Спортско огнено оружје

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.560
Поени од реакции
26.073
Доста време размислувам да купам карабин или полуавтоматска пушка (може и повеќе од една). Имам на ум неколку(мислам дека се сите легални за поседување). Да заврши коронава и дефинитивно почињам со процедури.
1. Mauser 98
2. М48
3. М76
4. SVD
5. M07 AF
6. PAP G

Накратко да објаснам, маузерот (оној постариот и подолгиот со цевка од 780mm) ми е ептен моќна пушка. Мислам дека тешко ќе можам да најдам во Македонија ваква пушка и затоа ми е како алтернатива M48. Во војска кога бев го пропуштив стрелањето со М48 и сеуште ми е криво. И двете користат 7.92х57mm муниција

Што се однесува до М76 и SVD, SVD ја меркам оддамна, ама многу тешко е да се набави. Ќе треба од Русија да се порачува и би коштала можеби 10К. Додека М76 е Југосолвенско потекло и гарант го има во Македонија или најдалеку Србија. Овие две пушки се легални во Србија, ама не сум сигурен дека се легални тука. Единствена предност што гледам кај М76 во однос на драгунов е помоќната муниција. А за све друго СВД е закон. M76 користи 7.92х57mm СВД користи 7.62х54mm

Исто во игра е новиот снајпер на застава M07 AF со преклопен кундак. Уствари е карабин базиран на Маузер. Пошто е релативно нова пушкава незнам како реално се покажала. Користи 7.62х54mm има и верзија за НАТО муниција 7.62х51mm.

PAP G е уствари цивилна верзија на M70AB и ја некако мислам дека би и лежел holosun нишан. Користи 7.62х39mm стандардна калаш муниција.

Ајде да видиме дали има љубители на оружје да споделат некакво искуство.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Доста време размислувам да купам карабин или полуавтоматска пушка (може и повеќе од една). Имам на ум неколку(мислам дека се сите легални за поседување). Да заврши коронава и дефинитивно почињам со процедури.
1. Mauser 98
Маузерот го имам пукано пред 10тина години, моќна пушка, но си бара цврста рака.
Како оди за спортско не сум се интересирал, овој го користеше за ловечка пушка (мислам со мала модификација на магацинот), плус имаше оптика.

М48 имам видено, не пукано, имаше ловџија во маало со ваква.

Мариовско, имаше и некои „бугарски карабини“, ретки биле за муниција, ама не им знам калибар, со ваков имам видено овчар, го имале заборавено кога биле на туристичка посета тука ;)

Инаку одамна немам фатено во рака, а многу мерак ми прави M56 .22 (популарната малокалибарка, копија на маузер ES340 .22LR).
На кратки растојанија не сум фатил попрецизно нешто. Ако имаш мирна рака, исто е како да пукаш со воздушна.

Од ловните карабини кај нас најчесто и најефтино се наоѓаат на ЦЗ 8 х 57, а маузерот ако го најдеш очекувај над 1300-1500 евра (без оптика).

Инаку не сум во тек со законите, ме зачуди што во Микеи видов CZ Scorpion EVO 3 S1 (полу автоматски пиштол), кои се условите за ваква дозвола?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.560
Поени од реакции
26.073
Од ловните карабини кај нас најчесто и најефтино се наоѓаат на ЦЗ 8 х 57, а маузерот ако го најдеш очекувај над 1300-1500 евра (без оптика).

Инаку не сум во тек со законите, ме зачуди што во Микеи видов CZ Scorpion EVO 3 S1 (полу автоматски пиштол), кои се условите за ваква дозвола?
М70 има доста често по огласи, ама искрено не ми праи мерак како М48 или маузер 98. М48 може да се најде за 500-600 евра исто е моќна пушка како и маузерот, пошто на исти машини е правена (земени како воена оштета од Германија).

Скорпионот е автомат, мислам дека така е на Македонски за submachine gun. Цивилната верзија најверојатно е без опција за автоматско пукање. Колку пари е да не знаеш?

За лично вооружување јас би одбрал пиштол на кој лесно се монтира ред дот нишан, холосан или сличен. ЦЗ генерално имаат квалитетни пиштоли и доста лесно достапни кај нас.

Како оди за спортско не сум се интересирал, овој го користеше за ловечка пушка (мислам со мала модификација на магацинот), плус имаше оптика.
Како што разбирам јас од тоа што сум истражувал за оружја и ловот е спорт.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
М70 има доста често, ама искрено не ми праи мерак или 48 или маузер. М48 може да се најде за 500-600 евра исто е моќна пушка како и маузерот, пошто на исти машини е правена (земени како воена оштета од Германија).

Скорпионот е автомат, мислам дека така е на Македонски за submachine gun. Цивилната верзија најверојатно е без опција за автоматско пукање. Колку пари е да не знаеш?

За лично вооружување јас би одбрал пиштол на кој лесно се монтира ред дот нишан, холосан или сличен. ЦЗ генерално имаат квалитетни пиштоли и доста лесно достапни кај нас.
Скорпионот околу 1500 евра (90тина илјади).

За последното, да не ти затреба :D

Инаку имаат интересни модели во Микеи, го гледав Sig Sauer P320, компактен, а добар модел под 1к. Имаат и варијации до кај 1.5к евра, ама и на основиот мислам дека може без проблем да му монтираш ред дот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.560
Поени од реакции
26.073
Инаку имаат интересни модели во Микеи, го гледав Sig Sauer P320, компактен, а добар модел под 1к. Имаат и варијации до кај 1.5к евра, ама и на основиот мислам дека може без проблем да му монтираш ред дот.
Ова ме заинтересира да ти кажам. Модуларен пиштол.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Доста време размислувам да купам карабин или полуавтоматска пушка (може и повеќе од една). Имам на ум неколку(мислам дека се сите легални за поседување). Да заврши коронава и дефинитивно почињам со процедури.
1. Mauser 98
2. М48
3. М76
4. SVD
5. M07 AF
6. PAP G

Накратко да објаснам, маузерот (оној постариот и подолгиот со цевка од 780mm) ми е ептен моќна пушка. Мислам дека тешко ќе можам да најдам во Македонија ваква пушка и затоа ми е како алтернатива M48. Во војска кога бев го пропуштив стрелањето со М48 и сеуште ми е криво. И двете користат 7.92х57mm муниција

Што се однесува до М76 и SVD, SVD ја меркам оддамна, ама многу тешко е да се набави. Ќе треба од Русија да се порачува и би коштала можеби 10К. Додека М76 е Југосолвенско потекло и гарант го има во Македонија или најдалеку Србија. Овие две пушки се легални во Србија, ама не сум сигурен дека се легални тука. Единствена предност што гледам кај М76 во однос на драгунов е помоќната муниција. А за све друго СВД е закон. M76 користи 7.92х57mm СВД користи 7.62х54mm

Исто во игра е новиот снајпер на застава M07 AF со преклопен кундак. Уствари е карабин базиран на Маузер. Пошто е релативно нова пушкава незнам како реално се покажала. Користи 7.62х54mm има и верзија за НАТО муниција 7.62х51mm.

PAP G е уствари цивилна верзија на M70AB и ја некако мислам дека би и лежел holosun нишан. Користи 7.62х39mm стандардна калаш муниција.

Ајде да видиме дали има љубители на оружје да споделат некакво искуство.
Ти набави Одобрение...за оружје се наоѓа... :vozbud:

варијанта на М98 е и верзијата на Сувенир М98....ги има доста низ народот

Е сеа....зависи до колку сакаш да одиш со пари. Мој другар купи дирекно од САД доста добар карабин 7мм Rem.(има и стрелиште во с.Козица-Кичево), и на натпреварот пред една недела покажа врвни резултати

Битно е за што ти треба карабинот....за активен спорт, или за хоби спорт
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.560
Поени од реакции
26.073
Ако немаш дозвола, почни да бараш врски со време :)
Искрено не сум многу заинтересиран за пиштол, мада со пиштол многу полесно е за пукање во стрелиштата. Денеска баш кога ми спомна гледав за sig souer P320 некои видеа и некои други плус како на пример P226, легендарен пиштол. Исто така доста како што гледам ги фалат CZ P-09, Glock 17. Али ми се чини дека за пиштол многу потешко се добива дозвола.
Автоматски споено мислење:

Ти набави Одобрение...за оружје се наоѓа... :vozbud:

варијанта на М98 е и верзијата на Сувенир М98....ги има доста низ народот

Е сеа....зависи до колку сакаш да одиш со пари. Мој другар купи дирекно од САД доста добар карабин 7мм Rem.(има и стрелиште во с.Козица-Кичево), и на натпреварот пред една недела покажа врвни резултати

Битно е за што ти треба карабинот....за активен спорт, или за хоби спорт
Па јас требаше да почнам со одобрение, ама со коронава малце подзапрев. Иначе сакам како хоби да се занимавам, па ако ме бива зошто да не и поактивно. Тоа све зависи колку пари и време ќе имам да трошам.

Иначе првите 4 што ги набројав повеќе ми се од колекционерски порив отколку од практичен. А другите две ми се тоа што сум видел од заставини нови оружја, тие ми се повеќе опциони и затоа и ја отворив дискусијата. Значи сакам еден убав снајпер и една добра полуавтоматска пушка. Мислам дека автоматите (submachine gun) се многу потешки за дозвола, па нив сега за сега би ги прескокнал.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Искрено не сум многу заинтересиран за пиштол, мада со пиштол многу полесно е за пукање во стрелиштата. Денеска баш кога ми спомна гледав за sig souer P320 некои видеа и некои други плус како на пример P226, легендарен пиштол. Исто така доста како што гледам ги фалат CZ P-09, Glock 17. Али ми се чини дека за пиштол многу потешко се добива дозвола.
Автоматски споено мислење:


Па јас требаше да почнам со одобрение, ама со коронава малце подзапрев. Иначе сакам како хоби да се занимавам, па ако ме бива зошто да не и поактивно. Тоа све зависи колку пари и време ќе имам да трошам.

Иначе првите 4 што ги набројав повеќе ми се од колекционерски порив отколку од практичен. А другите две ми се тоа што сум видел од заставини нови оружја, тие ми се повеќе опциони и затоа и ја отворив дискусијата. Значи сакам еден убав снајпер и една добра полуавтоматска пушка. Мислам дека автоматите (submachine gun) се многу потешки за дозвола, па нив сега за сега би ги прескокнал.
Сите се тешки за дозвола.
Во Керамидница стрелиштето мислам дека имаат Sig Sauer, пробај неколку куршуми да видиш како ќе ти легне на рака.

Искрено дозволите за полуавтоматско немам појма како одат, ама со добри врски ваљда ќе успееш да земеш.

Ако не, воздушна не ти бега :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.560
Поени од реакции
26.073
Бев денеска у мвр да се распрашам, се јавив и по стрелачките клубови. Ќе почнам со пиштол па ќе видиме кај ќе тера. Пиштол ми е наједноставно ми се чини.

Ми фаќаат око sig sauer или CZ P09, па ќе видиме уште има време.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Бев денеска у мвр да се распрашам, се јавив и по стрелачките клубови. Ќе почнам со пиштол па ќе видиме кај ќе тера. Пиштол ми е наједноставно ми се чини.

Ми фаќаат око sig sauer или CZ P09, па ќе видиме уште има време.
За полесно да ја извадат, правеа некои финти со лиценца за обезбедување, ама не сум сигурен дали сеуште функционира тоа.
Тешко е инаку, јас не планирам да живеам тука и затоа не се интересирам за пиштол, ама од тоа што се имам распрашувано ќе треба да се помачиш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Бев денеска у мвр да се распрашам, се јавив и по стрелачките клубови. Ќе почнам со пиштол па ќе видиме кај ќе тера. Пиштол ми е наједноставно ми се чини.

Ми фаќаат око sig sauer или CZ P09, па ќе видиме уште има време.
За пиштол е доста тешко...без врски скоро невозможно. БраЧата и струмичаните пуздер прават, па за останатите само трошки остануваат
Стрелачко оружје се смета Танфоглио
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
За пиштол е доста тешко...без врски скоро невозможно. БраЧата и струмичаните пуздер прават, па за останатите само трошки остануваат
Стрелачко оружје се смета Танфоглио
Mene me interesira dali za da kupam poluavtomtska lovna puska,konkretno Mosberg 500 mora da bidam i clen na lovecko drustvo i da imam polozeno lovecki ispit, ili moze samo so polozena obuka vo Stip ?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Мосберг 500 е пумпарица, не е полуавтоматска.
Ти треба обука и полагање( Штип), лекарско и членство во ловно или стрелачко друштво( пожелно е ловно...со стрелачко ќе мислат дека ги лажиш)
Ако имаш ловечки испит...тоа е плус, но не е обавезно
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.560
Поени од реакции
26.073
Дали знаете како се движат цените на муниција 9x19.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom