брат јас ја имав дома како некое старо железо ми се најде. побарај низ двор или кај баба ти негде, или во отпад може има незнам. или на крај краева купи си шипка и тегови, па со тек на време зголемувај тежини.
Ok ti blagodaram kje se snajdam nekako.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Каде може да се најде гумен под или нешто за да не прави бучава кога креваш?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Каде може да се најде гумен под или нешто за да не прави бучава кога креваш?
Ужасно скап за да се купи нов. Цената е од 50 евра за дебелина од 0,5 см метар квадратен, па нагоре. Најдобро да најдеш на старо некаде...
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447


тазе е уште мириса на боја :), прееска вежбав, сега да би ја правел одпочеток би сменил нешто, би одел со подебели профили овие се 4на2 2мм , би одел со квадратни 4на4, и постољето од едната страна би го продолжил за уште најмалце 20цм, за стабилна е, ама на последните повторувања ако земеш малце залет со нозе ако се подбутнеш тогаш знае да се заклати, сакам да ја потпрам на зид ама не знам како да го изведам тоа ако има некој идеа нека каже
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
тазе е уште мириса на боја :), прееска вежбав, сега да би ја правел одпочеток би сменил нешто, би одел со подебели профили овие се 4на2 2мм , би одел со квадратни 4на4, и постољето од едната страна би го продолжил за уште најмалце 20цм, за стабилна е, ама на последните повторувања ако земеш малце залет со нозе ако се подбутнеш тогаш знае да се заклати, сакам да ја потпрам на зид ама не знам како да го изведам тоа ако има некој идеа нека каже
Да ја прицврстиш на ѕид? Ако не ти е жал за ѕидот и ако е од обична цигла може да вкопаш пакни (дрвени квадратни парчиња), ќе ги изгипсираш и после на нив ќе го зашрафиш чудово. Друга варијанта е да одзади долу ставиш по 2 профили однапред и одзади со тоа што ќе можеш да ги ставаш и вадиш од основата со метални осигурувачи (или со шрафење со лептир мутери за полесно отшрафување) за да не ти сметаат во собата кога нема да вежбаш. Нешто како основа со профили на расклопување,.,...тоа вака отприлика
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Nekoj da dade idea za slednovo : prav i kos bench plus stomacni na edna sprava so nekolku nivoa ( za stomacnite ) ? ?
тоа е друже многу лесно
ќе направиш бенч малку повисок некаде 70 цм, до кичмата ќе ти биде фиксно а другото ќе се менува зависно од косината која ја сакаш, постољето за тегот исто ќе го направиш варијабилно со профил во профил, а за да биде за стомачни само додај му кочница за нозете, тоа е тоа
--- надополнето: 15 октомври 2013 во 12:37 ---
Kade da najdam shipka?
оди во железара побарај дебелоѕидна цевка од 3/4 цол и бркај работа
--- надополнето: 15 октомври 2013 во 12:38 ---
Каде може да се најде гумен под или нешто за да не прави бучава кога креваш?
обично во железари има армирани гуми шо се продаваат на кило, од 3мм до 15мм, подебелите се користат во електрани ко изолатор ама тебе ти треба 5-7мм и ќе те кошта некаде 800ден 1м квадратен, зависи од дебелината и железарата
--- надополнето: 15 октомври 2013 во 12:41 ---


тазе е уште мириса на боја :), прееска вежбав, сега да би ја правел одпочеток би сменил нешто, би одел со подебели профили овие се 4на2 2мм , би одел со квадратни 4на4, и постољето од едната страна би го продолжил за уште најмалце 20цм, за стабилна е, ама на последните повторувања ако земеш малце залет со нозе ако се подбутнеш тогаш знае да се заклати, сакам да ја потпрам на зид ама не знам како да го изведам тоа ако има некој идеа нека каже
кај шо ти се Г држачите за вратило, од другата страна стави им Т држачи со горната страна (од Т) спрема ѕидот, 4 штрафа поголеми со типли акни ги во ѕидот и нема да претне, типлите плати ги 10 денари парче за да не ти се заебе ѕидот, немој празни пластики, само дебели полни
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
71
Поени од реакции
21
Κај може да се најде вρатило негде слушнав оκолу 500ден се,само κај има одпρилиκа знам во познативе пρодавници за споρтсκа опρема се сκапи..

Sent from my LG-P710 using Tapatalk
 
Член од
20 март 2014
Мислења
16
Поени од реакции
8
Resistance band каде може во СКопјево и која цена да се најде со најтешко ниво на отпор
 
Член од
5 февруари 2014
Мислења
138
Поени од реакции
60
Најпрво извинување ако веќе постои ваква тема
Значи
оваа тема е за да си се пофалиме кој каква справа има дома (ама да не е купена), и да размениме неколку идеи за тоа што уште ни треба дом.
Јас лично долго време планирав како да си направам справа за грб и на крај смислив, претходно имав постирано слика до две на друга тема за да видам мислења ама веќе е завршена па мислам дека заслужува нова тема.
Еве вака, направена е во солидворкс 2007 изгледа тоа овака:

ми беше потребна справа што можам да ја користам за целиот грб: горе доле и средина, со малку креативност може да се користи и за рамо и за бицепс.
Изработката почна кога ги нарачав сите делови готово исечени во железара, самонаправени макари и неколку дополнителни држачи на лимар.
Почнавме да заваруваме:


Откога се заварија сите делови (другар ми вареше), целата метална површина ја исчистив со нитро

а потоа се по ред офарбав

а потоа склопив




системот на тежина не сакав да биде стандарден за да заштедам на тегови и на пари,

овие тегови се калапени со бетон, во средината имаат цевка од цол која комотно влегува на помала цевка од 3/4цол без да има ронење, можам да ги извадам и да ги ставан бенч или било која друга шипка/справа

целата тежина се влече на две можни сајли

за горна и долна шипка на влечење

горна

и долна

двете шипки можат да се менуваат, уствари не се шипки туку цевки од цол, обложени со филц за изолација на цевки за парно, одлични се, меки и топли зимно време, нема потреба од носење на нараквици, сега сум во фаза на правење на други додатоци за долна и горна, сакам да направам крива за бицепс и ќе си вежбам на ова

резиме на сето ова:
1. справата е на расклопување, треба 30 минути за да се расклопи и пикне во кола
2. се на се ме чинеше некои 4000 денари материјал за профили, цевки, лимови, сајли и бетон, се друго е моја работна рака
3. може да се вежба на многу вежби на многу начини: опфаќа, целосно грб, рамо, трицепс, бицепс а планирам со посебен додаток да ја оспособам за вежбање квадрицепс на долната шипка
4. теговите се вадат и ставаат, лесни се за преместување а може да се искористат и за други справи или шипки
5. не ми текнува друго
слободно прашајте шо ве интересира и повелете пофалете се и вие:rolleyes:

Секоја чест за трудот!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom