Споредба на фудбалери. [Овонеделен дуел: Винсент Компани vs Тиаго Силва]

_predator_

Студент\Џаболебар
Член од
17 декември 2012
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.461
Aj ke ти објаснам - *Јас сум најдобар на свет на мојата позиција* - да кажеш за себеси е еден е фраза која доволно кажува.Второ убаво си кажа ти,таа фризура исто многу говори.Трето,некои потези едноставно ми се селски.Ги фура кога ке даде гол на пример.И тн.А инаку клубот за кој игра,нема врска.Еве за Џиџи на пример, никогаш не би рекол дека е сељачиште или било што.Дечкото е мангуп во секоја смисла на зборот.
Секој со својот вкус јбг... али вреди да се потенцира дека изјавата му е извадена од контекст.Он изјави нешто у стилот дека е горд што така го дефинираат, и дека се труди да го задржи констатно нивото на играта.
За прославувањето голови на "селски" начин ... o_O

П.с Паласио има боља фризура :P
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Секој со својот вкус јбг... али вреди да се потенцира дека изјавата му е извадена од контекст.Он изјави нешто у стилот дека е горд што така го дефинираат, и дека се труди да го задржи констатно нивото на играта.
За прославувањето голови на "селски" начин ... o_O

П.с Паласио има боља фризура :P
Па незнам баш дали му е извадена од контекст, мислам дека изјави дека е најдобриот на неговата позиција во свет и дека Иниеста и Чави го копираат него(баш со овие зборови).
Мене конкретно ме изнервира таа изјава зошто во принцип сакам скромни играчи, и да си најдобар на свет немора тоа да го изјавуваш, чувај си го за себе.

АМА, тука веќе навлегуваме во некои нефудбалски работи, како и фризурата и селскиот начин на прославување на головите, тие работи не одговараат не прашањето поставено на оваа тема, т.е. споредбата од чисто фудбалска перспектива.

Направете тема на психолошки профилирање на играчите, па и за ова ке дискутираме. :)

Со други зборови, интерашите да можат да се истурат на Видал, Киелини и другите сељаци од Јуве. :icon_lol:
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Лихт да, Рафаел морам да признаам дека го немам гледано премногу последниве 2 сезони.
Грешиш, не гледај од навивачки аспект, гледај реално ништо не направил и не покажал за да биде еден од најдобрите не своја позиција ама сепак тоа е мое мислење :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јаја Туре. Одличен шут, одличен дриблинг, тешко е да му се одземе топка :)
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Грешиш, не гледај од навивачки аспект, гледај реално ништо не направил и не покажал за да биде еден од најдобрите не своја позиција ама сепак тоа е мое мислење :)
A што треба да покаже како бек?
Три сезони по ред е еден од клучните играчи во тим што освојува Серија А.
Погледни ги статистките, во асистенции и голови е меѓу првите бекови во Европа, ако не и прв.
Дефанзивно е одличен, а треба да се земе во предвид фактот дека цела таа десна страна сам ја држи цели 90 минути.
Се виде колку им фалеше сезонава кога се повреди, можда резултатите не покажуваат, али тие што гледале Јуве редовно ке ти го кажат истото. Се виде одма наредната утакмица кога се врати, влезе у 60та минути, одма асистенција имаше.
Незнам ти што очекуваш да покаже, тешко е малку да оцениш одбранбени играчи(посебно бекови), ако не ги гледаш секоја утакмица.
Можеби пред 5-6 години кога имаше стварно квалитетни бекови, не би бил меѓу најдобрите, али вака...нема што да се дискутираа воопшто.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.875
И двајцата ги сакам, само потполно се различни.
Додуша повеќе сум за видал, зошто игра се на терен, за разлика од турињо кој претежно игра по средината.
Бек не сум го видел до сега, така да мојот глас оди кај видал само поради тоа што е пофлексибилен на повеќе позиции. Инаку несомнено, двајцата се ѕверови.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Дуелот Видал - Јаја оди во историјата. Резултатите од гласањето за истиот се пишани во првиот пост на темава како и сите други.

За оваа недела по ваше барање, дискусија за едни од најдобрите дефанзивци во светот.

Тиаго Силва vs. Винсент Компани



Дискутирајте на ниво.

НАПОМЕНА: Од сега па натаму, анкета нема да има на темава со цел да се развие подобра дискусија, не само евиденција да се води. Така да постови во кои ќе барате анкета ќе бидат бришени и санкционирани. Се за доброто на дискусијата. :)
 
Последно уредено:

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Kompany. Odbrana - stub + znae i vo napad so glava da kova topki..
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Тиаго Силва

- Не дека Компани е лош, напротив, добар е, но Тиаго Силва има повеќе стил, снага и подобра игра од Компани + во Милан играше бе.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Teшко, двајца гиганти, моментално убедливо најдобри стопери. И двајцата знаат со топка, силни во дуел, бескомпромисни, во воздушни дуели добри се и двајцата може мала предност да има Компани поради висината но ``доле`` Тиаго е непробоен.

Јас сепак ќе се одлучам за Тиаго Силва пред се поради подоброто позиционирање и дуел еден на еден.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Компани, го сметам за еден од најдобрите централни дефанзивци во светот. Тука има два одлични играчи, и двајцата се во одлични фудбалски години, Компани е за десет сантима повисок, подобар е при скокови, техника, брзина и сила се тука негде и двата. Ипак, Компани е мојот избор.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.626
Поени од реакции
81.471
Paaaa... Kompani, zaradi toa sto momentalno igra vo pojaka liga, i za protivnici gi ima Junajted, Celzi, Arsenal, Liverpul itn... dodeka Silva si igra kurtasak so Soso, Ajacio, Tuluz, Kaen...

Da se razbereme, i dvajcata se odlicni defanzivci, ama pogolemiot tovar mu pagja na Kompani
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Оти не го пратам Милам баш, а ПСЖ ич појма неам овој Тиаго Силва шо играч е, што имам гледано до сеа да речеме 10тина утакмици никогаш не ми оставил толкав впечаток како копитово комшиско, така да кога би бирал од двајцава кој да дојде ова лето во Манчестер, ќе го избркам Мојс. :D


П.С. Компани.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.963
Поени од реакции
25.276
Компани бидејќи Тиаго Силва игра во слаба лига хаха.

Не, сериозно според мене не е многу голема разликата помеѓу двајцата, тука некаде се, но мала предност му давам на Компани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom