Специјално за Red Zurla Master mason na Royal arch

Статус
Затворена за нови мислења.

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.046
Поени од реакции
8.467
...сигурно со авион си прелетал до таму, гледаше низ прозорчето? кажи колку е рамна земјата права тепсија, посебно рамна на далечниот хоризонт! :)
Освен прозорчето... Дали си прочитала или слушнала за што служи жироскопот во авионот ?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.622
Сезонски работам и се враќам. 7 години така.
Си ја нареди ти у Италија, сигурно работава ти е ништо не прајш и само сурфаш рамна земја цел ден, ти љубоморам :)
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.251
Поени од реакции
3.600
Освен прозорчето... Дали си прочитала или слушнала за што служи жироскопот во авионот ?
мислев се зафркаваш ама според кажаново дали ако во скопје си висок 180см во италија си висок 1000 километри и 180см. така работи и жироскопот и ако леташ на 10000метри ти си на 10000 и над скопје и над италија и нема логика дека ако одиме на север ќе сме поблиску до земјата па бидеќи не сме и жироскопот не мрда тоа значи дека земјата е рамна... :)
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.046
Поени од реакции
8.467
и ако леташ на 10000метри ти си на 10000 и над скопје и над италија
Па токму тоа докажува рамна земја самиот се побиваш. Авионот би требало да го спушта носот на авионот на секои 5 мин. доколку лета над топка која се врти. А и на самиот жироскоп имаш вештачки приказ на хоризонт односно рамна земја.
Дали ако авионот лета од исток кон запад ќе лета за исто време како и од запад кон исток? :)

П.С.
Земи во предвид и калкулација за закривување на земјата :kafence:
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom