Спортски Повреди

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
379
Поени од реакции
371
Значи прво се двоумев темата да ја ставам во спорт, но дека е за повреди се одлучив тука.
Ако не му е местото тука нека се префрли.
Тука може сите спортисти, рекреативци да побарат и да дадат совет..

Се занимавам со Кикбокс значи повредата настана при удар писка со писка. Моментална болка немаше но по некои 3-5 секунди целата нога ми се блокира. Ете сега веќе е 2 недела местото уште е посинато и болка имам само кога цела тежина ќе ја префрлам на таа нога. Поточно се работи за мускулот до писката од надворешна страна ( tibialis anterior muscle ). Ако некој имал иста повреда нека каже совет.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.020
Поени од реакции
947
Imase otvorena slicna tema kako tvojata i kaj nego i kaj tebe ne mi e jasno zosto dve nedeli po povredata baras pomos??? ako si kik bokser i se natprevaruvas, zarem ne si videl kako dejstvuvaat doktorite na natprevari? trebalo od istiot moment da pocnes da stavas mraz, mrazot gi blokira bolkovite receptori i go smaluva otokot, a ponatamu, baras strucna pomos, ne ovde na forum, tuku strucna pomos od nekoj sto ja znae anatomijata i medicinata, koj sekako mora da vidi so sopstveni oci.
 

fkpromaja

In the Heaven.
Член од
28 јули 2012
Мислења
449
Поени од реакции
255
Значи прво се двоумев темата да ја ставам во спорт, но дека е за повреди се одлучив тука.
Ако не му е местото тука нека се префрли.
Тука може сите спортисти, рекреативци да побарат и да дадат совет..

Се занимавам со Кикбокс значи повредата настана при удар писка со писка. Моментална болка немаше но по некои 3-5 секунди целата нога ми се блокира. Ете сега веќе е 2 недела местото уште е посинато и болка имам само кога цела тежина ќе ја префрлам на таа нога. Поточно се работи за мускулот до писката од надворешна страна ( tibialis anterior muscle ). Ако некој имал иста повреда нека каже совет.
И јас тренирам и го имав истиот проблем... Пиев калциум (мислам дека тоа беше за коски) и цинк подолго време да се нормализира крвта... После тоа не треба повторно да почнеш ист метод на тренинг туку малку по малку пак да дојдеш до нивото што си го тренирал пред тоа... Немој одеднаш, тоа е најбитното... И прави дома вежби, дигај спуштај ногата и слично... Поздрав
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
379
Поени од реакции
371
Imase otvorena slicna tema kako tvojata i kaj nego i kaj tebe ne mi e jasno zosto dve nedeli po povredata baras pomos??? ako si kik bokser i se natprevaruvas, zarem ne si videl kako dejstvuvaat doktorite na natprevari? trebalo od istiot moment da pocnes da stavas mraz, mrazot gi blokira bolkovite receptori i go smaluva otokot, a ponatamu, baras strucna pomos, ne ovde na forum, tuku strucna pomos od nekoj sto ja znae anatomijata i medicinata, koj sekako mora da vidi so sopstveni oci.
Точно така, сум кикбоксер и се наптреварувам до сега сум имал милион слични повреди како оваа, и сите тие биле недела до две максимум со активна болка ( и без никаква стручна помош како што ти велиш поминувале )... Значи од првиот ден па до ден денес, ставам и мраз, и коњска маст, и тајландско масло.. Али не врви. Па реков да не имал некој слична повреда како оваа и да ми каже како ја опоравил. Значи не мора одма со сеир.. Ете членот под тебе ми објасна убаво. И место да коментираш дека не треба да барам овдека помош можеше да се потрудиш да помогнеш на некого..
Биди поздравен и фала за помошта ![DOUBLEPOST=1395591508][/DOUBLEPOST]
И јас тренирам и го имав истиот проблем... Пиев калциум (мислам дека тоа беше за коски) и цинк подолго време да се нормализира крвта... После тоа не треба повторно да почнеш ист метод на тренинг туку малку по малку пак да дојдеш до нивото што си го тренирал пред тоа... Немој одеднаш, тоа е најбитното... И прави дома вежби, дигај спуштај ногата и слично... Поздрав
Фала многу друже, истото ми го кажаа повеќе луѓе а ти потврди ... Терам од утре па натака со овој метод..
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.020
Поени од реакции
947
Точно така, сум кикбоксер и се наптреварувам до сега сум имал милион слични повреди како оваа, и сите тие биле недела до две максимум со активна болка ( и без никаква стручна помош како што ти велиш поминувале )... Значи од првиот ден па до ден денес, ставам и мраз, и коњска маст, и тајландско масло.. Али не врви. Па реков да не имал некој слична повреда како оваа и да ми каже како ја опоравил. Значи не мора одма со сеир.. Ете членот под тебе ми објасна убаво. И место да коментираш дека не треба да барам овдека помош можеше да се потрудиш да помогнеш на некого..
Биди поздравен и фала за помошта ![DOUBLEPOST=1395591508][/DOUBLEPOST]
Фала многу друже, истото ми го кажаа повеќе луѓе а ти потврди ... Терам од утре па натака со овој метод..
Drugar ti kazuvam od iskustvo, sum odel na kakvi li ne natprevari, i najodgovorno ti tvrdam deka nemoze preku forum da ti kazam sto maka imas i sto e lekot...dobro e sto sepak si se setil da stavas mraz da stavis, oti mnogu sportisti, vednas se snaogaat odat na 'trijac' koj sto samo im go zagreva mestoto i pravi uste poloso, a potoa doagaat kaj nas i baraat pomos. zatoa te predupreduvam uste ednas ako e bolkata seriozna, upatot i na hirurgija, neznam od koj grad si, ako imate ortoped da vidi...ako treba i snimka...pa potoa ako si detiste nemoj da se zaucuvas uste sea so ketonali i brufeni, oti imam pacienti sto i tramadolot ne im dejstvuva. pozdrav i razmisli
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
1
Zdravo
Veke nekolku pati ja povreduvam desnata raka odnosno ja preopteretuvam i mi se prevrtuva zila.Bev na lekar niso macjak ruska voda miruvaj ama ne pominuva,Dali ste imale vakvo iskustvo i sto mozam da napravam?
 

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.647
Поени од реакции
1.979
Zdravo
Veke nekolku pati ja povreduvam desnata raka odnosno ja preopteretuvam i mi se prevrtuva zila.Bev na lekar niso macjak ruska voda miruvaj ama ne pominuva,Dali ste imale vakvo iskustvo i sto mozam da napravam?
Имав повреда при баскет преку летото, ми беше истегната жила на подлактицата и некоја жила на рамото. Не можев 3 дена да ја мрднам раката. Ја одмарав, ставав мраз што ли уште не но ете и денес при користење на поголема сила, осеќам силна болка и мора да престанам што и да правам за да одморам малку. Можда ќе помине со тек на време, ама засега тоа е.
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.371
Поени од реакции
3.964
Имав повреда при баскет преку летото, ми беше истегната жила на подлактицата и некоја жила на рамото. Не можев 3 дена да ја мрднам раката. Ја одмарав, ставав мраз што ли уште не но ете и денес при користење на поголема сила, осеќам силна болка и мора да престанам што и да правам за да одморам малку. Можда ќе помине со тек на време, ама засега тоа е.
Само на лекар , таму ке ти помогнат од дома седејќи ништо не поминува .
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
815
Поени од реакции
184
Zdravo
Veke nekolku pati ja povreduvam desnata raka odnosno ja preopteretuvam i mi se prevrtuva zila.Bev na lekar niso macjak ruska voda miruvaj ama ne pominuva,Dali ste imale vakvo iskustvo i sto mozam da napravam?
dokolku sakash ,moze da ti kazam koj moze da ti pomogne i kako ,pishi mi pp,normalno ako sakash pomosh
 

Kajgana Shop

На врв Bottom