Справи за вежбање направени дома

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од Klinton, 4 април 2012.

 1. Klinton

  Klinton wanna BOMB?

  Член од:
  11 април 2010
  Мислења:
  1.322
  Допаѓања:
  1.088
  Најпрво извинување ако веќе постои ваква тема
  Значи
  оваа тема е за да си се пофалиме кој каква справа има дома (ама да не е купена), и да размениме неколку идеи за тоа што уште ни треба дом.
  Јас лично долго време планирав како да си направам справа за грб и на крај смислив, претходно имав постирано слика до две на друга тема за да видам мислења ама веќе е завршена па мислам дека заслужува нова тема.
  Еве вака, направена е во солидворкс 2007 изгледа тоа овака:
  [​IMG]
  ми беше потребна справа што можам да ја користам за целиот грб: горе доле и средина, со малку креативност може да се користи и за рамо и за бицепс.
  Изработката почна кога ги нарачав сите делови готово исечени во железара, самонаправени макари и неколку дополнителни држачи на лимар.
  Почнавме да заваруваме:
  [​IMG]
  [​IMG]
  Откога се заварија сите делови (другар ми вареше), целата метална површина ја исчистив со нитро
  [​IMG]
  а потоа се по ред офарбав
  [​IMG]
  а потоа склопив
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  системот на тежина не сакав да биде стандарден за да заштедам на тегови и на пари, [​IMG]
  овие тегови се калапени со бетон, во средината имаат цевка од цол која комотно влегува на помала цевка од 3/4цол без да има ронење, можам да ги извадам и да ги ставан бенч или било која друга шипка/справа[​IMG]
  целата тежина се влече на две можни сајли
  [​IMG]
  за горна и долна шипка на влечење
  [​IMG]
  горна
  [​IMG]
  и долна[​IMG]
  двете шипки можат да се менуваат, уствари не се шипки туку цевки од цол, обложени со филц за изолација на цевки за парно, одлични се, меки и топли зимно време, нема потреба од носење на нараквици, сега сум во фаза на правење на други додатоци за долна и горна, сакам да направам крива за бицепс и ќе си вежбам на ова[​IMG]
  резиме на сето ова:
  1. справата е на расклопување, треба 30 минути за да се расклопи и пикне во кола
  2. се на се ме чинеше некои 4000 денари материјал за профили, цевки, лимови, сајли и бетон, се друго е моја работна рака
  3. може да се вежба на многу вежби на многу начини: опфаќа, целосно грб, рамо, трицепс, бицепс а планирам со посебен додаток да ја оспособам за вежбање квадрицепс на долната шипка
  4. теговите се вадат и ставаат, лесни се за преместување а може да се искористат и за други справи или шипки
  5. не ми текнува друго
  слободно прашајте шо ве интересира и повелете пофалете се и вие:rolleyes:
   
  На Klin, Mafo1, Roy Fokker и уште 32 други им се допаѓа ова.
 2. M.O.P.

  M.O.P. Niggaz were born to kill

  Член од:
  27 јануари 2012
  Мислења:
  1.447
  Допаѓања:
  1.295

  Се ова супер другар што си направил баш е добро ама едно вратило е 1000 ден и мислам дека повеке ке ми служи барем на мене за мене си зборам пак ке кажам топ е ова што си го направил
   
 3. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.727
  Допаѓања:
  15.202
  Секоја чест за ентузијазмот (y)
   
 4. Educate dont discriminate

  Educate dont discriminate

  Член од:
  12 октомври 2011
  Мислења:
  1.942
  Допаѓања:
  711
  Браво,поштуем...јас знам дечки,кои што имаат направено цела теретана самите...многу јако..мене ми треба само бенџ да си направам,клупа и тоа држачите,ништо поише...ама не ме бива за вакви работи :D
   
 5. Strenght

  Strenght Never Give Up!!

  Член од:
  24 април 2010
  Мислења:
  2.205
  Допаѓања:
  1.275
  Вака никој не вика дека вакви справи не се ефективни но зошто толкаво мачење кога дури подобри резултати можат да се постигнат без справи??

  Се што ви треба е шипка/вратило.. За грб и бицепс.. Pull ups chin ups,towel pull ups..
  Клупа за бенч гради,трицепс,со тегови може да се вежбаат сите делови од телото и еден поголем тег доколку сакате нозе да вежбате.. Ова ви е поефтина,поедноставна варијанта.. али свака му част на дечково за трудот..
   
  На M.O.P. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Educate dont discriminate

  Educate dont discriminate

  Член од:
  12 октомври 2011
  Мислења:
  1.942
  Допаѓања:
  711
  Така е...евентуално,од бенџот шипката,да си направиш само држачи за чучњави да можеш да правиш,и мераци... :D
   
 7. M.O.P.

  M.O.P. Niggaz were born to kill

  Член од:
  27 јануари 2012
  Мислења:
  1.447
  Допаѓања:
  1.295
  Мирацаиј малце на нет ке најдеш скица од справата после само шипки ке ти требаат ништо тешко ,поише те мтзи да седнеш да направиш отколкту што незнаеш
   
 8. Educate dont discriminate

  Educate dont discriminate

  Член од:
  12 октомври 2011
  Мислења:
  1.942
  Допаѓања:
  711
  Друже,немам ни алат ни ништо немам,тоа е проблемот..
   
 9. Klinton

  Klinton wanna BOMB?

  Член од:
  11 април 2010
  Мислења:
  1.322
  Допаѓања:
  1.088
  јас сум сам поддржувач на идејата, порприродно и поздраво...НО не секој може да направи доволно згибови за да направи цел тренинг, со вкупно 10 кревања на тренинг не се напредува, подруго е кога можеш убаво да разработиш мускул со саат време тренинг и полека да додаваш килажа отколкуи веднаш да отиде на вкупната тежина, а тоа со помагање со столче за мене нема никаков ефект...
   
 10. Barto

  Barto

  Член од:
  8 март 2012
  Мислења:
  3.058
  Допаѓања:
  1.247
  Секоја чест ! :cuc:
   
 11. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  15.333
  Допаѓања:
  6.901
 12. ApocaLypTo

  ApocaLypTo

  Член од:
  22 септември 2008
  Мислења:
  413
  Допаѓања:
  32
  Секоја чест. Подобра е од справата шо ја има у теретаната кај шо идам..
  Колку време од прилика ти требаше да ја склопиш?
   
 13. LaChupacabraLoca

  LaChupacabraLoca jedi master

  Член од:
  13 октомври 2011
  Мислења:
  3.529
  Допаѓања:
  5.056
  Поштувам потег , сепак месечно давам 600 денароси за теретана со супер справи , така да лично не би се нафанал на вакво.

  Али сепак , одлично сработено ;) (y)
   
 14. Klinton

  Klinton wanna BOMB?

  Член од:
  11 април 2010
  Мислења:
  1.322
  Допаѓања:
  1.088
  во денови од прилика 3 денапо 8-10 саати работа и мезе:D
   
  На ApocaLypTo му/ѝ се допаѓа ова.
 15. nE0n1nja

  nE0n1nja Eat nerds get shredded

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  2.077
  Допаѓања:
  1.290
  Браво, се спремам сеа ја да си напраам power tower, само швајс апарат треба да најдам :/
   

Сподели преку: