Со кој Груевски се согласувате?

Со кој Груевски се согласувате?

  • Со Груевски од 2006 год.

    Гласови: 31 50,8%
  • Со Груевски од 2009 год.

    Гласови: 5 8,2%
  • Се согласувам со се' што ќе каже или ќе направи Груевски

    Гласови: 25 41,0%

  • Вкупно гласачи
    61
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Мене воопшто не ми е проблем уште илјада пати да ти кажам дека Бранко лажел... Кога ти го напаѓаш Бранко, никогаш на памет не ми паднало да почнам да те навредувам... Ниту па би си дозволил да реагирам како тебе ако некој отвори тема против Бранко (а илјада теми се отвараат):
Проблемот го имаш ти Трнчо... Тебе те боли кога ќе видиш ваква тема, па бидејќи ти е многу јасна пораката од темава, а немајќи аргументи да ме демантираш, единствено што ти преостана е да навредуваш... Тоа може да му се случи само на мекотелец кој што не може да поднесе критики кон Грујо... И немој да мислиш дека ќе се сокриеш позади тие реторички фрази и дека некого ќе убедиш дека си објективен...
Се обидувам со овие теми да им ги отворам очите на заслепените пастирски овци, на кои што единствено им останува да ми реплицираат со поими како 'бихаќка', 'комуњарство' итн. Еден ограничен вокабулар од 5-6 збора, повторувани по милион пати...
Него, како гласаше на анкетата? Со кој Груевски ти лично се согласуваш?
Problemot po se ke e kaj tebe. Prochitaj shto pishuva nekogash od tebe obozuvanata Mirka Velinova:

"Како е можно да форсирате брз влез во ЕУ, а да ги дочекувате на нож сите обиди за реформи што објективно ве приближуваат до целта? Од 18 години независност, практично сè до 2001 година, не е направена ама баш ниту една реформа на претходниот систем и никој во општеството не дигна галама заради тоа. Одеднаш, во последниве три години кога допрва се зафативме со средување на катастарот, со регулирање на даночната сфера, со внатрешно системско поврзување на државните институции, со реорганизирањето на земјоделскиот сектор, воспоставување функционален здравствен систем, со средување на судството, со видоизменување на образовниот систем, со раздвижувањето на културата, почна заглушлива галама, која и бара и не дава....

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=309&ArticleID=17382
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Ти мора да си избегал на првиот час... Таму се учи дека пред да се вклучиш во дискусија, прво треба насловот од темата да го прочиташ...
Темата се однесува на коалицирањето на Груевски со УЧК!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Мене со оваа тема ни на крај памет не ми беше да се прави некаква споредба со СДСМ... Врати се назад и ќе видиш дека токму симпатизерите на Груевски се обидуваа да наметнат таква теза, од стилот на 'Па и Бранко лажеше'... Така да со ќорци ти е пукањето!

На форумов има еден куп теми против Бранко и еден куп теми против Грујо... Со таквата поставеност проблем имаат само симпатизерите на Грујо... И очигледно е дека многу тешко им паѓа кога ќе се отвори тема против нивниот пастир...
Јеби га, форум е ова... Дебатирајте и издржете кога ќе ви биде тешко!
Аха демек пошо ти ја отвори темава и нормално твојот пост е прв па сите после тоа ја “наметнувале“ тезава. :)

Него, зошто ви се провлекуваат низ “типките“ коментарите во однос на СДСОвските ставови?
Оние кои ги постирав?

Или се' поочигледно е дека секоја ОВЦА со СВОЈ ПАСТИР настапува.
:tapp:

Епа ај кажи ми според тебе која е разликата помеѓу КРИТИКА И АГИТИРАЊЕ????
Прво и основно форумов постои за народот да го искаже своето мислење,и секој има право да размислува како што сака.Форумов не е на ГРУЕВСКИ,па да не се поставуваат теми за него:tapp:
Па до кога да ќутиме и да викаме дека е супер Гвујо,кога не е.Реално размисли,ШТО ОДИ НАПРЕД ВО ДРЖАВАВА.НИШТОООО
Само гледавме реклами,реализација 0.Се остана само на Т.В реклама.Како не препороди Гвујо?????На овој начин?Ќе го доведе народот до ПРОСЈАЧКИ СТАП.
А за да водиш држава и да бидеш премиер,тогаш треба да имаш муда и да слушнеш критика.Да го слушнеш мислењето на целиот МАКЕДОНСКИ народ,истиот оној кој те изгласал и ти дал ВЛАСТ.

Епа во ред, да се објасниме по однос на термините.

Критика е издржана оценка преку анализа и реални аргументи.

Постои КОНСТРУКТИВНА и ДЕКОНСТРУКТИВНА критика.

Деконструктивна критика претставува намера да му се наштети некому, дискредитира репутацијата и угледот.

Додека Конструктивна критика е добронамерна,објективна и придонесува кон подобри решенија.


Агитирање ( политичко) претставува политички мотивирано критикување кое се базира на КОРИСТА која се обидува да ја извлече од ова делување, да се освои популистичка поддршка за политичка промена.


Во врска со твојот конкретен пример, еден убав текст на МакедониУмот.
Може и ќе се пронајдеш.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Ти мора да си избегал на првиот час... Таму се учи дека пред да се вклучиш во дискусија, прво треба насловот од темата да го прочиташ...
Темата се однесува на коалицирањето на Груевски со УЧК!
Za toa netreba da se diskutira, kontinuitet- patot na nashiot nepogreshliv vodach- Gospodinot Branko Crvenkovski Predsedatel na Bivshata Jugoslovenska Republika Makedonija.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Аха демек пошо ти ја отвори темава и нормално твојот пост е прв па сите после тоа ја “наметнувале“ тезава. :)

Него, зошто ви се провлекуваат низ “типките“ коментарите во однос на СДСОвските ставови?
Оние кои ги постирав?

Или се' поочигледно е дека секоја ОВЦА со СВОЈ ПАСТИР настапува.
:tapp:




Епа во ред, да се објасниме по однос на термините.

Критика е издржана оценка преку анализа и реални аргументи.

Постои КОНСТРУКТИВНА и ДЕКОНСТРУКТИВНА критика.

Деконструктивна критика претставува намера да му се наштети некому, дискредитира репутацијата и угледот.

Додека Конструктивна критика е добронамерна,објективна и придонесува кон подобри решенија.


Агитирање ( политичко) претставува политички мотивирано критикување кое се базира на КОРИСТА која се обидува да ја извлече од ова делување, да се освои популистичка поддршка за политичка промена.


Во врска со твојот конкретен пример, еден убав текст на МакедониУмот.
Може и ќе се пронајдеш.
А ќе ми одговориш ли ШТО ОДИ НАПРЕД ВО ДРЖАВАВА????
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Абе стоки... И Грујо и Бранко... Исто и оние кои што не можат да поднесат да се зборува против нив!
Ne bidi pristrasen a so toa ne se otkrivaj deka si pochituvach na likot i deloto na B.C. -prvorangiran e Pochituvaniot Predsedatel na BJRM, Gospodinot Branko Crvenkovski za da ti TEKNE toj prv koalicirashe so PDP dalechnata 92 i so toa vovede "pravilo" koe go potvrdi i koga imashe apsolutno mnozinstvo 94 pak zede koalicionen partner -PDP.
2002 i navaka e samo ........
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ти мора да си избегал на првиот час... Таму се учи дека пред да се вклучиш во дискусија, прво треба насловот од темата да го прочиташ...
Темата* се однесува на коалицирањето на Груевски со УЧК!
МАСКАРАДА*



http://217.16.70.245/default.aspx?pBroj=952&stID=1923&pR=2



:toe:

А ќе ми одговориш ли ШТО ОДИ НАПРЕД ВО ДРЖАВАВА????

Спортот :) и џаболебарењето по форуми.

П.С. И Љубе.
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Прво да те потсетам што си напишал пред два часа:
Во тоа е суштината со форсирањето на “признавање“ дека нема разлика меѓу СДСМ и ВМРО.
Па види си го последниот пост!

Ај сега кажи, кој е тој што форсира теории дека нема разлика меѓу СДСМ и ВМРО?
Не влегувај во замки друг пат!

И кажи како гласаше? Со кој Груевски се согласуваш?;)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
мене една работа ме интересира
дали имаш гласано во Македонија
на колку време идеш ваму и кога последно
Седи бе па ти... :) Чека да изгласаат закон да може и дијаспората да гласа...ама неговите(сдс) нејќат. Башка, таму во ладната Канада нашол изгледа топлина каква што во ФИРОМ нема...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Прво да те потсетам што си напишал пред два часа:Па види си го последниот пост!

Ај сега кажи, кој е тој што форсира теории дека нема разлика меѓу СДСМ и ВМРО?
Не влегувај во замки друг пат!

И кажи како гласаше? Со кој Груевски се согласуваш?;)
Аххх Стрелчо, ќорците нема да ти завршат работа.

Како што и објаснив за агитацијата на Македонка1985 погоре, така и за тебе важи.

А доколку сакаш да глумиш критичар, тогаш темата ќе ја поставеше децидно и објективно.
Дека по однос на коалицирањето со “терористите“ и сдсм и вмро самите си го погазија зборот.

Но, поентата е дека темава ти е многу наменска, агитаторска и згора на се' има многу кревки ноџиња.

Е сега, за да се расчлени малце твојава психологијата на агитирање треба и познавање на одредени тактики, можеби не си свесен за нивното постоење како термини во науката, но целосно си свесен за нивната наменска употреба.

Ефектот на “Ѓаволски рогови“, односно преточено во прости зборови би било земање на една негативна карактеристика или случај и тенденциозно препишување како општа карактеристика, потиснувајќи ги оние позитивните.

Од немај каде, се обидуваш да ископаш нешто, па ајде преку темава ќе агитираме на овој начин. Ќе продуцираме мислење кое би го окарактеризирало политичкиот противник (Груевски) како негативен лик, ќе ги концентрираме сите проблеми на него, ќе се обидеме да ја разнишаме онаа “доверба“ која ја ужива кај народот посебно во врска со името.

Следна фаза е наметнување на, за вас корисно “излезно“ решение, промовирано со политичка промена , односно враќање на катастрофално катастрофалната постава на СДСМ.

Е сега, проблемот е како да се тргне дамката од СДСМ.
Неможе.

Ама затоа нели, по секоја цена удираме со масивна пропаганда против ВМРО и Груевски како што опишав погоре.

И немој да ме фаќаш во “замки“ и “анкети“ .. на која меѓудругото воопшто немам намера да гласам, нека ти служи за подигање на политичкото либидо дека си постигнал некоја поента :)

Немам ништо против :helou: Бидејќи во исто време поттикнуваш обратна реакција и резултат од оној кој го посакуваш.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Седи бе па ти... :) Чека да изгласаат закон да може и дијаспората да гласа...ама неговите(сдс) нејќат. Башка, таму во ладната Канада нашол изгледа топлина каква што во ФИРОМ нема...
седам оти ако го чекам одговорот станат нозете ќе ме заболат чекајќи :) инаку сдс незнам зошто се против законот кога имаат страшна лоби група предводена од Стрелчо :toe:
 

Kloshar

Kloshar
Член од
23 јануари 2009
Мислења
115
Поени од реакции
8
Џабе расправања кога нит Гвујче нит Бранче Џаначе имаат нешто во нивни раце..од надвор наложено немаат многу избор..сепак на нашата маса во Македонија моментално сеуште се води „надворешна политика“...
Поточно зависиме од мешањето на ЕУ НАТО УСА(голема каша)..они спремаат ние јадеме...па после од што не ни се полни стомаците и меѓу нас..незаситен народ :wink:
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
...тогаш темата ќе ја поставеше децидно и објективно.
Ти и трнот сте последните двајца што ќе ги прашам какви теми да отварам!;) А ќе има уште многу теми како оваа, без оглед што гледам дека многу ве вознемируваат!;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom