Спермограм, сперматогенеза, сперматозоиди, спермокултура, тестиси

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.231
Поени од реакции
7.039
...на авторот му е јасен начинот и многу повеќе од тоа што значи правилно даден биолошки материјал од што зависат и самите реузлтати и се труди најнародски да им објасни на момците ( и по некоја сопруга засегната за мажот) кои имаат проблем,
ако беше толку засегнат зошто не им ја објасни „вистината“ јасно, гласно и разбирливо да помогнеш и да придонесеш на темата или ти беше доволно да го деградираш авторот и си отидна од темата? дали е тоа хумано од твојата страна и кон мене и кон дечките? јас мислам НЕ!

Прегледај го приврзокот 282346

... концентрацијата на сперматозоиди во 1мл треба да биде над 20 мил, овде е помалку т.е. 14,65 мил, но точноста е дискутабилна поради тоа што се немало апстиненција од најмалку три дена пред да се даде ејакулатот за анализа туку само 24ч што има влијание на концентрација на сперматозоиди во ејакулатот, така да овој резултат не треба да се земе во предвид,

...присутност на „фруктоза“ во ејакулат- треба да е присутна и овде е присутна,

Прегледај го приврзокот 282348 Прегледај го приврзокот 282355

... живи сперматозоиди 0,47% што би требало барем да биде 0,50% живи и да нема абнормалности во морфолошка структура, така да од прикажаните 0,47 % живи сперматозоиди 0,30% се нормални сперматозоиди, а патолошки (пресметано од сите дефект на глава 0,20% + врат 0,30%+ средн дел 0,20% + опашка на сперматозоидот 0,30% ) / 0,70% и сето ова не зависи од прераното без апстиненција даден ејакулат за испитување,

Прегледај го приврзокот 282356 Прегледај го приврзокот 282358

П.С.
во сите тие правила на давање на биолошкиот материјал - ејакулат (сперма) за спермограм заборавив да напишам, уште едно правило - пред да мастурбира пациентот треба прво да уринира!
И сега кога се ти е "јасно" и наводно си го "соџвакала" сето ова што си го напишала.

Има проблем дечкото?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
И сега кога се ти е "јасно" и наводно си го "соџвакала" сето ова што си го напишала.
Има проблем дечкото?
... а да му искоментираш на дечкото, каде побара ,, мислење некое,, приложувајќи го спермограмот наместо мене да ме испрашуваш!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom