Со каква видео опрема располагате?

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.294
Поени од реакции
28.928
Која опрема најчесто ја користите за снимање на вашите видеа? Дали преферирате DSLR-и за снимање видео, или „старите-добри“ видео камери? Стативи, лизгачи, кранови, стедикам? Ајде да видиме од што се' е составен вашиот арсенал :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.002
Имам камера Panasonic NV-GS 27,мобилен HTC 7 Mozart & Lg Optimus 7.
Сите видеа и клипови внесени ми се преку компјутер во HDD 2.5" 500GB External


 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.930
Поени од реакции
725
Имав Go pro HD Hero и бев презадоволен. Бев у шкрипец и ја продадов а какви подводни снимки имав со неа само да ги најдам у стариот компјутер. Иначе изгледа вака

А сеа се спремам да земам HD Hero 2 со поголема резолуција и поголем агол на снимање :)
 

Nikolaben2 @ YT

Carspotter
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.413
Поени од реакции
957
Некогаш снимам со видео камера (Samsung hmx h104), некогаш со дслр (Pentax K-r)...Имам и статив, поларизирачки филтер и тоа :)
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
916
Поени од реакции
35
И јас да си се пофалам:
Канон 7д ( меркам да земам некоја 4к камера, но тоа нема да биде во блиска иднина )
слајдер 1м
Fly cam 3000 ( нешто како Стенли кам )
неколку објективи кои ги користам и за фотографија, би ги издвоил сигма 17-70мм 2,8-4 ( со стабилизација ) и сигма 30мм 1,4
статив со флуидна глава
ми остана уште неостварена желба да си купам еден октокопер и маска за подводно снимање за камерата
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.294
Поени од реакции
28.928
И јас да си се пофалам:
Канон 7д ( меркам да земам некоја 4к камера, но тоа нема да биде во блиска иднина )
слајдер 1м
Fly cam 3000 ( нешто како Стенли кам )
неколку објективи кои ги користам и за фотографија, би ги издвоил сигма 17-70мм 2,8-4 ( со стабилизација ) и сигма 30мм 1,4
статив со флуидна глава
ми остана уште неостварена желба да си купам еден октокопер и маска за подводно снимање за камерата
Од кај го зема слајдерот? :)
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
916
Поени од реакции
35
Од кај го зема слајдерот? :)
од и бај лани, но гледам има и тука продаваат, впатем го заборавив и држачот за камера кој се лепи на стакло ( ако сакаш да снимаш во кола претежно ) и уште еден држач ( rigs )за камера кој може да се прилагоди за на рамо или било како да ја држиш камерата ( земено во пиксплус за некои си 7000 ден ),
еве нешто и од сток агенциите со кој работам, се надевам дека наскоро ќе си отворам и сопствена продукција ( ми треба уште малку опрема и 4-ка камера )
http://www.pond5.com/video-sound-effects-music-after-effects-photos-illustrations-3d-models/1/artist%3Aaleksandarnako.html
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.294
Поени од реакции
28.928
Се пријави во темата за снимање видео спот? :))
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
916
Поени од реакции
35
од поодамна сакам да направам еден добар спот за Конкорд - високи штикли и црни чорапи во хд резолуција ( имам и сценарио како ќе изгледа спотот ), ама сеуште не ненајдов некоја која ќе волонтира во спотот ( поточно ми требаат три девојки со убави нозе ), ако некоја е заинтересирана кај мене во пп :)
 
Член од
10 март 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво!!!
Сакам да купам трипод за видео.... имам Canon 600D и сега ако има некој искуство со снимање да ми предложи некој трипод да е стабилен и да не кочи во вртење... имам објкетив 135мм 2.8 и малце е тежок па треба и да издржва појќе тежина ( сега шо поефтин то поарно ) ако има некој таков нека пиши...
Фала!!!
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
311
Поени од реакции
310
лично не снимам, опремата му ја давам на другар кој снима.
D7000 35mm f1.8 и сега додаток е GoPro Hero3 која другаров ја преферира пред се. Си пазарив трипод за мене лично од Техномаркет, багатела алуминиумски, 1600-1800 некаде, 61инч мислам дека беше и сум задоволен, ама сепак, не барав којзнае што.
 
На врв Bottom