Специјални единици

Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Здраво, прво да се представам студент по безбедност при Европскиот Универзитет моментално на посдипломски , па се мислам за магистерска да одберам со назив "Македонските специјални единици кон НАТО и мисиите на НАТО" нешто како анализа на светски специјалните единици, нивните оружја, тактики, безбедностни модули во споредба со нашите и сл па ме интересира дали може да споделете со мене мислење за истите.

Како пример ке ги земмеме едни од најдобрите

UK Army SAS
US Army 1st Special Forces Operational Detachment-Delta (1st SFOD-D) - Delta Force
US Navy Devgru - Seal Team 6
German GSG9
Franch GIGN
Russian Alpha Group

и слични како нив.

Ајде како прво да ги споредиме со нашите специјални единици т.с Единица за специјални намени "Волци" и Единица за специјални задачи "Тигри" една од АРМ а другата од МВР.

*Знам дека има отворено веке тема али ке ве замолам за уште една дискусија со мене.

позз и ви благодарам однапред
 
С

Спенсер

Гостин
Ај те молам тргни ги Америчките спец единици од листата...Руските Алфа и Вимпел анализирај ги, британските САС и француските ГИГН.
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Ај те молам тргни ги Америчките спец единици од листата...Руските Алфа и Вимпел анализирај ги, британските САС и француските ГИГН.
Зашто да ти тргнам па не се лоши они, мислам како воена спремност а тоа што политиката на УСА е малку .. тоа не мора да влијае на професионалноста на војниците и оперативците кој се припадници на овие единици. позз

Господ простува и на терористи... А наша задача е да им организираме средба со него. ЕСЗ-ТИГАР
Оваа не беше на Волците?
 
С

Спенсер

Гостин
Зашто да ти тргнам па не се лоши они, мислам како воена спремност а тоа што политиката на УСА е малку .. тоа не мора да влијае на професионалноста на војниците и оперативците кој се припадници на овие единици. позз

Оваа не беше на Волците?
Според мене американците се јаки само во холивудските филмови. На терен ене ги,гинат по 10 души дневно во афган/ирак/иран...

Не,ова е на ЕСЗ-Тигар/ Напишано е на каледнарот 2011 :)
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Што знам јас лично имам малку подобро мислење за нив, тие имаат традиција средства , пред се финансии , голема популација е Америка а и Русија така да сигурно можат многу подобро да се селектираат и да останат најдобрите.Зворам за во споредба со другите специјални единици од различни земји.Ако од листата ги тргнам Американските и Руските тогаш кои би биле најдобри? (Според тебе)
 
С

Спенсер

Гостин
Што знам јас лично имам малку подобро мислење за нив, тие имаат традиција средства , пред се финансии , голема популација е Америка а и Русија така да сигурно можат многу подобро да се селектираат и да останат најдобрите.Зворам за во споредба со другите специјални единици од различни земји.Ако од листата ги тргнам Американските и Руските тогаш кои би биле најдобри? (Според тебе)
Америте тргни ги, Русите остави ги... само ти ги предложив Алфа и Вимпел од руските да ги анализираш :)

и како што ти пишав, француските ГИГН и британските САС. Само кажи ми, полициски или армиски специјани единици ќе анализираш?
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
И полициски и армиски најпрво се фатив за Германските GSG9 полициски , Француските жандармерија GIGN, полициски GIPN, Американските SWAT тимови како и FBI HRT, а анализирани ми се Delta Force, Special Forces "Green Berets", 75th Rangers Regiment, Navy Seals, Seal Team6 и Marine Recon.Кажи совет за некој добри што не ги знам па да почнам и со нив позз и благодарам
 
С

Спенсер

Гостин
И полициски и армиски најпрво се фатив за Германските GSG9 полициски , Француските жандармерија GIGN, полициски GIPN, Американските SWAT тимови како и FBI HRT, а анализирани ми се Delta Force, Special Forces "Green Berets", 75th Rangers Regiment, Navy Seals, Seal Team6 и Marine Recon.Кажи совет за некој добри што не ги знам па да почнам и со нив позз и благодарам
Одам да догледам тенис,ако ја затворат темава ќе ти пишам после ПП. поздрав
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Едноставно немоеш да ги споредиш.
 
С

Спенсер

Гостин
И полициски и армиски најпрво се фатив за Германските GSG9 полициски , Француските жандармерија GIGN, полициски GIPN, Американските SWAT тимови како и FBI HRT, а анализирани ми се Delta Force, Special Forces "Green Berets", 75th Rangers Regiment, Navy Seals, Seal Team6 и Marine Recon.Кажи совет за некој добри што не ги знам па да почнам и со нив позз и благодарам
И дај ако не те мрзи,прати ми некако тоа што си анализирал да видам... :)
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Пробај со специјалците од Непал.
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
И со израелските Yamam :)
Мислиш за Гурките (Gurkhas) ?
--- надополнето: Jun 6, 2011 2:07 PM ---
Ајде малку дебата и најбитното што ме интересира :)

Македонските специјални единици (Волци, Тигри и ЕБР) способност и тактики, оружја како и боречки вештини и најважно како се рангирани и дали можат да се носат со специјалните единци од земјите во НАТО алијансата?

позз
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
САС единицата ги има поставено темелите на специјалното војување сите тактики, има измислено ефикасно оружје ако не се лажам за "чистење" на куќи тоа е flash гранатата така да тие се учители на специјалните единици во светот. Американските специјални единици се најелитните единици во светот бидејќи имаат голем буџет со кои можат да си дозволат секакви привилегии. Руските единици или СПЕТНАЗ можат да се мерат заедно со САС бидејќи и двете единици имаат големо искуство во воени конфликти бидејки постојано се на терен САС во Авганистан и Северна Ирска, а СПЕТНАЗ во Чеченија и Дагестан.

Тоа е моето мислење ако сум грешка поправете ме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom