Справи за вежбање направени дома

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.288
Најпрво извинување ако веќе постои ваква тема
Значи
оваа тема е за да си се пофалиме кој каква справа има дома (ама да не е купена), и да размениме неколку идеи за тоа што уште ни треба дом.
Јас лично долго време планирав како да си направам справа за грб и на крај смислив, претходно имав постирано слика до две на друга тема за да видам мислења ама веќе е завршена па мислам дека заслужува нова тема.
Еве вака, направена е во солидворкс 2007 изгледа тоа овака:

ми беше потребна справа што можам да ја користам за целиот грб: горе доле и средина, со малку креативност може да се користи и за рамо и за бицепс.
Изработката почна кога ги нарачав сите делови готово исечени во железара, самонаправени макари и неколку дополнителни држачи на лимар.
Почнавме да заваруваме:


Откога се заварија сите делови (другар ми вареше), целата метална површина ја исчистив со нитро

а потоа се по ред офарбав

а потоа склопив
системот на тежина не сакав да биде стандарден за да заштедам на тегови и на пари,

овие тегови се калапени со бетон, во средината имаат цевка од цол која комотно влегува на помала цевка од 3/4цол без да има ронење, можам да ги извадам и да ги ставан бенч или било која друга шипка/справа

целата тежина се влече на две можни сајли

за горна и долна шипка на влечење

горна

и долна

двете шипки можат да се менуваат, уствари не се шипки туку цевки од цол, обложени со филц за изолација на цевки за парно, одлични се, меки и топли зимно време, нема потреба од носење на нараквици, сега сум во фаза на правење на други додатоци за долна и горна, сакам да направам крива за бицепс и ќе си вежбам на ова

резиме на сето ова:
1. справата е на расклопување, треба 30 минути за да се расклопи и пикне во кола
2. се на се ме чинеше некои 4000 денари материјал за профили, цевки, лимови, сајли и бетон, се друго е моја работна рака
3. може да се вежба на многу вежби на многу начини: опфаќа, целосно грб, рамо, трицепс, бицепс а планирам со посебен додаток да ја оспособам за вежбање квадрицепс на долната шипка
4. теговите се вадат и ставаат, лесни се за преместување а може да се искористат и за други справи или шипки
5. не ми текнува друго
слободно прашајте шо ве интересира и повелете пофалете се и вие:rolleyes:
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.447
Поени од реакции
1.298
Најпрво извинување ако веќе постои ваква тема...

Се ова супер другар што си направил баш е добро ама едно вратило е 1000 ден и мислам дека повеке ке ми служи барем на мене за мене си зборам пак ке кажам топ е ова што си го направил
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.524
Поени од реакции
16.648
Секоја чест за ентузијазмот (y)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Браво,поштуем...јас знам дечки,кои што имаат направено цела теретана самите...многу јако..мене ми треба само бенџ да си направам,клупа и тоа држачите,ништо поише...ама не ме бива за вакви работи :D
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.278
Вака никој не вика дека вакви справи не се ефективни но зошто толкаво мачење кога дури подобри резултати можат да се постигнат без справи??

Се што ви треба е шипка/вратило.. За грб и бицепс.. Pull ups chin ups,towel pull ups..
Клупа за бенч гради,трицепс,со тегови може да се вежбаат сите делови од телото и еден поголем тег доколку сакате нозе да вежбате.. Ова ви е поефтина,поедноставна варијанта.. али свака му част на дечково за трудот..
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Вака никој не вика дека вакви справи не се ефективни но зошто толкаво мачење кога дури подобри резултати можат да се постигнат без справи??

Се што ви треба е шипка/вратило.. За грб и бицепс.. Pull ups chin ups,towel pull ups..
Клупа за бенч гради,трицепс,со тегови може да се вежбаат сите делови од телото и еден поголем тег доколку сакате нозе да вежбате.. Ова ви е поефтина,поедноставна варијанта.. али свака му част на дечково за трудот..
Така е...евентуално,од бенџот шипката,да си направиш само држачи за чучњави да можеш да правиш,и мераци... :D
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.447
Поени од реакции
1.298
Браво,поштуем...јас знам дечки,кои што имаат направено цела теретана самите...многу јако..мене ми треба само бенџ да си направам,клупа и тоа држачите,ништо поише...ама не ме бива за вакви работи :D
Мирацаиј малце на нет ке најдеш скица од справата после само шипки ке ти требаат ништо тешко ,поише те мтзи да седнеш да направиш отколкту што незнаеш
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Мирацаиј малце на нет ке најдеш скица од справата после само шипки ке ти требаат ништо тешко ,поише те мтзи да седнеш да направиш отколкту што незнаеш
Друже,немам ни алат ни ништо немам,тоа е проблемот..
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.288
Вака никој не вика дека вакви справи не се ефективни но зошто толкаво мачење кога дури подобри резултати можат да се постигнат без справи??

Се што ви треба е шипка/вратило.. За грб и бицепс.. Pull ups chin ups,towel pull ups..
Клупа за бенч гради,трицепс,со тегови може да се вежбаат сите делови од телото и еден поголем тег доколку сакате нозе да вежбате.. Ова ви е поефтина,поедноставна варијанта.. али свака му част на дечково за трудот..
јас сум сам поддржувач на идејата, порприродно и поздраво...НО не секој може да направи доволно згибови за да направи цел тренинг, со вкупно 10 кревања на тренинг не се напредува, подруго е кога можеш убаво да разработиш мускул со саат време тренинг и полека да додаваш килажа отколкуи веднаш да отиде на вкупната тежина, а тоа со помагање со столче за мене нема никаков ефект...
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
413
Поени од реакции
32
Секоја чест. Подобра е од справата шо ја има у теретаната кај шо идам..
Колку време од прилика ти требаше да ја склопиш?
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.529
Поени од реакции
5.057
Поштувам потег , сепак месечно давам 600 денароси за теретана со супер справи , така да лично не би се нафанал на вакво.

Али сепак , одлично сработено ;) (y)
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.288
Секоја чест. Подобра е од справата шо ја има у теретаната кај шо идам..
Колку време од прилика ти требаше да ја склопиш?
во денови од прилика 3 денапо 8-10 саати работа и мезе:D
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.450
Поени од реакции
1.726
Браво, се спремам сеа ја да си напраам power tower, само швајс апарат треба да најдам :/
 
На врв Bottom