Список на намирници кои се препорачуваат во исхраната кучињата

Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Јас зимам од Идризово, поточно од Ана ком (контакт тука).
Имаат поголем избор на месо, јас зимам мелено пилешко 15 кг. пакет е околу 500 денари.
Можеби според цената ќе помислиш дека е ѓубре али месото одлично се покажа, нит смрди, нит има нозе, коски и остало ѓубре во него.
Им го варам или со ориз или со палента + зеленчук, и го комбинирам со дехидрат (околу 70% месо - 30% дехидрат).

Дознав за местово пред едно 5 месеци, и сите три стоки што ги имам (Булмастиф два комада 7,5 месеци и една 4,5 год) одлично го прифатија месото.
Месово го имам пробано, и го давам бар 3 пати во недела (зашто моите се само на готвена храна), и можам да кажам дека сум задоволен.
Е сеа јас го купував од продавница на кило, и не очекував дека и на вакво месо може да има толку голема разлика во цена, скоро како дехидрат.
Иначе кило во продавница е 75 денари.
Ќе морам да се снајдам за фрижидер за длабоко за да можам да земам 15 кг. што е стварно исплатливо.
Сепак таа количина кај мене е за некој 15-17 дена. Јас им давам околу 1 кг. дневно, повозрасната ми е 17 кг. тешка (што можеби е малку за самојед, ама ова и е наголема тежина што ја постигнала, многу ми е проблематична со храна), а малото е 13 кг. па мислам дека речиси 1 кг. на ден ги задоволува нивните потреби (нормално има и ориз и зеленчук во исхраната не само месо).
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
A освен процентуално, како им дозираш во грамажа? Мојава јаде значи 550 грама дехидрат, а кога и да и давам месо, тоа и е плус, онака да ја прејадам од частење :)
Ме интересира, кога би земала да ја хранам со месо измешано со дехидрат (твоите 70-30) колку е тоа во грамажа -месо. Зашо сигурно 550 грама дехидрат не е исто што и 550 грама месо :)
Збориме во еден оброк? Или на сабајле и навечер? Не се препорачува да се меша дехидрат со било што друго одеднаш.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
L

Lu

Гостин
Збориме во еден оброк? Или на сабајле и навечер? Не се препорачува да се меша дехидрат со било што друго одеднаш.
Да, и јас се согласувам со твоето мислење дека дехидратот нетреба да се меша со готвениот оброк.
Јас Астра ја хранам еднаш на ден, и оброкот и е или 1 кг. телешко месо + ориз + зеленчук или 500 гр. дехидрат ... значи дневниот оброк и е или месо или дехидрат, никогаш не ги комбинирам заедно :)
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Prvo izvinete mi na latinicava, ovde nemam MK font, i ako veke zemate od Idrizovo, pobarajte si vo prodavnicata na Pilko, isto taka e meleno meso (ako ne e i istoto) a cini 25 ili 30 denari kilo.
A imate i vo Metro fabrikata melena riba po 30 denari kg. Otprilika za taa cena moze da najdete i juneski ili svinski grklani po klanicite.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Збориме во еден оброк? Или на сабајле и навечер? Не се препорачува да се меша дехидрат со било што друго одеднаш.
Е па видиш тоа не сум знаела дека не се меша дехидратот. Збориме само за еден оброк. Еднаш дневно се храниме, на сабајле. До сега не сум и мешала затоа и прашував. Кога сум и давала готвена храна секад било посебно, без дехидрат. Убаво да се знае, фала ти.
Да, и јас се согласувам со твоето мислење дека дехидратот нетреба да се меша со готвениот оброк.
Јас Астра ја хранам еднаш на ден, и оброкот и е или 1 кг. телешко месо + ориз + зеленчук или 500 гр. дехидрат ... значи дневниот оброк и е или месо или дехидрат, никогаш не ги комбинирам заедно :)
Колку е тешка Астра од прилике да знам колку месо би ми требало за оваа за цел оброк?
 
L

Lu

Гостин
Колку е тешка Астра од прилике да знам колку месо би ми требало за оваа за цел оброк?
Па Астра како за женка Доберман си е перфекто складна ... висината е 67 цм. , а тежината 36 кг. ... со оваа висина и тежина е во идеална форма и кондиција.

Али многу важен елемент е тоа што Астра е премногу активна (дури би рекла хиперактивна) и кога шетаме она постојано трча и игра со другите кучиња, и прошетката и трае околу 2 часа, и она за тоа време премногу троши енергија.

Кога би и ја давала истава количина (1 кг. телешко месо + ориз + зеленчук) и доколку она не би била толку многу активна, со оваа дневна количина на месо, ќе почнеше да се здебелува.

Значи најбитна е физичката активност на кучето, според активноста ќе ја балансираш исхраната.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Па Астра како за женка Доберман си е перфекто складна ... висината е 67 цм. , а тежината 36 кг. ... со оваа висина и тежина е во идеална форма и кондиција.

Али многу важен елемент е тоа што Астра е премногу активна (дури би рекла хиперактивна) и кога шетаме она постојано трча и игра со другите кучиња, и прошетката и трае околу 2 часа, и она за тоа време премногу троши енергија.

Кога би и ја давала истава количина (1 кг. телешко месо + ориз + зеленчук) и доколку она не би била толку многу активна, со оваа дневна количина на месо, ќе почнеше да се здебелува.

Значи најбитна е физичката активност на кучето, според активноста ќе ја балансираш исхраната.
(Izvini za latinicava) Jasno mi e deka ishranata se balansira vo odnos na aktivnosta. Mojava duri bese aktivna (na vremeto duri tezeshe 47 kila :) )Ne mozev da postignam shto se vika so ishrana.Imavme po tri prosetki dnevno od koi ednata bese poveke od dva saati. Sega ne e aktivna skoro ic i e premnogu oslabena (shto mi kazaa deka e normalno vo odnos na sostojbata vo koja se naogja)sega e 38 kg. 15 minuti i veke pocnuva da se umoruva, pa zato i i namaliv na obrokot, sega jademe po 550 grama. So ovaa ishrana si ja odrzuva konstantno kilazata shto ja ima (varira so 1 kg maksimum). Shto znaci, koga bi i davala obrok samo od meso i zelencuk bi trebalo da bide nekade 900 gr meso+ zelencukot+orizot. Shto mislis ti?
 
Член од
7 октомври 2007
Мислења
43
Поени од реакции
19
A освен процентуално, како им дозираш во грамажа? Мојава јаде значи 550 грама дехидрат, а кога и да и давам месо, тоа и е плус, онака да ја прејадам од частење :)
Ме интересира, кога би земала да ја хранам со месо измешано со дехидрат (твоите 70-30) колку е тоа во грамажа -месо. Зашо сигурно 550 грама дехидрат не е исто што и 550 грама месо :)
Јас им давам околу 600 грама месо, ориз(малце) и зеленчук и 200 грама дехидрат во еден оброк. Добиваат два оброци на ден. Количински најубаво ќе си процениш според самата кучка, пробај различни дози и види на која ќе реагира најубаво.

Некој го препорача Пилко. Јас имам негативно искуство од тука и не би го препорачал воопшто. Пакетите кај нив се слична цена, ама воопшто не се квалитетни. Еден куп остатоци(нозе, нокти и сл.) а и смрди ненормално многу. Цела куќа ми ја усмрдуваше кога го варев така да би го избегнувал.

П.С.За (не)мешањето на готвена и дехидрат прв пат слушам и јас. Доколку може некој подетално да ми објасни зошто не чини?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Јас им давам околу 600 грама месо, ориз(малце) и зеленчук и 200 грама дехидрат во еден оброк. Добиваат два оброци на ден. Количински најубаво ќе си процениш според самата кучка, пробај различни дози и види на која ќе реагира најубаво.

Некој го препорача Пилко. Јас имам негативно искуство од тука и не би го препорачал воопшто. Пакетите кај нив се слична цена, ама воопшто не се квалитетни. Еден куп остатоци(нозе, нокти и сл.) а и смрди ненормално многу. Цела куќа ми ја усмрдуваше кога го варев така да би го избегнувал.

П.С.За (не)мешањето на готвена и дехидрат прв пат слушам и јас. Доколку може некој подетално да ми објасни зошто не чини?
Поради самиот состав на храната. Дехидратот е всушност сушена храна, дехидрирана, која бара многу вода, подолго се задржува во дигестивниот тракт. Ако дадеш со нешто друго, ќе направиш само неправилно варење во желудникот, дел од храната, од корисните материи само ќе испасира низ тенките црева и ништо нема да се ресорбира, што практично значи фрлање на пари за месото.
 
Член од
7 октомври 2007
Мислења
43
Поени од реакции
19
Поради самиот состав на храната. Дехидратот е всушност сушена храна, дехидрирана, која бара многу вода, подолго се задржува во дигестивниот тракт. Ако дадеш со нешто друго, ќе направиш само неправилно варење во желудникот, дел од храната, од корисните материи само ќе испасира низ тенките црева и ништо нема да се ресорбира, што практично значи фрлање на пари за месото.
Ахам ок можда нешто иде џабе, но не сум приметил да им фали нешто. Плус разгалени се моите и не јадат само сува храна така да не можам посебно да им ги двојам.

Заборавив да напоменам дека исто така повремено им давам и јајца, како и дека им ставам малце extra virgin маслиново масло во готвеното.
 
L

Lu

Гостин
(Izvini za latinicava) Jasno mi e deka ishranata se balansira vo odnos na aktivnosta. Mojava duri bese aktivna (na vremeto duri tezeshe 47 kila :) )Ne mozev da postignam shto se vika so ishrana.Imavme po tri prosetki dnevno od koi ednata bese poveke od dva saati. Sega ne e aktivna skoro ic i e premnogu oslabena (shto mi kazaa deka e normalno vo odnos na sostojbata vo koja se naogja)sega e 38 kg. 15 minuti i veke pocnuva da se umoruva, pa zato i i namaliv na obrokot, sega jademe po 550 grama. So ovaa ishrana si ja odrzuva konstantno kilazata shto ja ima (varira so 1 kg maksimum). Shto znaci, koga bi i davala obrok samo od meso i zelencuk bi trebalo da bide nekade 900 gr meso+ zelencukot+orizot. Shto mislis ti?
Зависи какво е месото, дали е пилешко, мисиркино, телешко, јунешко, риба и сл. , или пак се изнутрици (срце, џигер, црн дроб, јазик, јетра, грклан и сл.)

Али бидејќи не е многу активна, еве да речеме почни со 800 грама месо, па ќе видиш дали таа количина ќе и биде доволна и како ја искористува.

Јас со 1 кг. месо додавам и 15 супени лажици ориз, и по 2 моркова и 2 пиперки ... тоа и е количината за дневниот оброк и во екстра кондиција е :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.765
Со лактозата од кравјото козјото итн.. млеко всушност може да имаат проблем и младите кучиња, бидејки кучешкото млеко за разлика од другите има помал процент на лактоза. Ова наједноставно може да се избегне ако не се дава млекото претерано често и во големи количини. А младите кученца кои се прихрануваат со вакво млеко, треба во мешавината да добиваат свежо млеко заедно со јогурт или кисело млеко - млечнокиселинските бактерии од нив многу го потпомагаат варењето.
Со се друго се сложувам, освен со млекото. Кучињата се лактоз интолерантни (не знам подобар термин на македонски), секое конзумирање на млеко доведува до диареа. Затоа млеко не се препорачува после 3 тиот месец...
Од потцртаното би се усудил да претпоставам дека домашно направен кефир би бил добар за исхрана и на кучиња. Се работи за напиток донекаде сличен на јогурот, многу богат со пробиотски култури (бактерии присутни во дигестивниот тракт). Иако е производ добиен од млеко, се работи за ферментиран напиток и лактоза нема во него (ферментирана и разградена е скоро целосно, над 99%).
Стојам на располагање за маја (стартер култура) ако некој сака да се нафати да си прави кефир дома.

Претпоставувам дека кучиња кои во исхрана повремено употребуваат ваква пробиотски богата храна, подобро ќе поднесуваат и варат секаква друга не-месна исхрана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom